27.11.2022, meniny má
29. septembra 2022

Lekári na Slovensku podávajú hromadné výpovede. Dotkne sa to najmä kľúčových oddelenia v nemocniciach

Lekári na Slovensku podávajú hromadné výpovede. Dotkne sa to najmä kľúčových oddelenia v nemocniciach
Zdroje: plus7dni.pluska.sk/korzar.sme.sk
reklama

Lekárski odborári naplnili svoje slová. Hromadné výpovede na Slovensku podáva vyše 1 900 lekárov. Informoval o tom predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Akcia hromadných výpovedí lekárov otriasla slovenským zdravotníctvom koncom roku 2011. Z nemocníc vtedy odišlo 1 200 lekárov, čo nakoniec viedlo k vyhláseniu núdzového stavu.

Zdroj: procare.sk

Viac ako 1 900 lekárov podáva výpovede

K štvrtku 29. septembra 2022 ide celoslovensky o 1 948 hromadných výpovedí z 27 nemocníc a ich počet stále narastá. Ide o fakultné, univerzitné, krajské a súkromné nemocnice. Toto číslo teda podľa odborárov nie je konečné. Podľa Visolajského boli dohnaní do kúta a inú možnosť nemajú, pretože nevidia riešenie svojich požiadaviek.

reklama

„Som na týchto lekárov hrdý, že sa postavili za svojich pacientov natoľko, že riskujú aj svoj pracovný pomer a podali výpoveď v snahe zlepšiť podmienky pre nemocnice a pacientov. Vyzývame kolegov, ktorí tiež cítia problém v nemocniciach a pracujú v tomto marazme, aby sa k nám pripojili a pomohli slovenské nemocnice a slovenské zdravotníctvo posunúť k lepšiemu,“ povedal Visolajský.

Odborári najprv výpovede od lekárov počas uplynulých týždňov vyzbierali a teraz ich podávajú na riaditeľstvách nemocníc. Lekárom bude plynúť ešte dvojmesačná výpovedná lehota. Ak výpovede nestiahnu, vážne problémy nastanú v decembri. Práve táto výpovedná lehota dáva nemocniciam a ministerstvu ešte priestor na to, aby sa s lekármi dohodli a lekári výpovede stiahli.

„Sme ochotní a ponúkame spraviť všetko preto, aby sme sa počas tejto doby dohodli,“ povedal Visolajský.

Ide najmä o kľúčové oddelenia nemocníc

Dôležité v tejto situácii je aj to, z akých oddelení sú lekári, ktorí výpovede podávajú. Väčšinou ide o kľúčové oddelenia, ako je traumatológia, interné oddelenia, kardiológia, anesteziológia, gynekológia, pediatria a novorodenecké oddelenia.

Ak sa nemocnice s ministerstvom zdravotníctva nedohodnú, dôležité bude to, koľko lekárov vo výpovediach vytrvá do decembra, teda koľko ich reálne odíde a o akú štruktúru v jednotlivých nemocniciach pôjde.

Zdroj: youtube.com

Osem požiadaviek lekárov

Lekári presne pred rokom predstavili osem požiadaviek, ktoré je potrebné splniť, aby sa slovenské zdravotníctvo dokázalo opäť postaviť na nohy. Okrem zvýšenia platov žiadali aj poriadok vo financovaní nemocníc alebo zlepšenie systému štúdia mladých lekárov. Podľa odborárov inú možnosť, ako tlačiť na vládu, nemajú, pretože nemocnice pre nedostatok personálu skolabujú.

Žiadajú komplexné riešenie zdravotníctva a systémové zmeny. Šéf Lekárskeho odborového zväzu dodal, že rozumie časovej náročnosti niektorých zmien. Práve preto vraj vláde navrhli, aby uzavreli dohodu a lekári sú pripravení sadnúť si za rokovací stôl.

„Ponúkli sme cestu, aby sme spravili dohodu medzi vládou a lekármi, kde vláda predostrie riešenia, ktoré ide robiť – v akých krokoch, v akých termínoch a ako to garantuje,“ skonštatoval s tým, že takéto memorandum zatiaľ nedostali.

Hromadné podávanie výpovedí nastalo po tom, ako podľa odborárov vláda nesplnila aj napriek viacerým rokovaniam ich požiadavky. Rezort zdravotníctva ide zvyšovať základné platy lekárov, odborári však majú vlastný protinávrh. Navyše trvajú na tom, že ide len o jednu z požiadaviek, pričom oni ich majú celkovo osem.

Ostatné požiadavky sa týkajú napríklad navýšenia počtu slovenských študentov na lekárskych fakultách, reformy vzdelávania, zavedenia DRG systému a navýšenia počtu lekárov a sestier v nemocniciach. Odborári opakujú, že prísľuby im už nestačia a chcú konkrétne riešenia.

Aká je reakcia ministerstva?

Ministerstvo zdravotníctva uznáva, že kroky, ktoré odborári žiadajú, sú potrebné. Podľa neho však už niektoré požiadavky ministerstvo splnilo či plní a ďalšie sa nedajú zrealizovať za pár mesiacov.

Rezort poslal odborárom podrobný diagram – odpočet plnenia úloh, kde uvádza, ako napĺňa jednotlivé požiadavky. No tvrdí, že odborári neposúvajú tieto informácie lekárom.

„Z diskusie so zdravotníkmi vyplynulo, že lekári nedisponujú dokumentom o plnení úloh, ktoré vyplývajú z požiadaviek Lekárskeho odborového združenia,“ uviedlo ministerstvo po stretnutí s lekármi z UNB.

Zdroje: aktuality.sk,tvnoviny.sk
Zdieľať na Facebooku