25.09.2023, meniny má
22. júla 2022

Kamennému portálu Seredského kaštieľa bude opäť vdýchnutý nový život. Jeho obnova sa začala vďaka iniciatíve OZ Vodný hrad

Kamennému portálu Seredského kaštieľa bude opäť vdýchnutý nový život. Jeho obnova sa začala vďaka iniciatíve OZ Vodný hrad
Zdroj: seredsity.sk
reklama

Kamennému portálu Seredského kaštieľa, ktorý bol v minulosti súčasťou tretej hradnej brány Šintavského hradu, bude vďaka iniciatíve OZ Vodný hrad navrátený pôvodný stav.

Rozoberanie pôvodného kamenného portálu prebehlo v stredu 20. júla 2022. Informácie priniesla referentka komunikácie mestského úradu a projektov mesta Ing. Zuzana Slahučková.

Financovaný je z verejnej zbierky a rozpočtu mesta

Obnova kamenného portálu bola už dlhodobým cieľom občianskeho združenia Vodný hrad. Za týmto účelom vyhlásilo OZ v roku 2019 verejnú zbierku, ktorá trvala dva roky. Za tú dobu sa vďaka štedrosti Seredčanov podarilo vyzbierať približne 6 000 eur. O obstarávanie na zhotoviteľa prác sa postarala mestská radnica, ktorá zároveň poskytla financie z rozpočtu mesta vo výške 22 000 eur.

„Už po rôznych výskumoch bolo zistené, že táto stena, resp. portál, vykazuje rôzne narušenia statiky. Preto bolo dôležité zasiahnuť čím skôr,“povedala pre RTV Krea hovorkyňa Serede Ing. Zuzana Slahučková.

reklama

Kamenný portál sa nachádzal v havarijnom stave, a preto hrozilo, že sa každú chvíľu zosype. Mesto sa však tejto situácii snažilo predísť zabezpečením drevenej podpory, ktorá však neodstránila príčiny kritických pomerov portálu.

Prebehol aj reštaurátorský výskum

Postup demontáže, ktorého súčasťou bol aj reštaurátorský výskum, schválil pamiatkový úrad. Skorodovaný oceľový preklad nad bránou už nahradili novým masívnejším, obnažili dolnú časť portálu skrytú pod dnešným terénom a dielec po dielci demontovali staré kamenné články.

Ako ozrejmil reštaurátor František Šmigrovský, pôvodné časti sa zoberú do ateliéru, kde sa následne očistia od približne 15 až 20 nevhodných sekundárnych premalieb. Na dobu realizácie majú vyhradených 16 týždňov a obnovený portál by mohol byť osadený už počas jesenných mesiacov.

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: seredskenovinky.sk, RTV Krea
Zdieľať na Facebooku