25.04.2024, meniny má
6. októbra 2020

Jeho ručne šité kožené výrobky sú seredským unikátom. Martin Leather má množstvo zákazníkov po celom svete

Jeho ručne šité kožené výrobky sú seredským unikátom. Martin Leather má množstvo zákazníkov po celom svete
Zdroj: Martin Leather
reklama

Už ste asi viac-menej zvyknutí na to, akých šikovných a úžasných ľudí zo Serede vám predstavujeme. S mladými ľuďmi venujúcimi sa čoraz unikátnejším záľubám a činnostiam sa v poslednej dobe akoby vrece roztrhlo. Výnimkou nie je ani Seredčan Martin, ktorý sa venuje výrobe unikátnych a kvalitných výrobkov z tej najkvalitnejšej kože.

Peňaženka či kabelka je neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Používame a potrebujeme ich všetci. Otázne je, koľko takých výrobkov za život spotrebujeme. Určite to nebude jeden či dva kusy, nakoľko sa rýchlo opotrebujú, vyšúchajú či v horšom prípade roztrhnú. Dnešný trh je presýtený rôznymi peňaženkami, ktoré nosia prívlastok „kožená“, ale pritom majú od pravej kože veľmi ďaleko.

Pokochajte sa Martinovými unikátnymi výrobkami a prečítajte si jeho príbeh. Dozviete sa nielen, ako sa k práci s kožou dostal, ale aj rôzne zaujímavosti „zo sveta kože“, ktoré sme pre naše médium spoločne zozbierali. Martina môžete sledovať na jeho facebookovej stránke Martin Leather alebo na Instagrame @martinleatherwork.

Celé to odštartovalo video

Celá jeho cesta „kožovýrobou“ začala niekedy v období štúdia na vysokej škole. Podľa jeho slov je človekom, ktorý musí stále niečo vyrábať, aby bol šťastný. Všetko to začalo výrobou loveckých nožov. Po dokončení noža bol Martin nútený vyrobiť si aj puzdro. A vtedy nastal impulz. To ho očarilo natoľko, že postupne sa pustil do výroby zložitejších a prepracovanejších puzdier.

reklama

„Raz som si chcel kúpiť peňaženku, ale nie nejakú obyčajnú a nekvalitnú… brázdil som internetom a narazil som na fotografiu peňaženky, ktorá sa mi páčila. Tak som na ňu klikol a zbadal som, že tam bol odkaz na video, ako si ju vyrobiť. Bol tam jeden chalanisko z Anglicka, ktorý ju vyrobil. A vtedy prišla tá myšlienka. Keď to dokázal on, tak musím aj ja. Čo myslíte, podarilo sa mi to? Jasné, že nie. Použiteľná bola, ale vyzerala hrozne. Dodnes ju mám odloženú…,“ prezradil pre naše médium Martin.

Zdroj: Martin Leather

Nikto mu nechcel pomôcť

Nevzdával sa, ale najväčšie problémy mal pri získavaní a hľadaní informácií. Kde kúpiť kožu, kto ho naučí, ako sa to robí… Neprestával pátrať po internete a sledovať rôzne videá. V žiadnom videu však nebolo napísané, ako sa to presne robí a aký je detailný postup. Strohé informácie, ako sa koža zlepí a kde sa má zošiť, mu nestačili.

Každým dňom narážal na väčšie a väčšie prekážky. Veľakrát sa snažil spojiť s majstrami na Slovensku, či by mu neodporučili nejaké prípravky, alebo postupy. Zakaždým dostal rovnakú a strohú odpoveď – „skúšaj“. Tak skúšal a teraz je to už 8 rokov, čo sa tomu profesionálne venuje.

„Neviem, prečo mi nikto nechcel s ničím pomôcť alebo poradiť. Tvárili sa, ako keby mi mali vyzradiť princíp studenej fúzie alebo čo,“ smeje sa Martin. „Myslím, že tu začala moja cesta. Síce bola trošku dlhšia a náročnejšia. Išiel som v štýle pokus – omyl. Ani si nechcem predstaviť, koľko času, úsilia a financií som do toho investoval. Určite to boli stovky hodín a nemalé peniaze. Skúšal som, vymýšľal som, pátral som a nakoniec som tam, kde som,“  dodáva.

Zdroj: Martin Leather

Medzinárodné výrobky, ktoré šijú slovenské ruky

Martin ide cestou kvality a nie kvantity. Zohnať skutočne kvalitné materiály je obrovský problém. Hneď na začiatku zistil, že slovenská produkcia je o polstoročie dozadu oproti zahraničiu. Kože nakupuje z Talianska, Francúzska či Belgicka. Tieto kože sú skutočne kvalitné, ale ich cena sa pohybuje v trojnásobku ceny slovenskej kože.

Ďalším dôležitým materiálom sú farby. A toto je ďalší veľký kameň úrazu. Jediné kvalitné farby vyrába americká spoločnosť s tradíciou od roku 1895. Problémy s dopravou a na colnici zrejme netreba ani opisovať. Ďalšou dôležitou súčasťou každého výrobku je šitie. Kvalita nití hrá obrovskú rolu pri peňaženke. Takže taktiež hľadal top kvalitu. Cez ruky mu prešli desiatky nití od rôznych výrobcov. Nakoniec sa dopracoval k dvom, jeden je z Japonska a druhý z Turecka.

„Cvoky na zapínanie sú z Kórey, zipsy, ktoré používam, sú z Japonska. Pracky sú z jednej malej rodinnej zlievarne v Anglicku, lepidlo z Nemecka, ihly na šitie z Francúzska. Materiál je z celého sveta, len ruky, čo ho šijú, sú slovenské,“ smeje sa Martin.

100 % handmade

Celá Martinova tvorba je 100 % handmade. Všetko do posledného detailu robí ručne. Reže ručne, farbí ručne, šije ručne. Šitie na stroji sa nedá porovnať s ručným šitím. Ak praskne steh na strojovom šití, tak sa to pára celé. Ak praskne steh na ručnom šití, zostane prasknutý len ten jeden a zvyšok sa nepára. Prsty z ručného šitia ho podľa jeho slov dosť bolia, ale už si zvykol. Na 90 % svojich výrobkov si mieša farebné odtiene sám. Tým je zaručená originalita každého kusu.

„Asi najextrémnejší výrobok bola jedna elegantná dámska kabelka s veľkosťou 30 x 40 cm. Na nej bolo neskutočných 1 450 ručne robených stehov. A druhú, väčšiu polovicu nebolo vidno, lebo boli schované. Šialené číslo,“ upresnil.

Jeho výrobky nájdete už v Nemecku, Taliansku, Belgicku, Francúzsku, Poľsku, Maďarsku či Švajčiarsku. Najďalej, kam putovala peňaženka, bolo San Diego a Sydney. 

Zaujímavosti zo sveta kože

Martin nám prezradil aj zopár zaujímavostí zo sveta kože. Dá sa spracovať akákoľvek koža, od kráv, zajacov, cez ryby až po klokany a kone. Konská koža je najkvalitnejšia, aká existuje. Ale jej cena je neskutočne vysoká. Nie kvôli kvalite, ale kvôli tomu, že primárne sa kone nechovajú na mäso a kožu. Spracováva sa len koža z uhynutých kusov alebo z tých, ktoré musia byť utratené kvôli chorobe alebo vážnemu zraneniu.

Dá sa zohnať aj koža z divokých mustangov. Tu je však suma skutočne obrovská. Má to ale krásnu myšlienku, nakoľko ochranári sledujú stádo a keď uvidia chorého jedinca, počkajú kým uhynie. Potom jeho kožu spracujú a predajú. Tieto financie sa ďalej využívajú na ochranu divokých mustangov.

V Bielorusku je jeden spracovateľ kože, ktorý chová kravy v halách, ktoré sú vystlané molitanom. Je to kvôli tomu, aby sa krava nikde neporanila a neznehodnotila sa tak koža.

„Najexotickejší kus kože, ktorý som ja osobne používal, bol z kobry indickej. Boli to strašné papierovačky a certifikáty, kým sa ku mne koža dostala.“

„Poslednou zaujímavosťou je, že ak sa človek dobre stará o kravskú kožu a udržuje ju čistú, pravidelne ošetruje voskom, vydrží desaťročia až storočia. Osobne som držal peňaženku z Kanady z roku 1908. Absolútne nič jej nebolo, trochu doškriabaná, na jednom rohu plesnivá, lebo ležala v stodole 50 rokov, ale inak bola v poriadku,“ dodáva na záver kožiar Martin.

Zdroj: Martin Leather

Zdroj: Martin Leather

zdroj: Martin Leather

Zdroj: Martin Leather

Zdroj: Martin Leather

Zdroj: Martin Leather

Zdroj: Martin Leather

Nie je k dispozícii žiadny popis.

Zdroj: Martin Leather

Nie je k dispozícii žiadny popis.

Zdroj: Martin Leather

Nie je k dispozícii žiadny popis.

Zdroj: Martin Leather

Nie je k dispozícii žiadny popis.

Zdroj: Martin Leather

Páčil sa vám článok? Podporte Martinovu tvorbu jeho zdieľaním.

Zdroje: Martin Leather
Zdieľať na Facebooku