04.03.2024, meniny má
20. decembra 2022

Mestské zastupiteľstvo schválilo na svojom zasadnutí viacero zmien, ktoré sa dotknú mnohých Seredčanov

Mestské zastupiteľstvo schválilo na svojom zasadnutí viacero zmien, ktoré sa dotknú mnohých Seredčanov
Zdroje: seredsity.sk/freepik.com
reklama

Zvýšenie dane z nehnuteľnosti, vyššie poplatky za škôlkarov a školákov, ale aj vyšší príspevok pre seniorov určený na stravovanie. To sú body, ktoré najviac zarezonovali v ušiach občanov po skončení zasadnutia seredského mestského zastupiteľstva.

Mesto muselo pristúpiť k zvýšeniu daní a niektorých poplatkov z dôvodu výpadku finančných prostriedkov od štátu. Chýbajúce financie je nutné do mestského rozpočtu doplniť, pretože aj napriek avizovanej pomoci štátu samospráva očakáva, že kompenzácie nebudú poskytnuté v dostatočnej miere.

Vyššia daň z nehnuteľnosti

Ako uviedla prednostka MsÚ v Seredi Mariana Páleníková v reportáži pre RTV Krea, miestne dane sa už niekoľko po sebe nasledujúcich rokov nemenili. Obyvatelia mesta by sa mali pripraviť na zvýšenie dane z nehnuteľnosti vo výške 20 %.

To by pre vlastníkov rodinných domov malo znamenať zvýšenie približne o 7 eur ročne. Pri bytových jednotkách s rozlohou približne 70 metrov štvorcových sa očakáva nárast okolo 3,50 eur ročne.

reklama

Daň z nehnuteľnosti tvorí najväčšiu zložku miestnych daní, ktoré vytvárajú značnú časť príjmov do rozpočtu mesta. Toto zvýšenie sadzieb by malo do mestskej pokladnice priniesť okolo 320-tisíc eur.

Zdroj: pexels.com

Zvyšovanie poplatkov sa dotkne aj škôlkarov a školákov

V utorok 13. decembra 2022 bol poslancami mestského zastupiteľstva schválený tiež návrh navýšenia poplatkov zákonných zástupcov za deti v predškolských a školských zariadeniach. Za jedno dieťa navštevujúce škôlku si rodičia priplatia okolo 10 eur mesačne. Čo sa týka ŠKD, tu mali poplatky vzrásť približne o 5 eur mesačne.

Rodičia si budú musieť pripraviť vyššiu sumu aj na stravovanie svojho dieťaťa v školských zariadeniach. V praxi by to malo znamenať vyčlenenie si z rodinného rozpočtu na stravu pre dieťa navštevujúce materskú školu asi 15 eur.

Ak máte žiaka, ktorý navštevuje 1. stupeň ZŠ, pripravte si mesačne približne o 12 eur viac. V prípade žiakov druhého stupňa predstavuje suma navýšenia poplatku približne 10 eur. Poplatky týkajúce sa centier voľného času a ZUŠ zostávajú nezmenené.

Zdroj: freepik.com

Pozitívne sa zvýši príspevok na stravovanie pre nepracujúcich seniorov

Tento príspevok sa poskytuje a adresne smeruje poberateľom starobného, predčasného starobného, invalidného, vdovského a vdoveckého dôchodku osobe, ktorá nemá príjem zo žiadnej pracovnej činnosti ani podnikania.

Aktuálna výška príspevku na stravu je momentálne na sume 0,60 eura. Poslanci zastupiteľstva schválili zvýšenie sumy príspevku na 1 euro za jedno hlavné jedlo.

V prípade, že poznáte osobu, ktorej by bol správne adresovaný tento príspevok, pomôžte jej požiadať oň pomocou písomnej žiadosti. Tú treba odovzdať na mestskom úrade spolu s potrebnými dokladmi.

Viac potrebných informácií sa dozviete na tomto odkaze. Všetky schválené návrhy nadobúdajú platnosť od 1. januára 2023.

Zdroj: freepik.com

Zdroje: sered.sk, RTV Krea, seredskenovinky,sk
Zdieľať na Facebooku