13.08.2022, meniny má
3. augusta 2022

Mestské múzeum v Seredi ponúka zaujímavý program aj na september. Pozrite si prehľad podujatí

Mestské múzeum v Seredi ponúka zaujímavý program aj na september. Pozrite si prehľad podujatí
Zdroj: Mestské múzeum - Fándlyho fara v Seredi
reklama

Mestské múzeum – Fándlyho Fara v Seredi ponúka viacero zaujímavých a hodnotných expozícií. Vďaka nim môžete nahliadnuť do histórie Serede a jej okolia. Múzeum nájdete na adrese Ulica M. R. Štefánika 8.

Novinky a ďalšie informácie môžete sledovať na webe múzea alebo na Facebooku. V prípade otázok zavolajte na telefónne číslo 0950 894 373. Prinášame vám aktuálny program mestského múzea na mesiac september 2022.

Program Mestského múzea v Seredi

V stálych expozíciách môžeme nájsť tieto časti:

  • Prehistória seredského regiónu
  • Hrad Šintava
  • Obrázky odviate časom (výstava dobových pohľadníc zo zbierky Rastislava Petroviča)
  • Lapidárium s barokovými sochami v renesančnej pivnici
  • Výstava tehál zo zbierky Dušana Irsáka
  • Lapidárium v múzejnej záhrade s pilierom stredovekého kostola a s kamennými fragmentmi z hotelov Lichner a Frištaczký

Zaujímavým exponátom mesiaca bude v septembri Ľudový odev z Paty a Veľkého Grobu. Ide o sviatočný ľudový odev žien a dievčat z prvej tretiny 20. storočia zo zbierky Mestského múzea v Seredi.

reklama

Výstava „Z tvorby Emílie Urbanovej“

Múzeum pripravilo výstavu Z tvorby Emílie Urbanovej pri príležitosti životného jubilea akademickej maliarky. Emília Urbanová maľuje od detstva. Narodila sa v Tešedíkove, ale ako ročná sa spolu s rodičmi presťahovala do Serede. Tu absolvovala aj výtvarný odbor v ľudovej škole umenia. Štúdium na vysokej škole, na oddelení monumentálnej maľby u profesora F. Gajdoša, ukončila v roku 1977.

Po skončení školy sa venovala monumentálnym realizáciám (štukový strop sobášnej siene v Žihárci, umelecké stvárnenie Domu smútku v Nitre a i.). Celoživotne sa však venuje voľnej maľbe, najmä portrétom, kvôli ktorým je vyhľadávanou autorkou. Okrem toho maľuje aj krajinky, kytice, zátišia či fantazijné námety.

Pravidelne sa zúčastňuje na výstavách doma i v zahraničí. Jej diela vlastnia viaceré múzejné či galerijné inštitúcie, ako Slovenská národná galéria, Matica slovenská či súkromní vlastníci doma i v zahraničí. Umelkyňa vystavovala v Belehrade, Budapešti a v Taliansku. Vernisáž výstavy jej prác sa uskutoční 2. septembra 2022 so začiatkom o 17.00 hod. a výstava potrvá do 7. októbra 2022.

Zdroj: Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi

Zdroj: Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi

Dielnička paličkovanej čipky v múzeu

V múzeu sa už v júli 2022 uskutočnila akcia Dielnička paličkovanej čipky. V nadväznosti na ňu organizuje múzeum kurz, ktorý začne 8. septembra 2022.

Kurz sa bude konať každý pracovný štvrtok od 15.30 do 18.00 hod. a bude trvať do decembra. Na kurz sa môžete prihlásiť do 2. septembra 2022 na telefónnom čísle 0950 894 373 alebo e-mailom na: muzeum@sered.sk.

Múzeum tiež zverejnilo výzvu: „Pripravujeme výstavu pohľadníc a starých fotografií Serede a blízkeho okolia, príležitosť pre zberateľov prezentovať zbierky v Mestskom múzeu v Seredi.“

Zdroj: FB Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi

Literárne tradície Šintavy a Serede

V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva pripravilo múzeum program na 24. septembra 2022 v bastióne kaštieľa v Seredi. O 16.00 hod. si môžete vypočuť stredoveké a renesančné piesne k tancu, k modlitbe a k láske v rámci koncertu Vox humana v podaní L. A. N. Consort z Maďarska.

Po koncerte sa o 17.00 hod. uskutoční prednáška PhDr. Anny Jónásovej Literárne tradície Šintavy a Serede. Jej obsahom budú poznatky o literárnych tradíciách Šintavy a Serede už od stredoveku – Thurzovci a ich bohatá knižnica, prvé počiatky kníhtlače a Peter Bornemisza, Mária Terézia Artner, spisovateľka narodená v roku 1772 v Šintave, rodina Esterházyovcov v Seredi, tlačiarenské remeslo, tlačiarne, kníhkupectvá a osobnosti v kultúre a vzdelávaní v Šintave a Seredi.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Mestské múzeum - Fándlyho fara v Seredi, mynitra.sme.sk
Zdieľať na Facebooku