28.05.2020, meniny má
20. marca 2019

Jedna vaňa pre 22 hráčov, 5 názvov alebo výsledok prvého zápasu. Prinášame vám tie najväčšie zaujímavosti o seredskom futbale

reklama

Futbal je fenomén. Najpopulárnejšia hra na svete, ktorú hrajú milióny ľudí. Momentálne zažíva náš futbalový klub ŠKF iClinic Sereď svoje najväčšie úspechy. Netreba však zabúdať ani na minulosť klubu, ktorý funguje už viac ako 100 rokov, a počas tohto obdobia prešiel výraznými zmenami.

Ako sme spomenuli, najdlhšiu tradíciu zo všetkých seredských športových klubov má práve ten futbalový. Preto sme sa rozhodli, že vám prinesieme 10 zaujímavostí z minulosti, ale aj zo súčasnosti nášho futbalového klubu. Dúfame, že vás zaujmú, prípadne sa dozviete aj niečo nové, čo ste ešte nevedeli. 

Aký je rok založenia klubu?

Ten sa datuje na rok 1914.  Klub založila partia nadšencov okolo futbalu. Seredský športový klub odohral svoj prvý zápas počas seredských hodov dňa 28. 6. 1914 proti ŠK Leopoldov s výsledkom 4:4. Predstavte si, že tento zápas sa konal len mesiac pred začiatok 1. svetovej vojny a už vtedy boli položené prvé základy seredského futbalu.

Celkovo mal náš klub 5 názvov

Klub vo svojej bohatej histórii vystriedal až päť názvov. Názvy sa menili aj podľa aktuálnej situácie na Slovensku, respektíve v Seredi. Vznikol ako Sereďský športový klub a postupne sa cez názvy TJ Slavoj, TJ Hutník, ŠKF prepracoval až k aktuálnemu názvu ŠKF iClinic Sereď. Vstup nového sponzora zapríčinil teda aj poslednú zmenu názvu. Sami sme zvedaví, ako sa názov nášho klubu bude vyvíjať a meniť v budúcnosti.

Výsledok prvého majstrovského zápasu

Výsledok prvého majstrovského zápasu Serede je prehra 1:2. Vtedajší SŠK v ňom podľahol klubu Slovenského Medera (v súčasnosti Palárikovo).

Zdroj: Seredské novinky

Dve ihriská

Staré ihrisko sa nachádzalo pri železničnom nadjazde a svojmu účelu slúžilo dlhých 48 rokov. Medzi obyvateľmi bolo veľmi obľúbené pre úzky kontakt s hráčmi. Fanúšikovia tak mohli vyjadriť svoje povzbudzovanie alebo svoje sklamanie hráčom priamo do uší. Súčasné ihrisko bolo otvorené v roku 1962 a jeho stavba trvala 6 rokov.

Jedna vaňa pre 22 hráčov

Áno, čítate správne. Na starom ihrisku bola k dispozícii len jedna vaňa. V tejto legendárnej vani sa oplachovalo postupne 22 hráčov a rozhodcovia. Podmienky na starom ihrisku boli teda naozaj sparťanské, nebola tam žiadna tribúna, sprchy ani vodovod. Musíme podotknúť, že vtedy hráčom bolo asi jedno, aký účes počas zápasu budú mať.

Prvý zápas na novom štadióne

Na slávnostné otvorenie si vtedajší funkcionári pozvali Slovan Nitra, ktorý patril medzi československú špičku. Zápas sa skončil výhrou Nitry 3:1. Prišlo naň 1200 divákov a naše mesto začalo žiť futbalom.

Zdroj: skficlinicsered.sk

Počet hráčov

Ak zrátame všetkých hráčov klubu ŠKF iClinic Sereď, tak dostaneme číslo 131. Presne toľko hráčov má náš klub počnúc prípravkou končiac “A” mužstvom. 

Medzinárodná zostava

Argentína, Francúzko, Macedónsko, Srbsko, Chorvátsko, Česká republika, Senegal a Nigéria. A-tím Serede je momentálne skutočne medzinárodný, ale, samozrejme, najväčšie zastúpenie v tíme majú Slováci. Dúfame, že časom do základnej jedenástky pribudne viac rodených Seredčanov.

Sereď zrodila reprezentantov

Kamil Majerník, Miroslav Čmarada, Ladislav Molnár, Ivan Hodúr a Viliam Martinák. Toto sú osobnosti, ktoré to z ŠKF dotiahli až do mužskej reprezentácie Československa a Slovenska.

105 rokov seredského futbalu

Už takúto neuveriteľne dlhú dobu si môžu Seredčania vychutnávať v našom meste futbalové zápasy. Sami sme zvedaví, ako sa bude vyvíjať budúcnosť nášho klubu a akými zmenami ešte prejde. Tou najbližšou a najočakávanejšou by mala byť rekonštrukcia štadióna, aby sa zápasy Fortuna ligy mohli odohrávať aj v Seredi. Na túto správu si však ešte budeme musieť počkať, no my dúfame, že hlasné “ŠKF do teho!” sa bude už čoskoro niesť ulicami nášho mesta.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdroje: www.skficlinicsered.sk
www.wikipedia.sk
www.fortunaliga.sk
Michal Noskovič: 80 : Futbal v Seredi 1914 – 1994
Zdieľať na Facebooku