16.05.2022, meniny má
24. januára 2022

Na okamžité medzibankové platby sa môžeme tešiť už o pár dní. Prídu s nimi tri banky

Na okamžité medzibankové platby sa môžeme tešiť už o pár dní. Prídu s nimi tri banky
Zdroj: tatrabanka.sk
reklama

Bezhotovostné platby si ľudia čoraz viac obľúbili. Nemať pri sebe väčšiu hotovosť je rozhodne bezpečnejšie, lepšie a šikovnejšie. Bankové prevody do pár sekúnd budú k dispozícii už od 1. februára 2022.

Určite k tomu prispel aj fakt, že počas pandémie COVID-19 sme sa naučili omnoho viac nakupovať prostredníctvom internetu a následne zaplatiť buď kartou, alebo bezhotovostným prevodom.

Novinku už vo februári prinesú tri banky

Službu okamžitých medzibankových platieb ponúknu na Slovensku zatiaľ iba Tatra banka, Slovenská sporiteľňa a VÚB. Kvôli ostatným bankám, ktoré túto službu stále len zvažujú, budú aj naďalej fungovať klasické medzibankové prevody, aké poznáme teraz.

Čo je okamžitá platba?

Okamžitou platbou, ako ju definuje NBS, rozumieme takú, ktorá je klientovi banky dostupná 24 hodín denne, 7 dní v týždni, 365 dní v roku. Nezáleží na tom, či je pracovný deň alebo víkend, prípadne sviatok.

reklama

Suma, ktorú odosielateľ posiela, je príjemcovi pripísaná na účet do 10 sekúnd. Táto forma má byť rýchla, efektívna a bezpečná pre obe strany.

V praxi to znamená napríklad to, že ak váš zamestnávateľ má účet v Tatra banke a vy v Slovenskej sporiteľni, výplata vám príde hneď po odoslaní.

Zdroj: tatrabanka.sk

Moderná doba prináša moderné riešenia

Dá sa povedať, že sa stalo akousi rutinou z peňaženky vytiahnuť v obchode rovno kartu namiesto hotovosti, prípadne priložiť mobil či smart hodinky. Veď stačí jedno priloženie, niekedy aj so zadaním PIN kódu, a platba prebehne.

Určite ste už zažili situáciu, že ste sa pri obede či káve s priateľmi nevedeli dohodnúť, ako zaplatíte. Odteraz to bude jednoduchšie, stačí si medzi sebou prostredníctvom aplikácie poslať danú sumu a nemusíte čakať 24 hodín, ak máte každý inú banku, ale do 10 sekúnd peniaze „pípnu“ na účte.

Bolo otázkou času, kedy banky prídu s touto novinkou, ktorá zrejme poteší nejedného platiteľa aj príjemcu. A čo vy, máte radšej hotovostnú alebo bezhotovostnú platbu?

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: tatrabanka.sk, webnoviny.sk, nbs.sk, mojandroid.sk
Zdieľať na Facebooku