08.09.2024, meniny má
10. augusta 2024

Lekári z Fakultnej nemocnice Trnava vykonali prvú unikátnu operáciu rizikovej mozgovej aneuryzmy

Lekári z Fakultnej nemocnice Trnava vykonali prvú unikátnu operáciu rizikovej mozgovej aneuryzmy
Zdroj: Fakultná nemocnica Trnava
reklama

Pokrok a moderné technológie v lekárstve prinášajú revolučné zmeny, ktoré dokážu zlepšiť diagnostiku, liečbu aj prevenciu chorôb, čím sa môže výrazne zvýšiť kvalita života pacientov.

Jeden dôležitý úspech, čo sa modernej liečby týka, si na konto pripísali aj lekári z trnavskej nemocnice. Ako informovala Fakultná nemocnica Trnava, na rádiologickej klinike realizoval ich tím intervenčných rádiológov MUDr. Matúš Hoferica a prednosta MUDr. Ján Haršány, EBIR, prvýkrát neurointervenčný výkon s použitím špeciálneho zariadenia tzv. – endosakulárny flowdisruptor (WEB).

Čo Fakultná nemocnica Trnava ešte o zákroku prezradila?

Ošetrili týmto unikátnym spôsobom komplikovanú intrakraniálnu aneuryzmu (výduť) a. basilaris. Ide o závažný stav, ktorý sa týka cievneho systému v mozgu.

Pacient mal anatomicky a morfologicky nevhodnú výduť na konvenčné endovaskulárne (cez cievy) alebo chirurgické ošetrenie.

reklama

Vďaka novej technike naši lekári dokázali bezpečne a efektívne ošetriť túto rizikovú mozgovú aneuryzmu, čo predstavuje významný moment v liečbe pacientov s týmto vážnym zdravotným problémom.

Zdroj: Fakultná nemocnica Trnava

Zdroj: Fakultná nemocnica Trnava

Čo je to aneuryzma?

Aneuryzma je patologické rozšírenie cievnej steny, ktoré môže viesť k jej prasknutiu a následnému krvácaniu do mozgu, čo je život ohrozujúca situácia. Tradičné metódy liečby, ako je neurochirurgické zaklipovanie alebo konvenčné endovaskulárne metódy, nebolo v tomto prípade vzhľadom na morfológiu aneuryzmy možné realizovať.

Použitie endosakulárneho flowdisruptoru predstavuje revolučný prístup v riešení takýchto prípadov, kedy konvenčné metódy zlyhávajú. Zákrok umožňuje intervenčnému rádiológovi bezpečne a efektívne uzavrieť aneuryzmu zvnútra cievy, čím sa minimalizuje riziko prasknutia a následného krvácania.

Implementácia tejto novej metódy do praxe je významným krokom vpred nielen pre rádiologickú kliniku a FNTT, ale predovšetkým pre pacientov s týmto problémom.

Zdroje: Fakultná nemocnica Trnava
Zdieľať na Facebooku