24.02.2020, meniny má
2. februára 2020

KVÍZ: Vedia Seredčania kam sa vyhadzuje krabica od pizze či obaly od vajec? Otestujte v kvíze vaše znalosti o separovaní

KVÍZ: Vedia Seredčania kam sa vyhadzuje krabica od pizze či obaly od vajec? Otestujte v kvíze vaše znalosti o separovaní
Zdroj: unsplash.com/pexels.com
reklama

Téma triedenia odpadu je pomerne horúca, v spoločnosti sa na ňu kladie čoraz väčší dôraz a pre väčšinu je už jasná a samozrejmá. No ocitli ste sa niekedy v situácii, kedy pre vás nebolo jednoznačné, kam svoj odpad zaradiť? Aj preto sme zhotovili kvíz, ktorý vám takúto situáciu ponúkne a prinúti vás trochu sa zamyslieť. Vďaka nemu zistíte, či separovanie robíte správne a možno sa prostredníctvom neho dozviete aj niečo nové.

Výborným spôsobom, ako predísť neustálemu triedeniu odpadu, je veľmi zaujímavá a dôležitá vec. Naučte sa žiť bezobalovo. To, ako žiť týmto ekologickým spôsobom, vám vo svojom blogu poradí Petra Slezáková, ktorá prostredníctvom neho šíri osvetu o živote bez obalov po celom Slovensku, ponúka rady, tipy, triky a mnohých inšpiruje. Tento jedinečný kvíz sa nám podarilo vytvoriť aj vďaka jej rozsiahlym informáciám. Nezabudnite sa v komentári pod príspevkom podeliť s nami o váš výsledok. Veľa šťastia!

Bezobalový obchod Od Vážte si / Zdroj: Seredsity.sk

Žiť ekologicky sa dá aj v Seredi

Tento kvíz vznikol v spolupráci s bezobalovým obchodom od VÁŽTE si, v ktorom nakúpite obľúbené potraviny, zdravé maškrty či drogériu bez nepotrebných obalov. Veľmi sa tešíme, že sa už stal neodeliteľnou súčasťou nášho mesta. Sledovať ich môžete buď na ich Facebooku alebo Instagrame. Predajňu nájdete na ulici SNP 14 hneď vedľa obchodu s legendárnymi langošami.

Tento obchodík sa stal miestom, ktoré navštevujú nielen ekologicky zmýšľajúci Seredčania, ale aj obyvatelia okolitých miest a obcí, ktorí chcú aj takýmto spôsobom pomôcť našej planéte s bojom proti nadbytočnému množstvu odpadu.

Aj vďaka tomuto milému miestu sa naše mesto pridalo do zoznamu slovenských miest, v ktorých si môžete nakúpiť bez toho, aby ste vytvárali zbytočný odpad. Nadšenci ekologického spôsobu života určite vedia, o čom hovoríme. Ak ste o tomto obchode bez obalov ešte nepočuli, odporúčame vám náš dávnejší článok, ktorý nájdete na tomto odkaze.

Bezobalový obchod Od Vážte si/Zdroj: Seredsity.sk

Kam patria rolky od toaletného papiera, kuchynských utierok a obaly od vajíčok?

Nakoľko sú vyrobené z viackrát recyklovaného papiera a opätovné recyklovanie už nie je možné, tieto veci patria do zmesového odpadu. Ak máte možnosť, radšej ho skompostujte alebo ho využite na tvorenie.

Patrí zrkadlo do zeleného kontajnera na sklo?

Zrkadlo nie je klasické sklo, pretože je zo zadnej strany potiahnuté neoddeliteľnou reflexnou vrstvou. Patrí na zberný dvor, poprípade do zmesového odpadu, ak ide o malé množstvo.

Kam patrí krabica od pizze?

Keďže ide o silne znečistený papier mastnotou, tento odpad patrí do zmesového odpadu alebo kompostu. Ak je vrch obalu čistý, môže sa oddeliť a odhodiť do modrého kontajnera na papier.

Je správne, ak sa použitý kuchynský olej vyleje do výlevky alebo WC?

Sú na to určené špeciálne žlté nádoby, dá sa priniesť na zberný dvor, ale aj na vybrané miesta. Ide o nebezpečný odpad a ak skončí v potrubí, upcháva ho a následne komplikuje čistenie v čističke odpadových vôd, a tým znečisťuje prírodu.

Kam vyhodiť použité papierové vreckovky, kuchynské utierky a servítky?

Sú znečistené, a preto patria do zmesového odpadu alebo do kompostu. Nie je možné ich recyklovať.

Čo s nespotrebovanými liekmi?

Všetky nespotrebované lieky (aj načaté) treba odniesť do lekárne, kde sa ich zodpovedne zbavia. Ak by sa dostali na skládku, hrozí únik nebezpečných zložiek do prostredia.

Nápojové kartóny „Tetrapaky“, ktoré sa používajú napr. na balenie mlieka, smotany, džúsov, sa vyhadzujú do:

Sú to obaly zložené z viacerých, ťažko oddeliteľných vrstiev, ktoré patria do žltej nádoby na plast. V žiadnom prípade nepatria do modrej nádoby na papier. Zvyšná nevymytá tekutina by mohla znehodnotiť papier.

Kam patrí termopapier, ako sú napr. pokladničné bloky a cestovné lístky?

Termopapier nie je vhodný na recykláciu, pretože obsahuje plnidlá, ktoré bránia jeho rozkladu, a tiež aj celú radu nebezpečných chemikálií. Patrí do zmesového odpadu.

Ak nie je k dispozícii kontajner na kovy, kam sa vyhadzujú kovové predmety ako napr. konzervy či alobal?

Kovový odpad patrí do žltého kontajnera na plast. Je vhodné, aby sa konzervy kvôli zápachu pred vyhodením umyli. Veľké množstvo sa môže odniesť aj na zberný dvor. Kovové nádoby od farieb, riedidiel či postrekov patria do zmesového odpadu alebo na zberný dvor.

Patria vypálené žiarovky do skla?

Nie, pretože ide o elektroodpad, ktorý obsahuje nebezpečné chemikálie. Môžete ich odovzdať v elektroobchodoch, obchodoch so svietidlami alebo na zbernom dvore.

Článok vznikol v spolupráci s Od Vážte si.

Zdroje: zerowasteslovakia.sk, wepos.sk
Zdieľať na Facebooku