20.04.2024, meniny má
9. septembra 2021

Kladenia vencov v parku sa zúčastní aj prezidentka Zuzana Čaputová. Pripomíname si Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia

Kladenia vencov v parku sa zúčastní aj prezidentka Zuzana Čaputová. Pripomíname si Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia
Zdroj: FB Trnavský samosprávny kraj/idnes.cz
reklama

Dnes 9. septembra si pripomíname Deň obetí holokaustu a rasového násilia, ako aj zápas proti všetkým prejavom rasizmu, neznášanlivosti, xenofóbie a akejkoľvek formy útlaku a diskriminácie. V tento deň v roku 1941 vláda vojnového slovenského štátu vydala Židovský kódex. Išlo o súhrn právnych predpisov o spoločenskej a hospodárskej degradácii židovského obyvateľstva.

Účasť prisľúbila aj prezidentka

SNM-MŽK-Múzeum holokaustu v Seredi pripravuje na dnešný deň 9. septembra v spolupráci s Ústredným zväzom židovských náboženských obcí na Slovensku, Židovskou náboženskou obcou Bratislava a ďalšími partnermi pietnu spomienku pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia.

Podujatie zaháji slávnostný akt kladenia vencov o 16.00 hod., na ktorom prisľúbila účasť aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Pamätným dňom obetí holokaustu a rasového násilia si pripomíname 80. výročie od prijatia Židovského kódexu, ktorý bol vytvorený na základe norimberských rasových zákonov a zasahoval do všetkých oblastí života Židov. Priamym následkom uplatňovania zákonov v praxi skončilo 57 752 Židov zo slovenského štátu v koncentračných a vyhladzovacích táboroch.

reklama

Európa tak prišla nielen o predstaviteľov jednej menšiny, ale aj kultúru, ktorú so sebou niesla. Na túto skutočnosť nadviaže o 17.00 hod. koncert komorného orchestra Bruna Waltera. Orchester bude dirigovať Jack Martin Händler, ktorého rodičia prešli seredským táborom.

Zdroj: FB Trnavský samosprávny kraj

Otvoria aj výstavu malieb

Martin Korčok, vedúci Múzea holokaustu v Seredi dodáva:

„Protižidovská politika nevznikla zo dňa na deň a Židovský kódex predstavoval jej vrchol. Na jeho základe Židia na Slovensku nemohli vykonávať niektoré povolania, prichádzali o svoje majetky, boli umiestňovaní do pracovných táborov a stredísk a napokon deportovaní za hranice slovenského územia, kde bola väčšina z nich fyzicky zlikvidovaná.“

Záverečným bodom programu bude otvorenie výstavy malieb Felixa Nussbauma. Nemecký maliar začal tvoriť ešte v roku 1924 v Berlíne. Pre zhoršujúcu sa situáciu emigroval do Belgicka, v roku 1944 ho však zatkli a transportovali do Auschwitz-Birkenau, odkiaľ sa už nikdy nevrátil.

O dôležitosti pripomínania si hrozných udalostí z našich dejín hovorí aj Naftali Fürst, ktorý bol väzňom v Pracovnom a koncentračnom tábore v Seredi: „My, uhlíky, ktoré sme prežili veľký požiar, pri ktorom bolo vyhladených vyše šesť miliónov Židov, máme povinnosť rozprávať a povinnosť pripomínať ďalším generáciám, čo sa stalo za holokaustu, ktorý sa odohral v Európe.“

Múzeum holokaustu v Seredi si zároveň udalosti 2. svetovej vojny pripomína aj ako partner pietnej spomienky „Nezabudnutí susedia“, do ktorej sa zapojilo vyše 60 miest a obcí z územia celého Slovenska. Pietna spomienka začne v každom zo zapojených miest o 10.00 hod. rozozvučaním kostolných zvonov a minútou ticha za obete holokaustu.

Minulý rok navštívil Sereď pri príležitosti dnešného dňa aj bývalý premiér Igor Matovič. O jeho návšteve si môžete prečítať viac v našom minuloročnom článku.

Zdroj: FB Trnavský samosprávny kraj

Zdroj: FB Trnavský samosprávny kraj

Zdroj: FB Trnavský samosprávny kraj

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: Múzeum holokaustu v Seredi
Zdieľať na Facebooku