19.05.2024, meniny má
10. februára 2020

Inšpiratívny príbeh rodiny Škapových zo Serede sa dostal do relácie RTVS Slovensko v obrazoch

reklama

Príbeh, ktorý si v nasledujúcom videu pozriete, je skutočným príbehom z nášho mesta. Môžeme ho nazvať akýmsi úspešným baťovským príbehom seredských podnikateľov, ktorých výrobky poznali až za hranicami Európy. Existenciu dielne s jedinečnou seredskou keramikou však nakoniec rozbila politická situácia v Československej republike po 2. svetovej vojne, ktorú pocítili aj Emanuel a Antónia Škapoví.

Výrobky z dielne Emanuela Škapu si získali na Slovensku veľkú obľubu, a to najmä vďaka krásnej rozmanitosti slovenskej ornamentiky. Maliari pri vytváraní jednotlivých kresieb popúšťali uzdu fantázii a vznikali tak naozaj krásne diela, ktoré boli výstavnými kusmi nielen v seredských domácnostiach, ale aj v domácnostiach po celom Slovensku.

Vývoz slovenskej maľovanej keramiky do zahraničia zažíval nebývalý rozvoj a medzi produkty, o ktoré bol v zahraničí záujem, patrili aj tie od rodiny Škapovej. Svedčí o tom aj dochovaná korešpondencia z rokov 1947 – 1948 s akciovou spoločnosťou Pražské vzorkové veľtrhy pre exportnú a importnú službu a s európskou agentúrou nákupu Josef Frank. Dopyt po výrobkoch „Škapovej továrne“ bol veľký a ponuky z pražského veľtrhu smerovali nielen na domáci trh a do krajín Európy, ale i do USA, Austrálie a Anglicka.

Slovensko v obrazoch na RTVS

Je vždy fantastické, ak sa naše mesto dostane do médií v pozitívnom obraze. Tento nádherný príbeh si všimli aj tvorcovia dlhoročnej publicistickej relácie RTVS Slovensko v obrazoch. Reportáž o tejto rodine a ich úžasnej keramike je hneď prvá.

reklama

Vyspovedali v nej veľmi sympatickú a energickú pani Elenu Fenclovú, ktorá je priamym potomkom rodiny Škapových. Viac vám už neprezradíme, pokojne sa usaďte a pozrite si krátky medailón, ktorý vám dotvorí úžasný podnikateľský príbeh z nášho mesta.

VIDEO SA VÁM ZOBRAZÍ PO KLIKNUTÍ NA TENTO ODKAZ

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdieľať na Facebooku