02.10.2023, meniny má
5. februára 2019

Mário zo Sládkovičova potrebuje pomoc. Úder loptou do hlavy mu zmenil celý život

Mário zo Sládkovičova potrebuje pomoc. Úder loptou do hlavy mu zmenil celý život
Zdroj: Netky.sk
reklama

V posledných dňoch rezonovala slovenskými médiami a sociálnymi sieťami správa o mladom futbalistovi Máriovi zo Sládkovičova. Tomu sa zmenil život doslova zo dňa na deň. Osud, ktorý Mária stretol, si nezaslúži žiadne dieťa.

Mário bol obyčajný chlapec, ktorý zažíval krásne detské obdobie. Miloval svojich priateľov, rodičov, školu a hlavne futbal. Vyrastal z neho nádejný mladý talent, ktorý v rozbehnutej kariére za FC Slovan Galanta zastavila hrozná diagnóza doktorov.

Čo sa Máriovi stalo?

Bol to tréning ako každý iný. Mária nechtiac spoluhráč trafil loptou do hlavy. Podobné veci sa na futbalových tréningoch stávajú a nie je to nič nezvyčajné. Mário sa až na malú bolesť hlavy cítil v poriadku. Hovoril to aj rodičom, no tí si chceli byť istí, že ich synovi nič nehrozí, a preto išli na vyšetrenie.

Dňa 29. marca 2018 sa rodičia a Mário dozvedeli diagnózu, ktorá navždy zmenila ich život. Magnetická rezonancia ukázala, že sa jedná o zhubný nádor mozgového kmeňa. Okamžite sa zahájila liečba rádiochemoterapiou a rádioterapiou, ktorú Máriov organizmus prijal v rámci možností.

reklama

Choroba neustupuje a Máriov stav sa zhoršuje

Táto choroba nerozlišuje, či ste dieťa alebo dospelý a boj s ňou poznačí celú rodinu. Mário bojuje zo všetkých svojich síl, no v októbri minulého roka začal mať navyše problémy s videním. Na žiadosť rodičov absolvoval ďalšie vyšetrenie magnetickou rezonanciou, ktorá potvrdila opuch mozgu.

Následná liečba kortikoidmi vyvolala cukrovku. V decembri sa Máriov stav opäť zhoršil – zhoršené videnie, strata pohyblivosti a neschopnosť prijímať tuhú a tekutú stravu. Len pätnásťročnému chlapcovi museli zaviesť sondu na podávanie stravy. Pri živote ho držia len rodičia a prístroje.

24-hodinová starostlivosť a nedostatok peňazí

Keďže Mário potrebuje celodennú starostlivosť, jeho rodičia museli v novembri 2018 odísť zo svojich zamestnaní. Liečba je finančne veľmi náročná a rodina na ňu vynaložila všetky našetrené financie, ktoré mala odložené do budúcnosti.

Tejto rodine bol priznaný jeden opatrovateľský príspevok a ten ani zďaleka nepokrýva všetky náklady na starostlivosť o Mária. Aby toho nebolo málo, rodina nemá dostatočne vybavené auto na prevoz syna po rôznych vyšetreniach, čo im veľmi sťažuje liečbu.

Nádej je vo Viedni

Vďaka všetkým dobrým ľudom a občianskemu združeniu Rodina a priatelia sa podarilo pre Mária vybaviť dostatočné množstvo prostriedkov na vyšetrenie na klinike vo Viedni, ktoré sa uskutoční 7. februára 2019. Chlapec musí byť prevezený sanitkou s lekárskym personálom, čo vyžaduje naozaj veľké finančné prostriedky.

Pomoc dobrých ľudí

Rodina Šipošová neustále verí, že ich syn bude v poriadku a zdravý. Dôležité bude teraz vyšetrenie vo Viedni, po ktorom sa stanoví ďalšia liečba. Tá ale, bohužiaľ, nebude zadarmo a vyžaduje nemalé finančné prostriedky. Preto sme sa aj my rozhodli napísať o Máriovi a pomocou tohto článku nájsť dobrých ľudí, ktorí mu môžu pomôcť.

Pamätajte, aj jedno euro dokáže pomôcť. Nie je dôležité, koľko kto pošle, ale či sa nájdu ľudia, ktorým osud tohto malého chlapca zo Sládkovičova nebude ľahostajný. Niečo podobné sa môže stať každému z nás.

V prípade, ak viete Máriovi finančne pomôcť, uvádzame číslo účtu vo formáte IBAN SK88 1100 0000 0029 1367 8421 (Meno: Mário Šipoš, Tatra Banka), kde prebieha zbierka na jeho liečbu. Veríme, že tento zatiaľ smutný príbeh, bude mať štastný koniec. Máriovi prajeme veľa síl.

Chcete Máriovi pomôcť? Zdieľajte tento článok.

Zdroje: OZ Rodina a priatelia, fotky: Netky.sk
Zdieľať na Facebooku