05.12.2021, meniny má
15. decembra 2020

Mení sa nárok na odchod do dôchodku. Už o tom nebude rozhodovať len stanovený vek

Mení sa nárok na odchod do dôchodku. Už o tom nebude rozhodovať len stanovený vek
Zdroj: pixabay.com
reklama

Parlament schválil pozmeňujúci návrh, podľa ktorého sa na Slovensku zavedie právo odísť do dôchodku po stanovenom počte odpracovaných rokov. Súčasne budú môcť deti prispievať na dôchodok svojich rodičov vďaka rodičovskému bonusu. Počet odpracovaných rokov by mal byť určený buď fixne, alebo podľa profesie.

Predtým bola v ústave stanovená jediná možnosť, ktorá zaisťovala odchod do dôchodku – vek. Po novom vznikne nárok na dve dané skutočnosti, ktorou je okrem veku aj doba účasti.

Zrovnoprávnenie dôchodkového veku mužov a žien

Ústavne sa má zamedziť aj negatívnemu premietnutiu zákonom ustanovenej dlhodobej starostlivosti o dieťa do nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe.

Pozmeňujúci návrh predložil poslanec Sme rodina Miloš Svrček k novele Ústavy SR z dielne ministerstva spravodlivosti. V stredu bola schválená parlamentom. „Inými slovami, predpokladá sa zavedenie takého spôsobu výpočtu starobných dôchodkov, ktorý nebude znevýhodňovať rodičov, ktorí čerpali materskú, otcovskú a rodičovskú dovolenku, a tým bude kompenzovať aj zrovnoprávnenie tzv. veku odchodu do dôchodku mužov a žien,“ priblížil v návrhu.

Kompenzovaná starostlivosť by mala trvať do základnej doby poskytovania rodičovského príspevku, čiže do troch rokov dieťaťa.

„Môže byť diskusia o tom, či tento stanovený počet odpracovaných rokov má byť stanovený fixne pre všetkých pracujúcich, napríklad 40 rokov, ako to navrhujeme my, alebo to má byť podľa rôznych profesií stanovené podľa miery toho, ako sú fyzicky náročné a ako vedú k opotrebovaniu ľudského organizmu,“ povedal minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Doplnil, že sa o tom ešte bude viesť celospoločenská diskusia. Stanovené to bude v zákone, ktorý bude nadväzovať na zmenu ústavy.

Zdroj: pixabay.com

Opoziční poslanci návrh kritizujú

„Štát, ktorého hospodárenie nie je dlhodobo udržateľné, nebude môcť v budúcnosti riadne zabezpečovať predovšetkým ochranu tých základných práv, ktoré sú od verejných financií závislé. To sa týka v prvom rade sociálnych práv. Je preto žiaduce zdôrazniť tieto princípy priamo v ústave,“ vyhlásil Svrček.

Svrček čelí kritike viacerých opozičných poslancov, ktorí namietajú vágnosť pojmov. Okrem toho pripomenuli, že za zastropovanie dôchodkového veku hlasovalo v predchádzajúcom volebnom období aj hnutie Sme rodina.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: dobrenoviny.sk
Zdieľať na Facebooku