19.05.2024, meniny má
14. mája 2024

Kampaň Do práce na bicykli je tu opäť. Do registrácie vášho tímu zostáva necelý mesiac

Kampaň Do práce na bicykli je tu opäť. Do registrácie vášho tímu zostáva necelý mesiac
Zdroje: seredsity.sk/dopracenabicykli.eu
reklama

Obľúbená celonárodná kampaň Do práce na bicykli vstúpila do svojej druhej desaťročnice. Začiatkom apríla 2024 sa spustila registrácia pre 11. ročník. Jej hlavným cieľom je podporiť rozvoj nemotorovej, predovšetkým cyklistickej dopravy v mestách.

Prostredníctvom „hlasu zdola“, od obyvateľov zúčastňujúcich sa kampane, chcú organizátori vyzvať samosprávy na Slovensku, aby vytvárali kvalitné podmienky pre ekologické druhy dopravy v meste, a motivovať zamestnávateľov, aby budovali vo svojich sídlach vhodné podmienky pre zamestnancov, ktorí dochádzajú do práce na bicykli.

Seredské skóre v roku 2023

Tento projekt je aj v našom meste už veľmi známy a obľúbený. Ako pre Seredské novinky uviedlo Oddelenie školstva, športu a kultúry MsÚ, mesto Sereď sa zapája od roku 2015. Na začiatku bolo zaregistrovaných päť tímov, v roku 2016 to už bolo 14 a každý rok sa ich počet zvyšuje.

V roku 2023 sa za Sereď zúčastnilo 29 tímov zostavených zo 14 firiem a organizácií: Mesto Sereď, I.D.C. Holding a.s., ALFUN SK, Špeciálna ZŠ, LPP Slovakia s.r.o., FM Slovenská, s.r.o., STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo s.r.o., Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, LLARIK s.r.o., NMH s.r.o., Naša domová správa s.r.o., ERIKSOFT s.r.o., Slovanské cukrovary, s.r.o. a Ministerstvo obrany.

reklama

Počet zapojených súťažiacich bol 101 a spolu najazdili 19 300,61 km, čím ušetrili 4 825,15 kg CO2. Sereď sa v celoslovenskom meradle umiestnila na 28. mieste. Podrobné vyhodnotenie minuloročnej kampane v Seredi si môžete pozrieť v našom minuloročnom článku. A ako to bude tento rok?

Nezabudnite sa zaregistrovať

Ako sme spomenuli vyššie, od začiatku apríla prebieha registrácia do 11. ročníka kampane Do práce na bicykli. Súťaž je určená pre všetkých obyvateľov slovenských miest, ktoré sa v termíne od 1. apríla do 7. júna 2024 a v zmysle štatútu súťaže oficiálne zaregistrujú na internetovej stránke www.dopracenabicykli.eu.

Okamžite po potvrdení registrácie samosprávy je možné začať registrovať 2- až 4-členné tímy, ktoré vytvoria zamestnanci firiem, inštitúcií a organizácií. Tie budú počas mesiaca jún dochádzať do a zo zamestnania na bicykli a na webovej stránke projektu si budú viesť evidenciu, koľko kilometrov v daný deň najazdili. Registrácia tímov je možná až do 7. júna 2024.

Súťaž je určená tímom zamestnancov z rovnakej firmy alebo inštitúcie, pričom počet tímov je ľubovoľný. Súťaže sa môžu zúčastniť aj tímy študentov z rovnakej školy, pričom v deň začiatku kampane, t. j. 1. 6. 2024, musia dosiahnuť vek minimálne 15 rokov. V prípade, že je vek súťažiaceho nižší ako 15 rokov, je povinný jazdiť v sprievode osoby staršej ako 18 rokov.

Okrem samotnej účasti môžete kampaň Do práce na bicykli podporiť aj kúpou originálnych tričiek. Tričká sú už neodmysliteľnou súčasťou kampane a ich motív sa každý rok mení. Môžete sa dohodnúť aj s vaším zamestnávateľom, aby tričká zakúpil a aj takýmto spôsobom prejavil podporu zamestnancom, ktorí využívajú na cestu do práce ekologickú formu dopravy.

Ceny tričiek sú pre registrovaných účastníkov kampane do 8. 6. 2024 – 13 eur, pre neregistrované osoby a po ukončení registrácie tímov od 9. 6. 2024 – 16 eur. Tričká si môžete objednať na tomto odkaze. Zakúpenie zľavnených tričiek s dopravou zdarma je možné len pri prvej tímovej objednávke do 8. 6. 2024 s použitím jednorazového zľavového kódu, ktorý bude po registrácii tímu zaslaný na e-mail vedúcemu tímu.

Zdroj: FB Do práce na bicykli

Vyhodnotenie v rámci mesta

Vyhodnotené budú najlepšie tímy nielen v rámci Slovenska, ale hodnotené budú aj lokálne výsledky v rámci samospráv. Mesto Sereď bude oceňovať v týchto  kategóriách:

  1. Celkový počet najazdených kilometrov od 1. do 30. júna 2024 – bude vyhodnotený najlepší tím, ktorý najazdil v uvedenom termíne najviac kilometrov do práce a z práce a najlepší jednotlivec, ktorý v uvedenom termíne najazdil najviac kilometrov do práce a z práce.
  2. Celkový počet jázd absolvovaných od 1. do 30. júna 2024 – bude vyhodnotený najlepší tím, ktorý v uvedenom termíne najazdil najväčší počet jázd do práce a z práce a najlepší jednotlivec, ktorý v uvedenom termíne najazdil najväčší počet ciest do práce a z práce.
  3. Bonusová kategória – v rámci nej bude vyžrebovaný jeden súťažiaci zo všetkých tímov, ktorý absolvoval aspoň 2/3 ciest do práce a z práce na bicykli v monitorovanom období, alebo najazdil počas súťaže minimálne 500 kilometrov na bicykli.

Ceny pre súťažiacich aj samosprávy

Pre všetkých súťažiacich, ktorí v júni odjazdia aspoň 26 jázd do práce alebo z práce na bicykli, alebo najazdia aspoň 500 kilometrov, je pripravených viacero zaujímavých bicyklov a ďalších tematických cien:

  • elektrický horský bicykel Dema RELAY anthracit – silver od spoločnosti DEMA EU s.r.o.,
  • tri mestské bicykle Dema VENICE 26 od spoločnosti DEMA EU s.r.o.,
  • dva skladacie bicykle LIBERTY HYPERION 24″ 7spd od spoločnosti LIBERTY,
  • tri mestské bicykle od Pierre Baguette,
  • vertikálny cyklostojan VelowUp! od spoločnosti Bimission až pre troch výhercov,
  • päť cyklozámkov Catena 6806K/85 od partnera kampane ABUS SLOVAKIA, s.r.o.

Opäť je pripravená aj veľmi atraktívna cena pre samosprávy. Samospráve vyžrebovanej spomedzi samospráv, ktoré dosiahnu najmenej 100 zaregistrovaných účastníkov, venuje spoločnosť Econec inteligentnú nabíjaciu stanicu pre elektrické bicykle eBIKE BOX micro. Veríme, že Sereď sa nenechá zahanbiť a počtom tímov tromfne a vlastný minuloročný rekord. Takže, hor sa do práce na bicykli!

Zdroje: dopracenabicykli.eu, seredskenovinky.sk, seredsity.sk
Zdieľať na Facebooku