19.01.2021, meniny má
11. decembra 2020

Lyžovačka na Slovensku má nové pravidlá. Tento rok si zalyžujete len s negatívnym testom

Lyžovačka na Slovensku má nové pravidlá. Tento rok si zalyžujete len s negatívnym testom
Zdroj: interez.sk/bbc.com
reklama

Čakali ste na informácie ohľadom lyžovania túto sezónu? Vyzerá to tak, že vláda konečne uzavrela a upresnila nové pravidlá. Lyžiarske strediská, hotely pri nich aj mimo lyžiarskych stredísk a ďalšie prevádzky v lyžiarskych strediskách zostávajú otvorené.

Lyžovačka však bude netradičná. Otvorené bude totiž za sprísnených podmienok. Od 14. decembra 2020 bude vo všetkých otvorených lyžiarskych strediskách potrebný test na COVID-19. Nemôže byť však starší ako 72 hodín.

Testovanie každých 72 hodín

Chaty sa síce kontrolovať nedajú, ale ak bude chcieť ísť niekto lyžovať, bude sa už musieť preukázať negatívnym testom. Potvrdil to aj hlavný hygienik Ján Mikas. Ak si budete chcieť dopriať týždeň na horách, budete potrebovať pretestovanie každých 72 hodín. Mobilné odberové miesta sú však reálne, podľa informácií si ich budú môcť zriadiť aj samotné strediská, lanovkári či hotelieri.

Minister dopravy Andrej Doležal taktiež zdôraznil, že toto opatrenie nie je len o Donovaloch či Tatrách. „Toto je o desiatkach vlekov a lanovkách, ktoré sú po celom Slovensku. Je to o stovkách hotelov, ktoré týmto spôsobom budú môcť naďalej fungovať podľa jasne stanovených pravidiel,“ dodal.

Nové pravidlá k lyžovačke na Slovensku

  • návštevníci stredísk nad 10 rokov budú musieť mať negatívny PCR alebo antigénový test nie starší ako 72 hodín,
  • v lanovkovej kabínke môže byť len jedna osoba, prípadne členovia jednej domácnosti,
  • návštevníci hotelov budú musieť mať takisto negatívne testy, nebude umožnené stravovanie v spoločných priestoroch,
  • prevádzkovatelia budú musieť vo zvýšenej miere zabezpečiť čistotu, upratovanie a dezinfekciu priestorov,
  • bufety môžu fungovať naďalej, jedlo a nápoje však nemožno konzumovať v spoločných priestoroch.
Is Skiing Actually Destructive? | Travel.Earth

zdroj: travel.earth.com

Wellness bude zatvorený

Wellness v hoteloch, ktorý si budete chcieť dopriať po dni na svahu, bude musieť ostať naďalej zatvorený. Riziko prenosu koronavírusu je v lyžiarskych strediskách nižšie ako pri wellness službách.

„Lyžujete vo voľnej prírode, pohyb ľudí je rozptýlený vo väčšom priestore a je len niekoľko bodov, kde sa sústreďujú v krátkom čase viacerí návštevníci a v týchto bodoch vieme spraviť také preventívne opatrenia, ktoré zamedzia šíreniu nákazy. Takže lyžiari sa budú môcť na zjazdovkách cítiť bezpečne,“ povedal prezident Zväzu cestovného ruchu Marek Harbuľák.

Rovnako ako počas letnej sezóny sa predpokladá, že Slováci v zime začnú viac navštevovať nielen lyžovačky. V kurze budú aj iné miesta a lokality na Slovensku. Podporovať by sme mali každú oblasť cestovného ruchu. Lepšie však asi bude stráviť čo najviac času na horách v prírode.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: pelipecky.sk
Zdieľať na Facebooku