27.06.2022, meniny má
16. júna 2022

Lukáš Šulák zo Šintavy sa venuje krásnemu remeslu s koňmi. V 1. česko-slovenských majstrovstvách v orbe s konským záprahom sa umiestnil druhý

Lukáš Šulák zo Šintavy sa venuje krásnemu remeslu s koňmi. V 1. česko-slovenských majstrovstvách v orbe s konským záprahom sa umiestnil druhý
Zdroj: Lukáš Šulák
reklama

Milý mladý muž Lukáš Šulák zo Šintavy má len 27 rokov, ale dovoľujeme si povedať, že má takú prácu a záľubu, akú človek v jeho veku obvykle nemáva. Stará sa o kone, s ktorými orie záhrady nielen Šintavčanom.

Toto remeslo, ktoré sa dnes už, samozrejme, vytráca, má však v jeho rodine dlhú tradíciu. Kone sú dnes nahradené automatizáciou, avšak tá sa na živú silu krásneho remesla nechytá.

Remeslo sa dedí z generácie na generáciu

V Lukášovej rodine sa toto remeslo dedí. Jeho otec ho odmalička vozil na bicykli k starým rodičom na gazdovský dvor do Šintavy a s láskou mu ukazoval, ako sa starať o zvieratá. Od detstva bol jeho vzorom dedko Ján Šulák, ktorý bol veľmi dobrý a priateľský človek a tiež gazda, ako sa patrí.

Spolu s babkou chovali rôzne druhy hospodárskych zvierat a tiež kone, ktoré dedkovi slúžili na prácu.

reklama

„Pamätám si, ako nám často spomínal ťažké časy komunizmu, kedy bolo náročné si udržať svoje zvieratá vo vlastníctve, no môj dedko to dokázal. V tom čase, keď mu chceli zobrať kone, sa dopočul v rádiu, že na Šumave bola kalamita a prosia ľudí, aby prišli na pomoc,“ zaspomínal Lukáš pre naše médium.

„Dedko, ktorý bol vždy nápomocný, neváhal a spolu so svojimi koňmi odišiel na Šumavu. Po troch rokoch sa vrátil domov, kde sa medzitým situácia ukľudnila a on mohol ďalej gazdovať, a tak si zachránil svoje milované koníčky. Toto je len jeden z mnohých príbehov, ktoré nám rozprával a my sme ho vždy počúvali so zatajeným dychom.

Ďalším človekom, ktorému vďačím za všetko, čo teraz viem s koňmi robiť, je jeho syn a môj strýko Martin Šulák,“ vyjadril sa pre naše médium v rozhovore.

zdroj: Lukáš Šulák

Česko-slovenské majstrovstvá v orbe

V utorok 14. júna 2022 sa Lukáš spolu s jeho koňmi zúčastnil akcie s názvom Naše pole v Českej republike, v obci Nabočany v Pardubickom kraji. Konali sa tu 1. česko-slovenské majstrovstvá republiky v orbe s konským záprahom, na ktorých Lukáš nemohol chýbať.

Lukáš obsadil v prvom ročníku tejto novovzniknutej a zaujímavej súťaže nádherné 2. miesto.

„Konkurencia bola veľká a získali sme krásne 2. miesto. Dedičstvo otcov zachovaj nám Pane,“ píše Lukáš na svojom Facebooku Kočiarová služba – Lukáš Šulák.

Pokračovanie súťaže sa uskutoční na jeseň 2022 tentokrát na Slovensku ako súčasť podobnej akcie – poľnohospodárskej výstavy Dni poľa.

Lukáš ponúka aj množstvo služieb

Pre kone má Lukáš využitie celý rok. Na jar je to rozrábanie pôdy a sejba, počas leta kosba sena a ďateliny, počas jesene a zimy sú to orby.

Pomedzi tieto práce ponúka aj iné zaujímavé služby, napríklad vozenie svadby na koči, oslava dožinkov, fašiangové slávnosti, vozenie Mikuláša a iné spoločenské akcie. Do budúcnosti by chcel zaviesť pre obyvateľov mesta Sereď, ako aj okolitých dedín vozenie na koči v prírode.

Záhrady, ktoré oral jeho dedko a následne strýko, orával Lukáš spolu s bratom Marekom. Ten sa však odsťahoval, a tak tu zostal na to sám. Keďže v Šintave je množstvo skvelých vinárov, s koňmi sa stará aj o oranie a hnojenie vinohradov.

„Myslím si, že o orbu s koňom je čím ďalej väčší záujem, ľudia sú spokojní a žiadne traktoríky sa na nás nechytajú. Oriem záhrady v Šintave a po okolí, ako napríklad Vinohrady nad Váhom, Sereď, Šoporňa, Pata, Dvorníky, Šúrovce – toto všetko sú oblasti, kde sa prepravím s koňmi na voze. Mám však pár záhrad aj ďalej, kde chcú, aby to zoral koník, ale tam už sa prepravím autom s konským vozíkom, nakoľko je tam dlhá cesta,“ dodáva Lukáš.

zdroj: Lukáš Šulák

V reportáži Farmárska revue

O Lukášovom remesle si môžete pozrieť aj v archíve RTVS vo Farmárskej revue, kde spomína práve to, ako začal, ako vyzerá jeho práca s koňmi a čo presne robieva.

Reportáž o Lukášovi a jeho koňoch začína v siedmej minúte. 

zdroj: Lukáš Šulák

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Lukáš Šulák, RTVS Farmárska revue
Zdieľať na Facebooku