24.06.2024, meniny má
28. mája 2020

Mestské múzeum v Seredi organizuje brigádu, v trnavskom vás naučia tkať a v synagóge vystavujú textil

Mestské múzeum v Seredi organizuje brigádu, v trnavskom vás naučia tkať a v synagóge vystavujú textil
Zdroj: seredsity.sk/podpormeremeslanaslovensku.sk
reklama

Opatrenia súvisiace s koronakrízou sa pomaly uvoľňujú a k životu sa opäť preberajú aj kultúrne inštitúcie. Aj pri ich návšteve však naďalej platí dodržiavanie hygienických opatrení (rúško, dezinfekcia, odstupy, limitovaný počet návštevníkov). Dnes vám prinášame informácie o aktivitách múzeí v našom okolí.

Múzeum v Seredi otvorené

Od 20. mája 2020 je znova otvorené aj Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi. Od utorka do soboty v čase od 10.00 hod. do 18.00 hod. si môžete okrem stálych expozícií pozrieť aj výstavu Dotyky s umením – práce žiakov a absolventov ZUŠ Jána Fischera-Kvetoňa v Seredi. Pokochať sa môžete aj výberom exponátov – zrkadlo z kaštieľa po reštaurovaní, vodopisné mapy a ateliér slovenskej ornamentiky.

Adriana Takáčová, absolventka 2019. Zdroj: FB Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi

Brigáda v kaštieli

Mestské múzeum a o. z. VODNÝ HRAD pozývajú všetkých svojich členov, priaznivcov a dobrovoľníkov na brigádu k Seredskému kaštieľu. Brigáda sa uskutoční v sobotu 30. mája 2020 od 14.00 hod. do 17.00 hod. Čistiť sa bude priestor pri kaštieli – nádvorie pred bastiónom, okolie platanov a prejazd, nakoľko je tento priestor opäť zanedbaný a znečistený odpadkami.

reklama

Okrem rúšok je potrebné si priniesť rukavice, metly, hrable a lopaty. Malé občerstvenie bude zabezpečené. Svoju účasť môžete oznámiť prostredníctvom udalosti na Facebooku alebo emailom na vodny.hrad.sk@gmail.com.

Brigáda 2012. Zdroj: FB Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi

Textil v synagóge

Synagóga – Centrum súčasného umenia v Trnave sprístupňuje od 28. mája 2020 do 3. júla 2020 výstavu Vlasta Žáková: Nostalgie zajtrajších rán. Autorka je výrazná postava slovenskej scény v osobitej experimentálnej práci s textilným materiálom, od ručnej niťokresby a látkových kolážových krajín, cez mäkké skulptúry až po žakárové digitálne vzory a ich intermediálne presahy (smerom k odevnému dizajnu, maskám, fotografii a performance). Jej retrospektívna prezentácia ukazuje jej cestu textilným svetom umenia za posledné desaťročie a potvrdzuje jej ojedinelú charakteristickú polohu v kombinácii molitanu, látok, stužiek a nití.

Vlasta Žáková: V čiernom lese… In The Black Forest… 45 x 75 cm, textil, 2013. Zdroj: gjk.sk

Škola ľudových remesiel v Trnave

Západoslovenské múzeum v Trnave znova otvára kreatívne kurzy v rámci Školy ľudových remesiel. Už v sobotu 27. júna 2020 bude prebiehať Kurz tkania na doštičke a krosnách. Pod vedením skúsenej lektorky Evy Švorcovej zo Šamorína si jeho účastníci vyrobia rôznofarebné vzorované pásy na doštičkách.

V druhej časti kurzu si vyskúšajú, ako sa kedysi tkalo na krosnách. Bonusom podujatia budú starobylé tkané textílie, ktoré v múzeu vystavia v rámci zbierkového predmetu mesiaca jún. Počas kurzu budú dodržiavané všetky hygienické predpisy a zabezpečené budú aj dezinfekčné prostriedky. Počet účastníkov je obmedzený. Objednať sa môžete osobne alebo na telefónnom čísle 033 551 29 13. Vstupné na kurz je 3 eurá.

Výstava s podporou fondu

Popri kurze tkania si záujemcovia môžu prezrieť aj výstavu Veronika Bahnová – výber z tvorby. Výstavu fotografií a výtvarných diel autorky sprístupnili od 21. mája 2020 Trnavské osvetové stredisko v spolupráci so Západoslovenským múzeom v Trnave. Autorská výstava je súčasťou projektu KreaTiviTa 2020, ktorého hlavným partnerom je Fond na podporu umenia. Výstava v múzeu potrvá do 30. júna 2020.

Veríme, že v článku sme vám ponúkli zaujímavé tipy na kultúrne „vyžitie sa“. Ak vás niečo oslovilo, určite nám dajte v komentároch vedieť, či sa chystáte na brigádu, kurz alebo niektorú z výstav.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Mestské múzeum - Fándlyho fara v Seredi, FB event Brigáda na nádvorí seredského kaštieľa, zsmuzeum.sk, gjk.sk

Zdieľať na Facebooku