20.06.2021, meniny má
5. júna 2021

Makové pole pri Seredi je skvelým tipom na večernú prechádzku. Kde presne sa nachádza?

Makové pole pri Seredi je skvelým tipom na večernú prechádzku. Kde presne sa nachádza?
Zdroj: dvabatohy.sk
reklama

Práve v týchto dňoch kvitne porast, ktorý na Slovensku nevidíme dlho. Kvety maku siateho totiž kvitnú len okolo týždňa, následne okvetné lupienky opadnú. Počas svojho kvitnutia však stisne srdcia mnohým romantikom, rozšíri portfólio fotografom či dožičí nádherné panorámy celým rodinám. Keď kvitne mak, oplatí sa ísť prejsť.

Dôležitý je však aj odkaz, ktorý vám chceme prostredníctvom tohto priniesť. Mnohé médiá miesta krásnych záberov nezverejňujú. Je to kvôli tomu, že ľudia, ktorí si prídu porobiť zábery, častokrát úrodu pošliapu alebo zničia veľké plochy. Preto vás prosíme, nemyslite len na fotky.

Pole si všimnete aj od cesty

O makovom poli napísali aj Seredčania, ktorí vystupujú ako dva Batohy. Vo svojom článku na blogu takisto upozorňujú na to, aké dôležité je byť zodpovedný, čo sa týka fotenia sa v prírode a obzvlášť v takejto nádhere.

Fialové makové hlavičky sú celkom pozorovateľné aj z diaľky. Rozloha celého poľa je postačujúca na to, aby ste si ho všimli aj od cesty. Treba však k tomu trochu lepšie sledovať cestu.

Pri ich návšteve bolo všade absolútne ticho. Nefúkal vôbec žiadny vietor, dokonca bolo počuť aj to, ako spadol okvetný lístok a zašušťal pri náraze o lístky rastliny. Celá tá tichá chvíľa dodala okamihu ešte väčšie čaro. Presne to môžete zažiť aj vy, západy slnka sú práve v týchto dňoch naozaj nádherné.

zdroj: dvabatohy.sk

Na pole nemôžete vstúpiť

Ako sme spomenuli vyššie, médiá nezverejňujú miesta s makovými poliami preto, aby sa tam nezačali hrnúť masy ľudí ako pár rokov dozadu do ďateliny. Vtedy to bola dosť veľká kauza, nakoľko ľudia kvôli fotkám zničili polia a značnú časť úrody. Pritom stačí len trochu citu, porozumenia voči prírode, trochu „chochmesu“ a môžu byť spokojné obe strany.

Okrem kontrolných orgánov sa na makovom poli môže beztrestne zdržiavať len držiteľ povolenia na pestovanie maku – teda farmár, ktorý ho pestuje. Záujemcovia o fotenie tam môžu len v jeho sprievode. Farmári totiž pochopili, že s tým musia niečo urobiť, lebo každých 10 minút sa zastavovali autá, vyšľapávali si porast, aby mali iba krásny záber. Keď už teda chcete peknú fotku, držte sa aspoň pri kraji poľa.

Kde ho nájdete?

Makové pole pri Seredi nájdete po ceste do Šúroviec alebo cez dedinky do Trnavy. Po ľavej strane budete mať koľajnice, za ktorými sa nachádza. GPS súradnice sú: 48°18’12.5″N 17°43’11.8″E. My sme pre vás zverejnili miesto tejto krásy, vy nám sľúbte, že do poľa vstupovať nebudete, fotí sa len z kraja. Úroda sa nesmie ničiť, šúpať, narezávať, zberať, ani polámať. Všetko toto je u nás trestné. 

Pestovanie nie je také ľahké

Rastliny maku siateho sú od roku 1998 zaradené do II. skupiny omamných látok, mak teda nemôže pestovať hocikto. Na získanie povolenia na pestovanie sú nevyhnutné napríklad odborná spôsobilosť či zabezpečenie materiálneho, priestorového i personálneho vybavenia.

Špeciálne povolenie musí mať každý, kto mak pestuje na viac ako sto štvorcových metroch, rovnako ako ten, kto chce dovážať alebo vyvážať makovú slamu na účely výroby omamných alebo psychotropných látok.

zdroj: dvabatohy.sk

zdroj: dvabatohy.sk

zdroj: dvabatohy.sk

zdroj: dvabatohy.sk

zdroj: dvabatohy.sk

zdroj: dvabatohy.sk

zdroj: dvabatohy.sk

zdroj: dvabatohy.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: dvabatohy.sk, zivot.pluska.sk
Zdieľať na Facebooku