19.04.2024, meniny má
8. júla 2020

Júl je bohatý na astronomické udalosti. Vidieť môžete svietiace oblaky, kométu či planetárny sprievod

Júl je bohatý na astronomické udalosti. Vidieť môžete svietiace oblaky, kométu či planetárny sprievod
Zdroj: avalanche.sk/FB Majo Chudý
reklama

Nočná obloha nám pravidelne prináša krásne úkazy, kvôli ktorým sa oplatí aj ponocovať. Takisto ako každý mesiac, aj júlová nočná obloha prinesie pozorovateľom úchvatné úkazy a krásne chvíle. Mesiac júl však bude, čo sa astronómie týka, skutočne stáť za to. Leto na severnej pologuli je ideálnym obdobím na pozorovanie nočnej oblohy. Júl bude jednoducho povedané vstupnou bránou do nocí meteorov. Okrem toho sa môžeme tešiť na ďalšie prírodné úkazy.

Nočné svietiace oblaky

Pár dní dozadu mali Seredčania možnosť vidieť noktilucentné oblaky. Ide o nočné svietiace oblaky. Júl je druhým a zároveň posledným mesiacom, v ktorom tento fenomén pozorujeme. Čo v skutočnosti nočné svietiace oblaky sú? Nejde o úplne štandardné oblaky. Tie „obyčajné“ sa na oblohe nachádzajú vo výškach približne do 10 km, zatiaľ čo tieto noktilucentné vznikajú v mezosfére vo výške približne 85 km.

Ide o Slnkom osvietený zamrznutý ľad v kombinácii s čiastočkami drobného prachu. Za vznik týchto oblakov samozrejme „vďačíme“ aj ľudskej priemyselnej činnosti či prachu z komét, ktoré zanechávajú v atmosfére množstvo prachových častíc. Z vrchu strechy vidíme západ o sekundy neskôr, no vo výške zhruba 80 kilometrov vidíme západ Slnka o hodinu až dve neskôr. Takisto to je aj s východom, vidíme ho o hodinu či dve skôr.

Tieto oblaky teda svietia v noci preto, že pre ne noc ešte nie je. Odrážajú svetlo zo Slnka. Noktilucentné oblaky je možné sledovať v lete, kedy je vrchná časť atmosféry paradoxne chladnejšia. Keď sa budete prechádzať tesne po západe alebo tesne pred východom Slnka, skúste ich pohľadať niekde nad horizontom.

reklama

zdroj: Majo Chudý

Nočné svietiace oblaky. Zdroj: vedator.sk

Mliečna cesta nad hlavou

Počas roka pozorujeme rôzne časti našej domovskej galaxie s názvom Mliečna dráha. Ako planéta Zem sme jej súčasťou. Leto na severnej pologuli je vhodným obdobím na jej unikátne a krásne pozorovanie. Pohľad na jej najjasnejšiu časť s názvom Galaktické jadro si vychutnáme v mesiacoch marec až október. Výraznou bude však v mesiaci júl. V oblastiach s dostatočne tmavou nočnou oblohou ju naozaj ľahko nájdeme i voľným okom. Preto vám odporúčame ísť niekam mimo mesta kvôli svetelnému smogu. Počas júla bude Mliečna cesta prechádzať zenitom a bude ju teda veľmi ľahké nájsť. Stačí sa len pozrieť nad hlavu.

Fotka Maja Chudého.

Mliečna cesta. Zdroj: FB Majo Chudý

Kométa C/2020 F3 Neowise

Tento rok ľudia očakávali dve kométy, a to Atlas a Swan. Po veľkom sklamaní práve z týchto dvoch prichádza teraz tretia kometárna nádej roku 2020. Ľudia po celom svete stále očakávajú, ako dopadnú nasledujúce dni života kométy s názvom Neowise. Čaká ju totiž ďalšia veľká skúška, pretože v týchto dňoch kométa prelieta okolo jasného Slnka. Práve Slnko rozhodne o jej ďalšom osude.

Už teraz je však pravdepodobné, že svoj tesný prelet prežije a môže sa tak stať najjasnejšou kométou za posledné roky. Pozorovať ju môžeme v podstate už od začiatku júla, no ideálne podmienky nastanú až v druhej polovici mesiaca. Vtedy by mala byť dobre viditeľná aj voľným okom. Na začiatku júla sa bude táto krásna kométka nachádzať v súhvezdí Povozníka. Ako budú dni plynúť, postupne do konca júla precestuje do súhvezdia Veľkej Medvedice.

Fotka Věda 24.

Kométa Neowise, foto zo stanice ISS. Zdroj: primazoom.cz

Počas najbližších dní a týždňov môžeme voľným okom pozorovať ...

Zdroj: meteopress.sk

Planetárny sprievod

Jeden z najzaujímavejších júlových momentov bude určite planetárny sprievod. Rovnako ako i zahliadnuť na oblohe jasnú kométu, ani táto udalosť sa neopakuje každý rok. Našťastie, na rozdiel od kométy sa dá táto udalosť ako jedna z mála veľmi dobre predpovedať. Planétam, ktoré sa „zoradia“ do sprievodu nebude na oblohe stáť nič v ceste. Ak sa nepokazí počasie, budeme mať možnosť vidieť za sebou 5 nasledujúcich planét na jednej čiare. Budú to Jupiter, Saturn, Mars, Venuša a Merkúr. Planéty budú spolu ležať na oblúku ekliptiky.

Uvidíme ich tesne pred východom Slnka. Jediné skutočnosti, ktoré k pozorovaniu potrebujeme, sú dobré počasie a čistý výhľad tesne nad horizontom. Najlepšie však je, že kvôli pozorovaniu nemusíte ísť mimo mesta. Svetelné znečistenie toto nebeské divadlo nepokazí. Planéty žiaria totiž omnoho jasnejšie než mestské svetlá a lampy. Najlepším obdobím na pozorovanie planét sú dni okolo 20. júla, ale toto zoskupenie môžme pozorovať už od 15. do 25. júla.

Zdroj: slovinsky.art.sk

Úžasná júlová aktivita meteorov

V porovnaní s mesiacom jún bude tento mesiac oveľa atraktívnejší. A to v počte prelietajúcich meteorov, resp. padajúcich hviezd. Na severnej pologuli môžeme už teraz pozorovať pár slabších aktívnych rojov. Tieto roje majú maximum práve v tomto mesiaci, v júli. Je teda veľmi pravdepodobné, že ak strávite noc niekde pod tmavou oblohou, uvidíte padať hviezdu. Nezabudnite si preto pripraviť želania, Seredčania!

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: slovinsky.art.sk, vedator.space
Zdieľať na Facebooku