27.11.2022, meniny má
17. júla 2020

KVÍZ: Dokážete odlíšiť jedlé huby od smrteľne jedovatých a spoznať ich na fotografiách?

KVÍZ: Dokážete odlíšiť jedlé huby od smrteľne jedovatých a spoznať ich na fotografiách?
Zdroj: pexels.com
reklama

Vedieť rozoznať huby je veľmi dôležité. Stačí jedna nepatrná chyba a môžete skončiť v nemocnici so zdravotnými ťažkosťami. Keďže je na Slovensku zber húb veľmi obľúbený a do lesa vyrážajú skúsení aj neskúsení hubári, rozhodli sme sa otestovať vaše znalosti. Do ktorej skupiny patríte vy? Dokážete odlíšiť jedlé a nejedlé huby či konkrétne druhy húb?

Ak patríte medzi tých neskúsenejších, mám pre vás pár tipov. Na tomto webe nájdete všetky potrebné informácie o hubách, atlas, rady, tipy, fotografie, diskusie či recepty. Okrem toho dnes internet ponúka rôzne aplikácie do mobilných telefónov, ktoré vám prostredníctvom fotografie pomôžu identifikovať nájdené huby.

Budeme radi, ak sa s vaším výsledkom podelíte s nami dole v komentároch pod príspevkom. Potešia nás aj fotografie vašich úlovkov. Tak veľa šťastia!

Aký hríb vidíte na fotografii?

Kozák brezový, inak nazývaný aj brezák, je výborná jedlá huba, ktorá rastie od júla do konca novembra najčastejšie pod brezou. Je to u nás jeden z najrozšírenejších kozákov.

reklama

Čo je na fotografii?

Kuriatko je jedlá huba, ktorá rastie od mája do novembra v ihličnatých aj v listnatých lesoch v machu alebo medzi lístím, zvyčajne vo veľkých húfoch.

Na fotografii je...

Je to jeden z najchutnejších druhov hríbovitých húb. Rastie v listnatých i zmiešaných lesoch a iba zriedkavo v čistých ihličnatých lesoch. Najčastejšie tvorí mykorízu s dubom a bukom.

Aká huba je na fotografii?

Je to jeden z prvých rýdzikov v roku. Je jedlý a rastie hojne, zväčša skupinovo v listnatých a zmiešaných lesoch (niekedy aj v čisto ihličnatých lesoch) až do horského pásma.

Čo je na fotografii?

Je to výborná jedlá huba a u nás všeobecne rozšírená. Rastie zvyčajne v húfoch od mája do novembra, najčastejšie pod dvojihlicovými borovicami, najviac v nížinných boroch, ale aj v pásme kosodreviny.

Aký hríb vidíte na fotografii?

Plávka obyčajná je výborná jedlá huba a miestami veľmi hojná. Rastie od júla do októbra v horských a podhorských ihličnatých a zmiešaných lesoch v mykoríze s ihličnanmi.

Na fotografii je...

Holohlavec končistý je jedovatá psychedelická huba, ktorá obsahuje psychoaktívne zložky. Zo všetkých psychoaktívnych húb na svete sa najčastejšie vyskytuje v prírode a je jednou z najúčinnejších.

Aká huba je na fotografii?

Môžeme ju veľmi ľahko poznať podľa ružovejúcej dužiny a podľa mohutného prsteňa, ktorý je na vrchnej strane nápadne ryhovaný. Je to jedlá huba a dá sa pripravovať na rozličné spôsoby.

Vatovec obrovský je huba...

Je to jedlá huba, ktorá rastie od júna do októbra na lúkach, pasienkoch a v záhradách. Plodnice sa objavujú zvyčajne po dlhotrvajúcich dažďoch. Plodnice vatovca obrovského sú guľovité alebo elipsoidné, 150 – 500 mm široké.

Bedlička hnedá je huba...

Bedlička hnedá je smrteľne jedovatá huba. Obsahuje rovnaký jed ako muchotrávka zelená – amatoxín. Rastie v júli až októbri, často v skupinách. Vyskytuje sa najmä v smrekových porastoch a vápenatej pôde.

Kapucňovka okrovohnedastá je huba...

Je to jedovatá huba, rastie na mŕtvych zvyškoch ihličnatého a listnatého dreva jednotlivo alebo v menších skupinkách, v horskom pásme aj v lužných lesoch, od augusta do decembra. V závislosti od počasia ju možno nájsť aj v atypických obdobiach roka.

Pečiarka poľná je huba...

Je to výborná jedlá huba, vhodná do polievok i ako prísada k mäsitým jedlám. Z pečiarok rastúcich vo voľnej prírode je jednou z najchutnejších. Rastie od mája do novembra na poliach, lúkach, na kompostoch a v priekopách pri cestách.

Akú hubu vidíte na obrázku?

Je to jedna z najhojnejších hríbovitých mäsitých húb vôbec. Rastie od júna do konca novembra v ihličnatých a zmiešaných lesoch. Zvyčajne sa vyskytuje v humóznej pôde, ale môžme ho nájsť aj na práchnivých pňoch, na kúskoch dreva alebo na šiškách.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: nahuby.sk, wikipedia.sk
Zdieľať na Facebooku