25.09.2023, meniny má
13. novembra 2019

Kúpalisko Galandia navštevovali mnohí Seredčania, no od roku 2015 je zatvorené. Kedy sa znova otvorí?

Kúpalisko Galandia navštevovali mnohí Seredčania, no od roku 2015 je zatvorené. Kedy sa znova otvorí?
Zdroj: cas.sk/FB Aquapark Galandia
reklama

Regionálna televízia RTV Krea nám tentokrát priniesla reportáž o kúpalisku Galandia, ktoré sa nachádza v neďalekej Galante. Galandia fungovala od roku 2007 a kúpať sa sem chodili aj mnohí Seredčania. V decembri 2015 bola Galandia zatvorená kvôli vážnym technickým problémom a rekonštrukčné práce sa začali v októbri 2017.

Rekonštrukcia sa ťahá už štyri roky

V roku 2015 sa mesto Galanta zaviazalo obnoviť prevádzku Galandie do konca roka 2019. Na výstavbu dostali v roku 2015 viac ako 4 milióny eur z eurofondov. Samospráva sa vtedy zaviazala udržať kúpalisko v prevádzke minimálne 15 rokov. Ak prevádzku neobnovia, budú musieť vrátiť finančný príspevok v plnej výške. Vo februári 2018 si mesto zobralo úver v hodnote 1 milión eur na rekonštrukciu. Začiatkom roka 2019 bol zvolený nový konateľ Galandie, a to mestský poslanec Zoltán Szelle. Otvorenie Galandie je však stále v nedohľadne a hrozí, že mesto príde o viac ako 4 milióny eur.

zdroj: FB Aquapark Galandia

Problémy s projekciou a verejným obstarávaním

Podľa RTV Krea mal byť 31. december 2019 posledným termínom opätovného otvorenia Galandie, no už teraz je evidentné, že sa tak nestane. Informáciu potvrdil aj primátor mesta Galanta Peter Paška. Znovuotvorenie Galandie sa predlžuje nielen kvôli problémom pri projekcii a verejnom obstarávaní, ktoré stále nie je ukončené, ale aj kvôli nezhodám v poslaneckom zbore. Podľa primátora sa niektoré ceny v projektovej dokumentácii líšili od tých trhových. Bola vyhlásená aj súťaž rozdelená na tri časti, ktorá priniesla cenové ponuky od uchádzačov, no v rámci dvoch stavebných častí vyšli ceny výrazne vyššie ako finančné možnosti mesta.

reklama

„Ja som sa rozprával s poslaneckým zborom, že či teda prichádza do úvahy navýšenie rozpočtu na Galandiu. Dostal som jednoznačne zamietavú odpoveď. Tak nám nezostalo nič iné, len túto súťaž v týchto dvoch častiach zrušiť. Musí sa prepracovať projekt a budeme súťažiť znova. Mám ambíciu požiadať riadiaci orgán o predĺženie lehoty na rekonštrukciu Galandie o ďalších 24 mesiacov.“ Pre RTV Krea Peter Paška, primátor mesta Galanta.

Je naozaj škoda, že Galandia zostáva naďalej zatvorená. Pre Seredčanov to bolo jedno z najbližších kúpalísk a mnohí ho pravidelne navštevovali. Nezostáva nám nič iné, iba dúfať, že sa Galandia do dvoch rokov otvorí.

GALANDIA SA NEOTVORÍ

GALANDIA SA NEOTVORÍ31.12. 2019 mal byť posledným možným dňom, kedy sa vodný svet Galandie opäť otvorí. Dnes je viac ako jasné, že sa tak nestane.

Uverejnil používateľ RTV Krea Pondelok 11. novembra 2019

zdroj: FB Aquapark Galandia

zdroj: FB Aquapark Galandia

zdroj: FB Aquapark Galandia

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: RTV Krea, galandia.sk, mynitra.sme.sk, spravy.pravda.sk
Zdieľať na Facebooku