17.05.2021, meniny má
21. apríla 2021

Kúpeľná liečba následkov ochorenia COVID-19 je hradená zdravotnými poisťovňami. V ktorých kúpeľoch je možné požiadať o liečbu?

Kúpeľná liečba následkov ochorenia COVID-19 je hradená zdravotnými poisťovňami. V ktorých kúpeľoch je možné požiadať o liečbu?
Zdroj: severovychod.sk/kupele-lucky.sk
reklama

Už takmer 500 000 ľudí na Slovensku prekonalo ochorenie COVID-19. Aj napriek tomu, že množstvo z nich je už podľa oficiálnych štatistík vyliečených, viaceré zdravotné ťažkosti spôsobené týmto ochorením u nich pretrvávajú i naďalej. V poslednom čase sa dokonca objavuje čoraz viac prípadov, kedy komplikácie pociťujú nielen starší s pridruženými ochoreniami, ale i mladšie, fyzicky zdatné, ročníky. Bežné činnosti sa pre nich stávajú fyzicky náročné a zistili, že ich športová výkonnosť je vo veľkej miere obmedzená.

Medzi najčastejšie komplikácie po ochorení COVID-19 patria veľká únava a vyčerpanosť, dusivý kašeľ, zadýchanie sa už pri miernej záťaži a ďalšie. Rehabilitácia pacientov, ktorí mali stredne ťažký až ťažký priebeh, by sa mala začať ideálne do štyroch mesiacov od prekonania choroby.

Na základe rozhodnutia rezortu zdravotníctva je od 9. marca 2021 možné rehabilitovať pacientov a posielať ich na pobyt v prírodných liečebných kúpeľoch alebo kúpeľnej liečebni, ak im návrh vypíše lekár a zdravotná poisťovňa im ho schváli.

Zároveň je možné už aj teraz poskytovať následnú zdravotnú starostlivosť a pobyt v prírodných liečebných kúpeľoch alebo kúpeľných liečebniach, a to pre pacientov s postcovidovým syndrómom, ktorí spĺňajú kritériá pre indikáciu K/2 Zdĺhavá obštrukčná pľúcna choroba alebo U/8 Pľúcne fibrózy.

Špeciálna procedúra v Bardejovských kúpeľoch

Pacientov po ochorení COVID-19 liečia v Bardejovských kúpeľoch v rámci rehabilitácie inhaláciou minerálnych vôd Herkules a František. Herkules sa svojím obsahom minerálnych látok (6 573 miligramov na liter) a kysličníka uhličitého radí k najsilnejším na Slovensku. Podobne vysoko mineralizovaný (7 283 miligramov na liter) a účinný je aj prameň František, ktorý však nie je vyvedený na kolonáde a používa sa na minerálne kúpele a inhalácie.

Podľa ekonomicko-obchodnej riaditeľky kúpeľov Tamary Šatankovej práve inhalácie spolu s takzvanou MLS laserovou terapiou v kombinácii s magnetoterapiou by mali priniesť odstránenie nepriaznivých následkov ochorenia. Všetky dôležité informácie ohľadom kúpeľnje liečby nájdete na tomto odkaze.

„Pacienti sa po prekonanom covide sťažujú na zhoršené dýchanie a mnohým sa znížila aj vitálna kapacita pľúc. Práve tu je priestor na to, aby im pomohli inhalácie liečivých minerálnych vôd Herkules a František,“ uviedla Šatanková.

Zdroj: kupele-bj.sk

Kúpele Lúčky

Kúpele Lúčky momentálne taktiež ponúkajú liečenie pre postcovidových pacientov, pričom môžete žiadať o liečbu v týchto podskupinách:

  • V/2 Zdĺhavá obštrukčná pľúcna choroba – môže predpísať odborný lekár pneumológ, alergológ, imunológ,
  • V/8 Pľúcne fibrózy – môže predpísať odborný lekár pneumológ, internista a všeobecný lekár,
  • V/9 Stav po prekonaní COVID-19 pri pretrvávaní respiračných ťažkostí – návrh môže predpísať odborný lekár pneumológ, internista a všeobecný lekár,
  • VI/15 Stav po prekonaní COVID-19 pri pretrvávaní neurologických alebo nervovo-svalových ťažkostí – návrh môže predpísať odborný lekár neurológ, reumatológ, všeobecný lekár,
  • VII/12 Stav po prekonaní COVID-19 pri pretrvávaní postihnutia pohybového aparátu – návrh môže predpísať odborný lekár ortopéd, všeobecný lekár.

Zdroj: kupele-lucky.sk

Kúpeľná liečba v Novom Smokovci

Kúpele Nový Smokovec sa špecializujú na choroby dýchacieho ústrojenstva a práve preto sú tým správnym miestom, kde spojenie špeciálnych procedúr s klimatoterapiou sú jedinečnou kombináciou pre liečenie pacientov s pretrvávajúcimi ťažkosťami spojenými s prekonaním ochorenia COVID-19. Ako postupovať pri rezervácii a všetky dôležité informácie nájdete na tejto stránke.

Zdroj: kupelens.sk

Kúpele Nimnica

Kúpele Nimnica v Púchovskom okrese sú pripravené poskytnúť kúpeľnú liečbu stovkám pacientov, ktorí prekonali ochorenie COVID-19. TASR o tom informoval predseda predstavenstva Kúpeľov Nimnica a predseda dozornej rady Asociácie slovenských kúpeľov František Halmeš. Ako dodal, ochorenia dýchacích ciest sa momentálne na Slovensku liečia okrem Kúpeľov Nimnica aj v Kúpeľoch Štós, vo Vyšných Ružbachoch, v Bardejove a v tatranských liečebniach pre deti i dospelých.

Kúpele Nimnica majú podľa neho 60-ročné skúsenosti s liečbou neinfekčných ochorení dýchacích ciest. Liečivá minerálna voda z Nimnice priaznivo ovplyvňuje sliznicu dýchacích ciest a pôsobí protizápalovo. Využíva sa formou individuálnej i priestorovej inhalácie, uhličitého kúpeľa i ako pitná liečba. V kúpeľoch Nimnica je možnosť liečby postovidových pacientov rozšírená o tieto možnosti:

  • IS II: Choroby obehového ústrojenstva – predpisuje kardiológ, internista, všeobecný lekár,
  • IS V: Netuberkulózne choroby dýchacích ciest – predpisuje pneumoftizeológ (pľúcny lekár), internista, všeobecný lekár,
  • IS VI: Nervové choroby – predpisuje neurológ, reumatológ, všeobecný lekár,
  • IS VII: Choroby pohybového ústrojenstva – predpisuje ortopéd, všeobecný lekár.

Zdroj: kupelenimnica.sk

Podmienky v liečebných kúpeľoch

Kúpele v súčasnosti poskytujú svoje služby klientom zdravotných poisťovní za prísnych hygienických podmienok. Pri príchode je každý klient otestovaný a potom nasleduje po desiatich dňoch ďalšie testovanie pre klientov, ktorí sú na pobyte 21 dní, alebo po 14 dňoch, ak sú na 28-dňovom pobyte. Pri ukončení pobytu sú opäť všetci otestovaní.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: kupele-bj.sk, kupele-lucky.sk, kupelens.sk, kupelenimnica.sk
Zdieľať na Facebooku