26.11.2020, meniny má
7. novembra 2020

Matovič pripustil 3. kolo celoplošného testovania. Slovensku hrozí aj tvrdý lockdown

Matovič pripustil 3. kolo celoplošného testovania. Slovensku hrozí aj tvrdý lockdown
Zdroj: finereport.sk/V. Škodová
reklama

Nedávno si Sereď zodpovedne vyskúšala plošné testovanie. Tento víkend sa ho však zúčastniť nemusela. Napriek všetkému Slovensko bude možno v blízkej dobe čakať aj ďalšie, a to tretie kolo celoplošného testovania obyvateľstva na prítomnosť ochorenia COVID-19. V dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal premiér Igor Matovič.

Ďalej sa rozhodne v najbližších dňoch

Ďalší postup krajiny v boji proti pandémii bude podľa premiérových slov v najbližších dňoch predmetom znovuotvorenej celospoločenskej diskusie. Návrhy, ako sa bude ďalej postupovať, sú buď celoplošné testovanie, alebo lockdown. Ďalšie kolo testovania by sa malo stihnúť ešte pred Vianocami.

Igor Matovič uviedol, že toto celoplošné testovanie už ukázalo svoje opodstatnenie. Za posledné dva týždne u nás vzrástol počet pozitívnych prípadov len o 20 %. V okolitých európskych krajinách pritom zdravotníci zaznamenali až 100 % nárast počtu infikovaných. 

V hre je aj predĺženie núdzového stavu

Premiér Igor Matovič taktiež nevylúčil predĺženie núdzového stavu. Povedal to už v piatok na tlačovej konferencii o slovenskej epidemiologickej situácii. Pôvodne mal tento stav skončiť v sobotu 14. novembra 2020.

V čase núdzového stavu môže štát v zmysle zákona obmedziť niektoré naše základné práva a slobody, a to v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas. Vláda Slovenskej republiky ho môže vyhlásiť, ak došlo k ohrozeniu života a zdravia osôb. Alebo ak bezprostredne hrozí, že k nemu ešte len príde. Najdlhšie môže v zmysle zákona trvať 90 dní.

„Predpokladám, že bude dohoda na tom, že ho budeme predlžovať opätovne, lebo ho v tejto situácii určite potrebujeme,“ povedal premiér Matovič s tým, že sú stále naň rovnaké dôvody, aké boli aj počas celého roka 2020.

Len s negatívnym testom

Matovič taktiež pripomenul, že v najbližších dňoch sa zavedie aj povinnosť prísť na Slovensko s negatívnym testom. Ľuďom, ktorí negatívny test mať nebudú, bude umožnené na hraniciach pretestovanie antigénovými testami. Netreba však zanedbávať PCR testy v zahraničí, keďže antigénové na hraniciach nemusia priniesť spoľahlivý výsledok.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: startitup.sk, tvnoviny.sk
Zdieľať na Facebooku