04.03.2024, meniny má
21. januára 2024

Kedy naposledy ste ocenili seba či svojich blízkych? Vhodnou príležitosťou je Medzinárodný deň komplimentov

Kedy naposledy ste ocenili seba či svojich blízkych? Vhodnou príležitosťou je Medzinárodný deň komplimentov
Zdroje: freepik.com/canva.com
reklama

Ranný zhon, deti vychystať do školy, zo školy a škôlky potom rovnou čiarou do práce, z práce rýchlo stihnúť nákup, vyzdvihnúť deti, doma sa vrhneme na úlohy, rýchlo niečo upratať a už máme takmer koniec dňa. Poznáme to asi všetci.

Nájdete si ale niekedy v priebehu povinnosťami nabitým dňom čas aj na milé slovo, ktorým vyzdvihnete prácu či schopnosti niekoho vo vašom okolí?

Zopár komplimentov dokáže divy

Deň komplimentov vznikol v roku 1998 na základe iniciatívy dvoch Američaniek – Kathy Chamberlin a Debby Hoffman zo štátu New Hampshire. Tie dúfali, že sa im podarí takto ľudí povzbudiť k tomu, aby svojim blízkym dokázali, ako veľmi si ich vážia.

24. január je deň, ktorý v kalendári patrí Medzinárodnému dňu komplimentov. Vraví sa, že v tento deň by mal každý vyjadriť kompliment aspoň piatim ľuďom. Pochváliť však nemusíte iba druhých, ale aj sami seba.

reklama

„Môžeme byť na seba nároční, ale nezabúdajme si dať kompliment a pochváliť sa. Za to, že sme zvládli náročnú úlohu, urobili krok v predsavzatiach, odpustili niekomu alebo len za to, že sa nám dnes páči, ako vyzeráme. Zdravé sebavedomie nás posúva vpred tak ako aj zdravá kritika,” zdôraznila Liga za duševné zdravie pre zdravotnícke noviny Mediweb.sk.

Zdroj: freepik.com

Na tému komplimentov taktiež existuje mnoho výskumov. Napríklad v jednom z nich, ktorý bol v roku 2021 uverejnený v časopise Personality and Social Psychology, Bulletin, sa dvaja výskumníci rozhodli uskutočniť sériu štúdií s cieľom lepšie pochopiť, ako sa jednotlivci cítili pred vyslovením alebo prijatím komplimentu a po ňom. Na základe výskumu dospeli k záveru, že komplimenty urobili radosť nielen tým, ktorí ich dostali, ale aj tým, ktorí ich ľuďom dávali.

Web lekar.sk sa dokonca rozhodol inšpirovať čitateľov, ako jednoducho môže taký kompliment vyzerať:

  • Si rovnako krásny/a zvnútra ako aj zvonku.
  • Ďakujem, že ti môžem veriť.
  • Si sám/sama sebou, a to si na tebe veľmi vážim.
  • Si skvelý partner/muž/otec/brat, skvelá partnerka/žena/mama/sestra.
  • Dokážeš mi vyčariť úsmev na tvári.
  • Dnes ti to naozaj pristane, vyzeráš super.
  • Kamarát/ka ako ty je na nezaplatenie.
  • Páčia sa mi hodnoty, ktoré máš vo svojom živote.

Zdroje: kalendar.sk, mediweb.sk, lekar.sk
Zdieľať na Facebooku