19.05.2024, meniny má

Legendárny Bailey Bridge sa dočká rekonštrukcie

21. augusta 2018
21. augusta 2018

Legendárny Bailey Bridge sa dočká rekonštrukcie

reklama

Most, ktorý spája bývalý priestor kasarní Váh a areál Campingu sa dočká rekonštrukcie. Ako sa píše v článku na Seredských novinkách, rekoštrukcia prebehne v dňoch 1.9. – 7.9. 2018 (september). Dôležitá informácia je, že v dňoch 1.9. – 6.9. bude premávka úplne zastavená. V piatok 7.9. by už mal byť možný prejazd. Rekonštrukciou prejde vozovka mosta a niektoré dôležité diely mostu sa budú vymienať za nové. Aj vám však vŕta hlavou, prečo sa tento most volá práve Bailey Bridge?

Bailey Bridge v Seredi

Bailey Bridge v Seredi

Bailey Bridge v Seredi

reklama

Ide o prenosný typ mosta, ktorý bol vyvinutý počas 2. Svetovej vojny. Bailey Bridge alebo Baileyho most, je špecifický tým, že k jeho postaveniu, nepotrebujete tažké náradie alebo žeriav. Drevené a ocelové prvky boli dostatočné ľahké a mohli ich prepravovať v nákladných autách a zdvíhať ručne. Tento most sa volá po Donaldovi Baileym. Bol to štátny úradník v britskej vojenskej kancelárií, ktorý mal veľkú záľubu v modeloch mostov. Jedného dňa svoj model predstavil vrchným náčelníkom, ktorí v jeho moste videli okmažite potenciál.

V rokoch 1941-1942 bol most testovaný a obstál. Využíval sa hlavne počas 2. Svetovej vojny a spojenecným jednotkám zabezpečoval pomerne rýchly pohyb v ťažkom teréne. Technológia pana Baileyho sa využíva dodnes a jeden z jeho mostov máme práve aj v našom moste.

Výstavba Bailey Bridge pomohla spojeneckým jednotkám v rýchlom pohybe

Zamaskovaný tank Sherman prechádza cez Bailey most nad riekou Santerno pri meste Imola (Taliansko)

 

 

Zdieľať na Facebooku