04.03.2024, meniny má
9. decembra 2021

Josef Šipoš z Dolných Zeleníc pri Hlohovci dostal 20 rokov za výrobu mastí z marihuany. Na Slovensku máme aj ďalších ľudí, ktorí dopadli podobne

Josef Šipoš z Dolných Zeleníc pri Hlohovci dostal 20 rokov za výrobu mastí z marihuany. Na Slovensku máme aj ďalších ľudí, ktorí dopadli podobne
Zdroj: sport24.sk/brainee.sk
reklama

V tomto prípade je to naozaj tvrdý trest pre bývalého majstra Európy v rýchlostných člnoch. Trnavský sudca totiž nedávno poslal športovca Josefa Šipoša až na 20 rokov za mreže s tým, že aj jeho rodinný dom prepadol v prospech štátu.

Niekoľko rokov totiž pestoval marihuanu a vyrábal z nej pre mnohých ľudí liečivú masť. Rodičov Josefa tvrdý trest zdrvil a stále veria, že sa dožijú jeho zmiernenia.

18 kilogramov sušiny

Josefovi našli až 18 kilogramov sušenej marihuany, v celkovej hodnote za 182-tisíc eur. Kvôli tomu stratil nielen slobodu, ale aj rodinný dom v Dolných Zeleniciach pri Hlohovci, ktorý mu darovali rodičia. Hrozil mu až 25-ročný trest, no dostal 20.

„Prípad pána Šipoša je jasným dôkazom toho, že slovenská právna úprava umožňuje ukladať neprimerane kruté tresty pre prechovávateľov marihuany,“ uviedol pre TVnoviny.sk advokát odsúdeného.

reklama

Pestoval ju pri Váhu

Josef dva roky pestoval marihuanu pri rieke Váh. S výrobou sa darilo, naštudoval si receptúru na internete a vyrábal konopnú masť. Dával ju vraj rodine a známym, aby si uľavili od bolesti chrbtice a kĺbov, na čo táto masť zaberala. Záujem mali aj onkologickí pacienti. Maste rozdával vraj zadarmo.

Jeho celá rodina je po tomto rozsudku zdrvená. Trápi ich aj dom, ktorý vlastnými rukami vybudovali. Až takýto tvrdý trest nečakali.

Urobte si vlastný názor

Rozsudok stále nie je právoplatný. Obžalovaný Josef sa odvolal a konečný verdikt bude mať krajský súd. Dostal totiž vyšší trest než napríklad Marián Kočner.

Zmiernenie trestov za marihuanu navrhuje ministerka Kolíková v novele Trestného zákona. Vraví, že v žiadnom prípade nejde o dekriminalizáciu, ale o rozlíšenie užívateľov a dílerov. Nadpriemerne tvrdé tresty za marihuanu majú aj mnohí mladí na Slovensku. Za pár gramov „trávy“ majú zničené životy, pritom ich majú celé pred sebou. Vznikla preto aj petícia Dekriminalizácia konope na Slovensku, ktorú môžete podpísať na tomto odkaze.

Na podporu Josefa Šipoša založil jeho syn na Facebooku skupinu FREE PEPO (tak ho totiž volajú kamaráti), kde nájdete všetky aktuálne informácie k tomuto prípadu, ale aj príbehy podobné tomu Josefovmu. Vlastný názor na túto problematiku si môžete urobiť aj vďaka webu SlobodapreRoba.sk. Nájdete tu príbehy Slovákov, ktorí za marihuanu dostali drakonické tresty. Také častokrát nedostanú ani díleri tvrdých drog či páchatelia vážnejších trestných činov.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: tvnoviny.sk
Zdieľať na Facebooku