21.05.2024, meniny má
5. februára 2023

Mesto Sereď zrealizuje v roku 2023 množstvo skvelých projektov. Financované budú z externých zdrojov

Mesto Sereď zrealizuje v roku 2023 množstvo skvelých projektov. Financované budú z externých zdrojov
Zdroj: seredsity.sk
reklama

Regenerácia vnútroblokov, modernizácia knižnice či obnova športového areálu. Aj to sú niektoré z aktuálnych projektov mesta Sereď, na ktoré boli poskytnuté financie z externých zdrojov. Poďme sa spoločne pozrieť na vylepšenia, ktoré čakajú naše mesto v tomto roku.

Informáciu priniesla referentka komunikácie mesta Sereď Ing. Zuzana Slahučková prostredníctvom Seredských noviniek.

Regenerácia sídlisk

Mesto Sereď má v úmysle obnovovať „zabudnuté“ sídliská, ktoré oživuje novou zeleňou, chodníkmi, detskými ihriskami a množstvom ďalších prvkov. V tomto roku prišiel na rad projekt s názvom Regenerácia sídliskového vnútrobloku Dionýza Štúra II.

Obnova verejného priestranstva bude naprojektovaná v štýle vnútrobloku Dionýza Štúra I., ktorý prešiel obnovou v predchádzajúcom roku. Obyvatelia z okolia sa preto budú môcť tešiť na rovnako nádhernú plochu, ktorú si môžete pozrieť na nasledujúcich fotkách.

reklama

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Mesto nevynechá ani Garbiarskú ulicu, kde sa bude taktiež realizovať regenerácia vnútrobloku. Na ploche pribudnú nové chodníky, verejné osvetlenie, zeleň, ako aj nový mobiliár.

Mestská knižnica a základná škola

V tomto roku prejde aj Mestská knižnica v Seredi modernizáciou, ktorá bude zameraná na jej vybavenie. Plánovaná výška nákladov je približne 200-tisíc eur. Mesto už stihlo pripraviť finálnu projektovú dokumentáciu k verejnému obstarávaniu.

Ďalším projektom bude obnova športového areálu pri Základnej škole Jana Amosa Komenského, ktorá je už v štádiu realizácie. Na športovcov budú čakať vymenené povrchy atletickej dráhy, ako aj súvisiacich atletických športovísk. Financie vo výške 84-tisíc získalo mesto z Fondu na podporu športu.

Zdroj: seredsity.sk

Opatrovateľské služby

Projekt s názvom Poskytovanie opatrovateľskej služby v meste Sereď funguje od roku 2021, ale tento rok na jeseň by mal byť ukončený. Jeho realizácia bola možná vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

Vďaka nemu bola na území mesta poskytnutá domáca opatrovateľská služba, ktorej cieľom bolo podporiť zotrvanie osôb odkázaných na pomoc inej osoby v rodinnom prostredí. Samospráva mala na tento účel k dispozícii 408-tisíc eur.

Mesto pripravuje do budúcnosti kopu projektov

V minulom roku sa Seredi podarilo získať dotáciu z Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 30-tisíc eur. Mala byť použitá na vybudovanie prístreškov na bicykle pre ZŠ Jana Amosa Komenského a Cirkevnej základnej školy sv. Cyrila a Metoda.

Lehota na predkladanie projektových žiadostí bola do 31. decembra 2021, pričom ministerstvo doteraz nezaslalo zmluvu o poskytnutí dotácie.

V prípravách je aj projekt s názvom Zvýšenie kapacít ZŠ Juraja Fándlyho, ktorý premení súčasné školské byty na triedy, zníži energetickú náročnosť budovy školy pomocou fotovoltiky a tiež vymení čerpadlá k bazénu. Náklady tohto projektu budú vo výške takmer 300-tisíc eur.

Zdroj: seredsity.sk

Mesto je v súčasnosti taktiež zaneprázdnené projektom s názvom Vypracovanie projektovej dokumentácie na výstavbu novej cyklistickej komunikácie v meste Sereď. Jeho predmetom je vybudovanie novej cyklotrasy od križovatky pri Obchodnom dome Lidl až po železničný most v Seredi.

V týchto dňoch prebieha proces získania stavebného povolenia. Na realizáciu tohto projektu však bude musieť mesto nájsť financie presahujúce milión eur.

Ako prebieha proces financovania?

Ako vysvetlil pre Seredské novinky projektový manažér Branislav Bíro, mesto monitoruje rôzne grantové výzvy z nadácií, zo štátu a Európskej únie. Robí to predovšetkým preto, že ide o výhodnejší spôsob krytia financií.

„Hlavným finančným zdrojom uvedených projektov nie je mestská kasa. Zvyčajne je ale podmienkou pri ich čerpaní spolufinancovanie z rozpočtu mesta, ktoré sa pohybuje okolo piatich percent z ceny investície,“ vysvetlil Bíro.

Mesto má v rukách rýchlosť realizáciu len niektorých fáz, ako napríklad úvodné projektovanie. V ďalších fázach môže len čakať a informovať sa.

Zdroje: seredskenovinky.sk, Ing. Zuzana Slahučková
Zdieľať na Facebooku