24.06.2024, meniny má
5. júna 2019

Jednorazovým plastovým výrobkom v Kauflande nadobro odzvonilo. Akú alternatívu vám ponúkne seredský Kaufland namiesto plastového riadu?

reklama

Všetko sa to začalo igelitkou. Od svojho vstupu na slovenský trh Kaufland presadzoval ideu, že všetky igelitové tašky v ich predajniach musia byť spoplatnené. V roku 2017 sa prihlásil k iniciatíve „Bez igelitových tašiek“, ktorú vyhlásilo Ministerstva životného prostredia SR. Kvôli tomu postupne vyradil dobre známe, ale ekologicky závadné plastové tašky z predaja. Hneď v roku 2018 ich nahradil nákupnými taškami a termo taškami vyrobenými z recyklovaného materiálu, ktoré získali certifikát „Modrý anjel“. K recyklovaným taškám postupne pribudli aj plátenné tašky z bio bavlny, ktoré podporili kampaňou „S igelitkou nemôžeš byť šik“.

Tento rok prišiel celoslovenský obchodný reťazec s ďalšou novinkou. Uhorky od slovenských výrobcov a šalátové bio uhorky začali predávať  bez ochrannej plastovej fólie. V médiách sa hneď objavili titulky, že v Kauflande sa obnažili uhorky. Ale o čo viac obnažené, o to viac prírodné. Podľa svojich odhadov Kaufland predpokladá, že týmto krokom dokážu ušetriť až 15 ton plastového odpadu za jeden rok. Hovorkyňa spoločnosti Kaufland Lucia Langová k tomu dodáva: „Starostlivosť o životné prostredie je už dlhodobo prirodzenou súčasťou našej firemnej filozofie a osvetu chceme šíriť aj ďalej.“

Ako ďaleko chce Kaufland zájsť s plastovým odpadom?

Známy reťazec uvádza, že medzi jeho dlhodobé priority patrí trvalá udržateľnosť a boj proti plastom. Aj preto sa v roku 2013 odhodlali k tomu, že pri výrobe vlastnej pleťovej a telovej kozmetiky, ako aj pracích a čistiacich prostriedkov nebudú používať mikroplasty. V júli 2018 sa verejne zaviazali, že do roku 2025 Kaufland zníži spotrebu plastov minimálne o 20 % a zabezpečí 100 % recyklovateľnosť umelých obalov. Zálohovanie PET fliaš a plechoviek by však mohlo byť realitou už od roku 2020.

reklama

Zmena prišla o polroka skôr

Kaufland sa zaviazal skoncovať s jednorazovými plastovými výrobkami od konca roka 2019. O to väčším prekvapením bolo vyjadrenie hovorkyne spoločnosti Lucii Langovej: „Od 30. mája 2019 nenájdete v našich predajniach jednorazový plastový riad vrátane slamiek. Nahradili sme ich ekologickými variantami z papiera a dreva.“ Každoročne tak obchodný reťazec odľahčí záťaž na životné prostredie o vyše 6 miliónov jednorazových plastových pohárov, 5 miliónov plastových príborov a riadov a takmer o 1,8 milióna jednorazových plastových slamiek, ktoré sa vlani predali v predajniach Kaufland. „V celoslovenskom meradle to znamená, že ročne sa na náš trh dostane až 14 000 ton neobalových plastových výrobkov,“ informoval minister životného prostredia László Sólymos.

Definitívny zákaz plastových výrobkov

V súčasnosti je téma vyraďovania plastov z gastronomických prevádzok a predajní veľmi aktuálna nielen na Slovensku, ale aj v celej Európskej únii. To, čo Kaufland urobil už teraz, mnohé reťazce a prevádzky ešte len čaká. Zaväzuje ich k tomu celoeurópska stratégia pre plasty, ktorá je súčasťou prechodu na vyšší stupeň obehového hospodárstva. Stratégiu schválili poslanci Európskeho parlamentu v októbri 2018. Definitívny zákaz uvádzania jednorazových plastových výrobkov na trh bude platiť na Slovensku od 1. januára 2021.

Osveta a edukácia

Kaufland verí, že kľúčom ku ekologickejšiemu nakupovaniu je edukovanie verejnosti. Spoločnosť plánuje poskytovať dostatok alternatív na to, aby si zákazníci mohli vybrať ekologicky nezávadné produkty. Na alarmujúcu situáciu s plastami upozorňuje Kaufland aj pomocou novej kampane. Kreatívnymi vizuálmi nazvanými Už ani glg a Už ani kúsok poukazuje na mieru ohrozenia našej planéty plastovým príborom, riadom a slamkami. Posledný májový víkend sa spoločnosť Kaufland predstavila aj na Detskom Festíku v Bratislave, kde deťom pripravila slamky a poháriky výhradne z papiera. Týmto spôsobom chce učiť už aj deti, ako si zlepšovať svoje životné prostredie.

Zdroj: Kaufland

Viete si predstaviť výrobky balené v papiery? My určite áno!

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho ďalej!

Zdroje: interez.sk, refresher.sk

Zdieľať na Facebooku