17.05.2021, meniny má
11. apríla 2021

Materská pre otcov, vyššia pandemická PN či predĺženie obdobia na čerpanie nemocenského. Tieto zmeny nás čakajú od mája

Materská pre otcov, vyššia pandemická PN či predĺženie obdobia na čerpanie nemocenského. Tieto zmeny nás čakajú od mája
Zdroj: unsplash.com
reklama

Novela zákona o sociálnom poistení prináša so sebou viacero zmien, ktoré poslanci prijali ešte pred veľkonočnými sviatkami. Týkajú sa materskej pre otcov, posúdenia nároku na pandemické ošetrovné, ale aj vyššej PN a ošetrovného. Zmeny nadobudnú platnosť od mája.

Dlhšia PN

Doteraz podporné obdobie na čerpanie nemocenského trvalo najviac 52 týždňov. Podľa novej zmeny sa predĺži o ďalších maximálne 52 týždňov, ak sa toto obdobie skončilo počas krízovej situácie. Musíte však spĺňať tieto podmienky:

  • stále ste PN,
  • podporné obdobie uplynulo v súvislosti s PN, ktorej trvanie sa predlžovalo z dôvodu krízy,
  • po ukončení PN nebudete invalidný.

Materská pre otcov

Doteraz bolo potrebné pri nástupe otca na materskú dovolenku uzatvoriť formálnu dohodu o prevzatí dieťaťa do starostlivosti. Otec tak na seba prevzal starostlivosť, ktorú dovtedy poskytovala matka.

Po novom už úto dohodu pri žiadaní o materské otcovia nemusia Sociálnej poisťovni predkladať a ostatné podmienky zostávajú rovnaké. Zmeny nadobudnú platnosť od mája.

Podľa experta na dane Jozefa Mihála týmto odpadá zbytočný stres mnohým rodinám, keďže sa ruší „pseudopodmienka“ prevzatia dieťaťa do starostlivosti. Pre Sociálnu poisťovňu to často podľa jeho slov predstavovalo zámienku na to, aby mnohým otcom nepriznali materskú.

Pandemické ošetrovné

Doteraz nárok na ďalšie ošetrovné vznikol, len ak išlo o nové ochorenie a medzi jednotlivými ochoreniami došlo k vyzdraveniu pacienta, prípadne muselo ísť o nové ochorenie alebo o inú diagnózu. Nárok na dávku zanikol v prípade, že rodič už poberal pandemické ošetrovné a v niektorý mesiac neošetroval.

Po novom budú môcť poistenci požiadať o opätovné posúdenie nároku na pandemické ošetrovné dvakrát ročne. Zmena nadobudne platnosť v deň jej zverejnenia.

Minimálny dôchodok

Doteraz sa pri posudzovaní nároku na minimálnu penziu zohľadňoval aj doživotný dôchodok poberaný z druhého piliera. Výška dôchodku poistenca sa za obdobie jeho účasti v II. pilieri znižovala.

Od mája sa výška dôchodku z II. piliera, resp. obdobie sporenia v druhom pilieri nezapočíta do výpočtu nároku na minimálny dôchodok.

Pandemická PN alebo ošetrovné

Doteraz bola PN a ošetrovné vo výške 55 percent denného vymeriavacieho základu. Po novom budú obe dávky vo výške 75  percent denného vymeriavacieho základu, čo predstavuje 100 percent čistej mzdy. Maximálna výška pandemickej PN sa zvýši z 1 224,30 eur na 1 669,50 eur. Pozor, zmena platí len v mesiaci apríl. 

COVID príplatok

Nárok na úrazový covidový príplatok bude mať každý zamestnanec, ktorý sa nakazil ochorením COVID-19 pri výkone činnosti, z povahy ktorej vyplýva väčšia miera rizika vzniku tohto ochorenia. Toto opatrenie už platí v súčasnosti, došlo len k jeho upresneniu.

Príplatok sa vypláca od prvého dňa nástupu na pandemickú PN a platí až do skončenia PN. Výška príplatku je 25 percent hrubého denného príjmu.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: cas.sk, ta3.sk
Zdieľať na Facebooku