20.06.2021, meniny má
9. júna 2021

Kuchár z resocializačného zariadenia Čistý deň ide do väzenia. Trest potvrdil Krajský súd v Trnave

Kuchár z resocializačného zariadenia Čistý deň ide do väzenia. Trest potvrdil Krajský súd v Trnave
Zdroj: startitup.sk/webnoviny.sk
reklama

Tomuto prípadu sa venovali viaceré médiá aj jednotlivci na čele s Natáliou Blahovou, ktorá situáciu opísala na blogu Denníka N. Práve tento prípad otvoril kauzu okolo resocializačného zariadenia v Galante. Po prevalení kauzy sa začali ozývať aj bývalí klienti zariadenia, ktorí smutne prehovorili o nechutnostiach, ktoré tam zažili.

Krajský súd v Trnave včera potvrdil trest odňatia slobody pre Jakuba Fila za sexuálne zneužívanie v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante. Jakub Filo pôsobil v zariadení ako kuchár. Jeho obeťou bola vtedy 14-ročná chovankyňa tohto zariadenia Natália. Obžalovaný Jakub Filo sa odvolal proti rozsudku prvostupňového súdu, čo Krajský súd zamietol. Rozsudok je právoplatný, obžalovaný dostal trest odňatia slobody v zariadení so stredným stupňom stráženia na 5 rokov a 4 mesiace. Informácie uviedol Startitup.sk.

Filo sa včerajšieho rozhodovania Krajského súdu v Trnave nezúčastnil. Jeho advokát Stanislav Jakubčík informoval, že právoplatné rozsudky sa nekomentujú. Na otázku, či je jeho klient pripravený nastúpiť do väzenia, odpovedal, že asi nikto nie je na také niečo pripravený. Po doručení písomného zdôvodnenia však mieni zvážiť možnosti v rámci mimoriadnych opravných prostriedkov.

Prípad je otvorený od roku 2016

Čistý deň poskytoval resocializáciu drogovo závislým mladým ľuďom v zariadení v Galante. K sexuálnemu zneužitiu maloletej Natálie kuchárom zariadenia Jakubom Filom prišlo podľa obžaloby ešte vo februári 2014. Riaditeľ Čistého dňa Peter Tománek neskôr pripustil, že k udalosti došlo, išlo podľa neho o „sex na rozlúčku“.

V roku 2016 vtedajšia poslankyňa NR SR Natália Blahová (za stranu SaS) otvorila kauzu možného sexuálneho zneužívania v tomto zariadení. V dôsledku kauzy prišla v marci 2018 nezisková organizácia Čistý deň o akreditáciu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

„Keď som otvárala túto kauzu, bolo mi to jedno, či na mňa podá niekto trestné oznámenie alebo žalobu. Sprevádzala som matku v ťažkej životnej situácii,“ uviedla na blogu SME Natália Blahová.

Dnes už zariadenie Čistý deň resocializačné služby v Galante neposkytuje.

Stalo sa to opakovane

Jakub Filo je už druhým právoplatne odsúdeným zamestnancom Čistého dňa za sexuálne zneužívanie. Prvým odsúdeným, ktorý pracoval z resocializačnom zariadení a sexuálne zneužíval klientky centra, bol psychológ zariadenia. Za sex s tromi neplnoletými klientkami dostal podmienečný trest odňatia slobody na 32 mesiacov s trojročnou skúšobnou dobou.

Podporte článok zdieľaním. 
Zdroje: startitup.sk, dennikn.sk, tvnoviny.sk
Zdieľať na Facebooku