01.10.2022, meniny má
15. augusta 2022

Legendárni Jaroslav Červenka a Vojtech Mihálik stvorili nezabudnuteľnú Pesnyčku o Seredy, ktorá zaručene zlepší náladu

Legendárni Jaroslav Červenka a Vojtech Mihálik stvorili nezabudnuteľnú Pesnyčku o Seredy, ktorá zaručene zlepší náladu
Zdroj: jazz.sk/screenshot youtube.com
reklama

„My zme šeci Seredany, my zme pyšný na Sered. K Seredy zme prikuvaný, až nás to raz na se… na se… Na seredskom ringu, kúpil Gejza svinku, aj keď kričí né a né na pekáč ju dostane.“

Aj tento text je súčasťou azda najznámejšej piesne o našom meste. S určitosťou môžeme tvrdiť, že ide o legendárny počin hudobných legiend nielen nášho mesta, ale aj celého Slovenska. 

Na jej tvorbe sa podieľali Seredčania, ktorí majú svoje nezastupiteľné miesto v histórii slovenskej hudby a literatúry. Video nájdete na konci článku, no ešte pred jeho spustením si prečítajte pár zaujímavostí, ktoré ste o ich životoch možno nevedeli.

Len pre informáciu, táto nahrávka vznikla v DK Sereď v 70. rokoch pri nahrávaní relácie STV Etapa 25, ktorú konferoval Ivan Krajíček. Skladbu zložil Jaroslav Červenka, text napísal Vojtech Mihálik a hral ju naživo Alli Jazz Band. Spievali Jaroslav Červenka, Juraj Hrubant (člen opery Národného divadla v Bratislave) a členovia Alli Jazz Bandu.

reklama

Hudbu zložil velikán Jaroslav Červenka

Jaroslav Červenka sa zapísal do slovenskej hudby obrovskými písmenami, ktoré už nikto nikdy nevymaže. Rodák zo Šintavy sa narodil 26. apríla 1937, bol jazzový klarinetista, altsaxofonista, skladateľ, hudobný aranžér a v neposlednom rade pedagóg.

Po skončení  bratislavského konzervatória vyštudoval VŠMU. Následne vyučoval a potom sa stal riaditeľom Ľudovej školy umenia v Seredi. S bratom Jánom hrával v legendárnom zoskupení Ali Jazz Band, ktorý sa od roku 1962 špecializoval na tradičný jazz. V tej dobe ich poznalo celé Slovensko.

V rokoch 1970 – 1985 hrával a príležitostne komponoval a aranžoval skladby spolu s Petrom Lipom v Revival Jazz Bande, neskôr s ním pôsobil v Traditional & Revival Jazz Bande. Jaroslav Červenka sa zaradil medzi velikánov – slovenských jazzových a swingových hudobníkov, ktorí aktívne hrávali až do svojej smrti.

Je držiteľom mnohých ocenení, v roku 1993 dostal od Slovenskej jazzovej spoločnosti Cenu Ladislava Martoníka za celoživotnú propagáciu jazzu. Jeden z najtalentovanejších Seredčanov nás opustil 8. augusta 2006.

Jaroslav Červenka (dolný rad vľavo) s Petrom Lipom v zoskupení Traditional & Revival Jazz Band. Zdroj: jazz.sk

Text napísal Vojtech Mihálik

Narodil sa 30. marca 1926 v susednej Dolnej Strede. Bol slovenským básnikom, prekladateľom, publicistom, ale aj politikom. Začal publikovať vo veľmi skorom veku už ako študent gymnázia.

Je považovaný za jedného z najkontroverznejších básnikov svojej doby, napriek tomu bola jeho tvorba ocenená mnohými literárnymi a spoločenskými uznaniami.

Začínal ako predstaviteľ katolíckej moderny. V 70. a 80. rokoch bola jeho tvorba silne socialisticky orientovaná. Najväčší úspech však dosiahli jeho filozoficko-reflexívne skladby a ľúbostná lyrika. Vo svojej básni Rodisko nostalgicky spomína na detstvo prežité v Seredi.15

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Seredský Dixieland Band, youtube.com,
Zdieľať na Facebooku