24.11.2020, meniny má
20. októbra 2020

Mesto Sereď je jedným z víťazov v súťaži Ekologický čin roka 2019

Mesto Sereď je jedným z víťazov v súťaži Ekologický čin roka 2019
Zdroj: seredsity.sk
reklama

Všetky aktivity, ktoré prispievajú k ochrane životného prostredia v Trnavskom kraji a k budovaniu environmentálneho povedomia, sa mohli uchádzať o úspech v súťaži Ekologický čin roka 2019. 

Súťaž už po deviatykrát vyhlásil Trnavský samosprávny kraj. Prihlásiť projekty bolo možné do 28. februára 2020 a tie najlepšie získali finančnú odmenu. V súčasnosti prebieha už Ekologický čin roka 2020.

Čo všetko je ekologickým činom?

„Za ekologický čin možno považovať aktivity, ako sú napríklad dokumentácia a likvidácia neriadených skládok odpadov v katastroch obcí a miest, zavedenie separovaného zberu na školách, výsadba zelene, záchrana alebo dokumentácia cenného biotopu, využitie obnoviteľných zdrojov energie, práca s mládežou v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia, organizovanie súťaží s environmentálnou tematikou a podobne,“ informoval trnavský župan Jozef Viskupič.

Sereď ako výherca

Na Mestskom úrade v Seredi to môžeme celoplošne nazvať projektom „Aktivity pre životné prostredie“.

Mestský úrad Sereď totižto realizuje viacero environmentálnych činností, ktoré možno obyvatelia často prehliadajú. Ale aj drobné detaily sú súčasťou niečoho veľkého a hovorí o tom aj víťazstvo nášho mesta v tejto súťaži.

V rámci týchto environmentálnych činností Sereď pravidelne zabezpečuje výsadbu nových stromov na území mesta. V roku 2019 bolo takto vysadených 36 kusov listnatých stromov. Mesto zorganizovalo aj dva semináre pod názvom „Výsadba a povýsadbová starostlivosť o dreviny“ a „Základný kurz rezu stromov“.

Zavlažovacie vaky a biodiverzita

Novinkou je aj pilotný projekt zavlažovania stromov špeciálnymi vakmi TREEGATOR. Objem vaku je až 55 litrov a pomalé vytekanie vody z neho umožňuje pozvoľné vsakovanie vlhkosti do pôdneho profilu. Ďalšou veľmi prospešnou činnosťou, ktorou sa naše mesto môže pýšiť, je plán revitalizácie priestoru na pohrebisku formou zriadenia vsypovej lúky. Dôležitou súčasťou je aj ochrana prírody a podpora biodiverzity bez použitia pesticídov.

V širšom kontexte ochrany a tvorby životného prostredia mesto Sereď pripravilo pre základné školy program, ktorého cieľom bolo zvýšiť povedomie žiakov v oblasti odpadového hospodárstva, najmä na triedenie odpadu. Až 280 žiakov sa zúčastnilo 1. konferencie „Poznaj odpad, ktorý tvoríš“. Navyše mesto po celý rok pravidelne informuje občanov o triedení odpadov, systéme zberu odpadu a spôsobe nakladania s odpadom. Všetky informácie pravidelne zverejňuje na internetovej stránke Seredské novinky.
V neposlednom rade prebiehala likvidácia odpadov v katastri mesta Sereď najmä v záhradkárskej oblasti. V roku 2019 v meste zaznamenali desať nelegálnych skládok odpadov, pričom sa mestu podarilo odstrániť ich prevažnú časť na vlastné náklady. Mesto sa dlhodobo venuje aj čisteniu verejných priestranstiev, a tiež prebehla revitalizácia hrádze rieky Váh.

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: seredskenovinky.sk, trnava-vuc.sk
Zdieľať na Facebooku