24.06.2024, meniny má
13. júna 2020

Maliar László Pomothy z Galanty je svojimi akvarelovými maľbami známy aj v zahraničí. Pozrite si jeho unikátne obrazy

Maliar László Pomothy z Galanty je svojimi akvarelovými maľbami známy aj v zahraničí. Pozrite si jeho unikátne obrazy
Zdroj: pomothy.com
reklama

Slovenský maliar László Pomothy býva momentálne v neďalekej Galante, kde tvorí svoje unikátne diela. Vďaka technike akvarelu patrí medzi výnimočných umelcov Slovenska a jeho diela sú vystavené na exhibíciách v zahraničí. Kto je tento umelec a čo ho po niekoľkých rokoch priviedlo práve k akvarelu?

K detskej vášni sa vrátil až v dospelosti

László Pomothy sa narodil v roku 1957 v Leviciach, no v súčasnosti žije v Galante. Vášeň pre maliarstvo a kreslenie mal v sebe už od detstva, avšak v pubertálnom veku sa maľovaniu prestal venovať. K tejto záľube sa vrátil až vo svojich 43 rokoch, kedy sa rozhodol pre techniku akvarelu, ktorá sa mu zdala byť naozajstnou výzvou.

„…na podarené diela maliarov som hľadel takmer so závisťou. Veď umelecká tvorba im dáva do rúk prostriedok, vďaka ktorému vedia z ľudí vyvolať pocity, myšlienky bez jediného slova – no živelnou silou. Mal som pocit, že bez tejto aktivity už nemôžem žiť plnohodnotný život.“

Technika akvarelu

K tejto technike ho okrem iného inšpiroval aj akvarelista Ján Kuchta, s ktorým sa stretol na medzinárodnom maliarskom sympóziu v Rožňave. Významný bol preňho aj kurz austrálskeho akvarelistu Josepha Zbukvica v španielskom St. Feliu v roku 2009. Tu dospel k poznaniu, že si chce ďalej prehĺbiť svoje poznatky o maliarskej tvorbe. Ako sám hovorí, učenie je nekonečný proces, a preto v súčasnosti skúša aj olejomaľbu.

reklama

Práve vďaka technike akvarelu patrí medzi výnimočných maliarov na Slovensku a jeho diela sú známe aj v zahraničí. Táto technika však vôbec nie je jednoduchá a na jej naučenie sú potrebné roky tréningu. Najradšej maľuje mestá, ale snaží sa maľovať aj krajinky, zátišia či postavy. Medzi jeho zásady pri maľovaní patrí vopred si stanoviť plán a nemaľovať gýče.

zdroj: pomothy.com

zdroj: pomothy.com

Známy aj v zahraničí

Výstavy nepovažuje László Pomothy za dôležité, a preto ich veľmi často nemáva. Svoje diela väčšinou vystavuje v Galante, no v roku 2012 mal výstavu aj v Talianskom meste Albignasego. Ako umelec bol objavený prostredníctvom Facebooku a v roku 2017 začal byť pozývaný do zahraničia, kde boli jeho obrazy vystavené a niekoľko výstav dokonca aj vyhral.

Všetko, čo sa o tomto maliarovi z Galanty potrebujete dozvedieť, nájdete na jeho webovej stránke. Tu uverejňuje nielen svoje obrazy, ale nájdete tu napríklad aj videá, ktoré detailne ukazujú spôsob jeho maľby. Ďalej blogové príspevky, vďaka ktorým sa dozviete najnovšie informácie, alebo si môžete prečítať autorove odborné články. Často organizuje aj workshopy a na jeden z nich sa môžete prihlásiť práve teraz. Viac sa dozviete v tejto facebookovej skupine.

zdroj: pomothy.com

zdroj: pomothy.com

zdroj: pomothy.com

zdroj: pomothy.com

zdroj: pomothy.com

zdroj: pomothy.com

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: pomothy.com, RTV Krea
Zdieľať na Facebooku