18.04.2024, meniny má
28. novembra 2022

Máte správne zabezpečené svoje dáta? Deň počítačovej bezpečnosti nám pripomína význam ochrany počítačov a údajov uložených v nich

Máte správne zabezpečené svoje dáta? Deň počítačovej bezpečnosti nám pripomína význam ochrany počítačov a údajov uložených v nich
Zdroje: pexels.com/freepik.com
reklama

Internet, počítače a smartfóny sa stali dennou súčasťou nášho života. V tejto modernej dobe často bez väčšieho rozmyslu zverejňujeme naše fotky, názory či myšlienky, ale aj svoju aktuálnu polohu, kde sa nachádzame. Neuvedomujeme si, aké riziko podstupujeme tým, že zdieľame veci z nášho života na sociálnych sieťach.

Druhou temnou oblasťou, ktorá ohrozuje našu počítačovú bezpečnosť na internete, je online nakupovanie. Eshopy rôznych druhov na nás vyskakujú so svojimi reklamami na každom „kroku“.

Veľkú rolu v tom, prečo je nakupovanie cez internet také populárne, zohráva aj fakt, že väčšinu tovaru si dokážeme kúpiť pomocou dvoch – troch klikov. Momentálne si vieme v priebehu pár minút objednať potraviny, drogériu, dokonca aj alkohol s dovozom až domov.

Chráňte seba aj svoje údaje

Zrejme túto informáciu veľa ľudí nevie, ale posledný novembrový deň (30. 11.) sa označuje aj ako Deň počítačovej bezpečnosti. Oslavuje sa už od roku 1988 a jeho účelom je zvýšenie informovanosti o význame a potrebe ochrany počítačov a našich osobných dát. Od roku 1988 sa však toho veľmi veľa zmenilo, či už na úrovni rozmachu internetu, ale aj hrozieb, ktoré môžu narušiť našu bezpečnosť v online svete.

reklama

Nielen fotky, ale aj osobné a bankové údaje poskytujeme počítaču každý deň. Internetové hrozby sa môžu zamerať na krádeže identít, podvody aj nainfikovanie vírusmi. Tie dokážu jednoducho zaútočiť na naše počítače, do ktorých si ukladáme informácie o našej osobe a identite.

„Využívanie silných hesiel môže pripomínať síce obohranú platňu, no nezabúdajme na to. Prístup do počítača si môžete zabezpečiť heslom. Nezdieľajte ich a nezapisujte do vášho zariadenia. Programy, ktoré nevyužívate, odinštalujte. Nevyhnutné je, aby ste svoj počítač poistili antivírusovým softvérom a udržali ho aktívnym,“ radí web masmediálnych štúdií Prešovskej univerzity Unipo Press.

Falošné správy aj bezpečné nakupovanie

Portál zive.aktuality.sk zverejnil pred niekoľkými dňami informácie o falošných správach, ktoré boli rozposielané cez facebookový messenger. Ich odosielateľom mal byť niekto z vašich priateľov a obsah správy nabádal kliknúť na link, ktorému predchádzal text v znení: „Si to ty vo videu?“ alebo „Pozri, kto zomrel pri tragickej nehode, myslím, že ho poznáš.“

Samozrejme, vieme, aká je ľudská zvedavosť a niektorým z nás to jednoducho nedalo a túto správu otvorili. V tomto prípade stačili dve vaše kliknutia a hackeri získali prihlasovacie údaje, ktoré používate na facebookovom konte. Tie môžu napríklad použiť na ďalšie rozposielanie týchto falošných správ vo vašom mene.

Miest, odkiaľ možno získať viac informácií o počítačovej (kybernetickej) bezpečnosti, je mnoho. Ako príklady môžeme uviesť napr. OZ Eduma, ktoré potrebné informácie sprostredkúva cez zážitkové workshopy a tréningy. Za spomenutie stojí určite aj projekt Bezpečnejšie v triede aj na internete. Ten sa zaoberá kyberšikanou a digitálnou bezpečnosťou v školách.

Nie je to tak dávno, čo vznikli dokonca aj filmy o nebezpečných fenoménoch digitálnych technológií a virtuálneho sveta – Kto je ďalší? (2018) a V sieti (2020).

Policajný zbor v spolupráci s Europolom tiež prišiel s preventívnou kampaňou týkajúcou sa internetových obchodov a nakupovania v nich. Môžete si tak prečítať jednoduché rady, ako nenaletieť podvodníkom, ktorí vás môžu obrať o nemalé peniaze. Nakupujte len na dôveryhodných stránkach a pravidelne si kontrolujte platby v internetovom/mobilnom bankovníctve.

Zdroj: FB Hoaxy a podvody – Polícia SR

Zdroje: virtualno.sk, szsziar.proxia.sk, unipopress.ff.unipo.sk, FB Hoaxy a podvody - Polícia SR, kalendar.aktuality.sk
Zdieľať na Facebooku