20.06.2021, meniny má
5. júna 2021

Krásne slovenské pamiatky potrebujú vašu pomoc. Aj vďaka vášmu hlasu môžu získať 30 000 eur od Nadácie VÚB

Krásne slovenské pamiatky potrebujú vašu pomoc. Aj vďaka vášmu hlasu môžu získať 30 000 eur od Nadácie VÚB
Zdroj: nadaciavub.sk/beautifulslovakia.sk
reklama

Slovensko je známe svojím kultúrnym a prírodným bohatstvom, ktoré nám umožňuje nahliadnuť do minulosti a získať tak predstavu o živote našich predkov. Mnohé významné pamiatky sa však nachádzajú v znehodnotenom stave a na ich reštaurovanie či opravu nie je dostatok finančných prostriedkov.

Preto sa Nadácia VÚB rozhodla aj tento rok spustiť projekt Poklady Slovenska, v rámci ktorého prispeje na obnovu 30 000 eur. Rozhodnutie, ktorá nominovaná pamiatka získa tento grant, je práve vo vašich rukách. Hlasovanie potrvá do 15. júna 2021.

Slovenským pamiatkam pomáhajú už viac ako dekádu

Súťaž Poklady Slovenska prispela k obnove pamiatok prvýkrát v roku 2009. Odvtedy sa im podarilo zrekonštruovať napríklad dielo Majstra Pavla – Súsošie Kalvárie z Kostola nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi, či najrozľahlejší hrad v Žilinskom kraji – Lietavský hrad.

„Významné pamiatky a, žiaľ, často aj ich žalostný stav poznajú najlepšie ľudia, ktorí v ich okolí žijú. Preto Nadácia VÚB každý rok vyhlasuje verejné hlasovanie, v ktorom obyvatelia rozhodujú o tom, ktoré pamiatky si zaslúžia podporu,“ uviedli v magazíne Srdcovky.

Tento rok odborná porota vybrala z tipov verejnosti 9 nominovaných pamiatok, ktorých kompletný zoznam nájdete na tomto odkaze. V súčasnosti má najviac hlasov Baroková kazateľnica v Starej Ľubovni, za ktorou nasledujú exteriérové fresky v Uhrovci a neskorogotické fresky v obci Okoličné.

Ako hlasovať?

Hlasovať môžete online na tomto odkaze len za jednu z deviatich vybraných pamiatok. Pre správne dokončenie je potrebné zadať svoje telefónne číslo, na ktoré vám príde potvrdzovacia SMS s kódom. Na hlasovanie máte čas do utorka 15. júna 2021.

Cieľom 12. ročníka súťaže je pomôcť pamiatkam, aby sa zachovali v našej pamäti. Nadácia VÚB sa neustále snaží rozširovať povedomie o stave našich pamiatok, no najmä prichádzať s konkrétnymi riešeniami. V minulom roku sa do hlasovania zapojilo 58-tisíc ľudí zo všetkých krajov. Stačí len pár klikov a aj vďaka vám dokáže byť Slovensko opäť o niečo krajšie. Výlety po kútoch našej krajiny môžu byť pre Seredčanov plné lepších vyhliadok a pohľadov na obnovené skvosty histórie.

Zdroj: nadaciavub.sk

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: nadaciavub.sk, srdcovky.nadaciavub.sk
Zdieľať na Facebooku