23.01.2022, meniny má
7. decembra 2021

Lockdown sa predlžuje, očkovaní a prekonaní majú však výhody. Školy prechádzajú na dištančnú výučbu, poukážky pre seniorov nebudú

Lockdown sa predlžuje, očkovaní a prekonaní majú však výhody. Školy prechádzajú na dištančnú výučbu, poukážky pre seniorov nebudú
Zdroj: Seredsity.sk
reklama

Dnešná tlačová konferencia našich koaličných partnerov nesie názov „Dohoda sa zrodila“. Predseda vlády Slovenskej republiky teraz vyhlásil, že koalícia sa zhodla na tom, ako budú vyzerať opatrenia potom, ako skončí dvojtýždňový lockdown. Rokovalo sa včera večer, ale aj dnes ráno.

Školy sa zatvoria

Druhý stupeň základných škôl, stredné školy a gymnáziá na celom Slovensku sa zatvoria a od pondelka (13. 12.) prejdú na päťdňové dištančné vzdelávanie, nakoľko od soboty 18. decembra 2021 sa už začínajú vianočné prázdniny. Tie potrvajú až do 9. januára 2022.

Obchody pre očkovaných a prekonaných

Obchody sa otvoria od tohto piatka 10. decembra, ale iba pre očkovaných ľudí a všetkých ľudí, ktorí už COVID-19 prekonali. Minister Lengvarský sa vyjadril, že zatiaľ sa hovorí iba o obchodoch, gastro sa zatiaľ neotvára. Služby budú až v ďalšej fáze, pravdepodobne od 25. decembra. Naďalej má však platiť zákaz vychádzania a núdzový stav.

Poukážky pre seniorov nebudú

Ďalšou časťou dohody dnes bolo aj prerokovanie 500-eurových voucherov pre ľudí nad 60 rokov, ktorí ich môžu využívať v rôznych reštauráciách, hoteloch či v službách. „Súčasťou tejto dohody je aj kompromis na riešení v prospech motivácie dôchodcov. Spočíva v tom, že som navrhol, že zmeníme 500-eurové poukážky na 300 eur v hotovosti,“ povedal podľa portálu Startitup.sk minister financií Igor Matovič.

reklama

Matovič teda po novom navrhol, aby tí, ktorí sa zaočkovali treťou dávkou, dostali 300 eur v hotovosti. Rovnako by však 300 eur dostali aj tí, ktorí sú zatiaľ zaočkovaní dvoma dávkami a čoskoro dostanú tretiu. 200 eur by zase mali získať tí, ktorí majú prvú dávku. Do Vianoc však musia dostať aj požadovanú druhú dávku.

Tí, ktorí doteraz očkovanie nepodstúpili a stihnú sa do Vianoc zaočkovať prvou dávkou, by taktiež mali dostať 200 eur. Toto je už schválené, takže peniaze ľudia nad 60 rokov dostanú.

Povinné očkovanie od budúceho roka?

Veronika Remišová ďalej v rokovaní vyhlásila, že pokiaľ sa percento zaočkovaných nezvýši ani po zavedení 300-eurového bonusu, bude strana Za ľudí od budúceho roka presadzovať povinné očkovanie.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: startitup,sk,tvnoviny.sk
Zdieľať na Facebooku