28.05.2020, meniny má
9. decembra 2019

Má len 12 rokov a žne úspechy v tanečných súťažiach. Marek Kulas zviditeľňuje Sereď na parkete

Má len 12 rokov a žne úspechy v tanečných súťažiach. Marek Kulas zviditeľňuje Sereď na parkete
Zdroj: Zuzana Kulasová
reklama

Na našich stránkach sa často dočítate o seredskom futbale, basketbale či florbale. Dnes vám však chceme predstaviť mladého športovca, ktorý našiel svoje miesto na tanečnom parkete. Marek Kulas reprezentuje Sereď v tanečnom športe, ktorý je, mimochodom, veľmi náročný.

Basketbal ho nenadchol

Marek Kulas má 12 rokov a navštevuje 7.A triedu na ZŠ Juraja Fándlyho v Seredi. Na prvom stupni sa venoval basketbalu, ktorý ho však neuspokojoval. Basketbal je kolektívny šport a jednotlivec nevie ovplyvniť výsledok zápasu. A nakoľko je Marek odmalička veľmi súťaživý a nerád prehráva, táto skutočnosť ho pri basketbale demotivovala. Rodičia ho však často brávali do komunity tanečníkov latino štýlu. Marekovi sa tento tanec natoľko zapáčil, že zatúžil naučiť sa ho.

Ilustračný obrázok: Zdroj: zenskyweb.sk

Tango, quickstep, cha-cha, jive…

Marek začal navštevovať najstaršiu tanečnú školu v Trnave – tanečný klub spoločenského tanca KTŠ Tyrnavia. Tu sa naučil základy spoločenských tancov. Päť štandardných tancov – waltz (anglický valčík), tango, viedenský valčík, slowfox, quickstep a päť latinsko-amerických tancov – samba, cha-cha, rumba, paso doble a jive.

Po roku v KTŠ Tyrnavia prestúpil spolu s tanečnou partnerkou Monikou Jamrichovou do tanečného klubu TK Welcome Trnava. Tu pod vedením vedúceho klubu a trénera 1. kvalifikačného stupňa Zdenka Blesáka veľmi rýchlo napredovali. Po pár mesiacoch tvrdej prípravy sa zúčastnili na medzinárodnom tanečnom festivale Grand Prix Tyrnavia, kde obsadili krásne 6. miesto.

Zdroj: Zuzana Kulasová

Tento prvotný úspech Mareka natoľko motivoval, že s novou tanečnou partnerkou Kristínou Danišovou sa behom pol roka zúčastnili na niekoľkých tanečných súťažiach. Ich zanietenosť a usilovnosť im v týchto súťažiach vyniesla umiestnenie v prvej trojke. Z túžby naučiť sa tancovať sa stala Marekova najobľúbenejšia aktivita každého dňa. Tanec preňho predstavuje očarujúcu a vzrušujúcu aktivitu, pri ktorej môže dokonale vyjadriť svoju energiu a pocity telom.

Zdroj: Zuzana Kulasová

Nie je to len o tanci

Hoci sa Marek venuje tanečnému športu iba dva roky, odhodlanie napredovať ho ženie stále dopredu. Tréningy absolvuje trikrát do týždňa po dve a pol hodiny. Okrem toho má individuálne tréningy s profesionálnymi tanečníkmi, na ktorých zdokonaľuje svoje choreografie, techniku a výraz. Hoci sa to niekomu nemusí zdať, tieto tréningy sú veľmi namáhavé, nakoľko telo dostáva pri tanci maximálne zabrať.

Keď Marek nemá práve tréning, venuje sa silovej príprave pre spevnenie tela. Je to veľmi dôležité pre správne držanie a postavenie tela pri tanci. Týždeň vždy končí rehabilitáciou, masážou a uvoľňovacími technikami pod dohľadom silového trénera a fyzioterapeuta Karola Rittera v Ritter RAW Gym v Seredi.

Marekov týždeň je maximálne vyťažený tréningovým plánom a cvičením, ale keby ste sa ho opýtali, čo by robil, keby mal voľnú sobotu, odpoveď by bola: „Asi by som bol na súťaži.“

Zdroj: Zuzana Kulasová

Zdroj: Zuzana Kulasová

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Zuzana Kulasová, ktstyrnavia.sk, tkwelcome.sk
Zdieľať na Facebooku