01.03.2021, meniny má
18. septembra 2020

Mestu Sereď bola udelená jedinečná medaila na dôkaz toho, že nezabúda na holokaust

Mestu Sereď bola udelená jedinečná medaila na dôkaz toho, že nezabúda na holokaust
Zdroj: spravy.pravda.sk/FB Martin Tomčányi - primátor mesta Sereď
reklama

Počas zasadnutia mestského zastupiteľstva vo štvrtok 17. septembra 2020 bola mestu Sereď a primátorovi Martinovi Tomčányimu udelená významná pocta – medaila Chatama Sofera.

Medaila ako poďakovanie

Medailu Chatama Sofera udeľuje SNM-Múzeum židovskej kultúry v Bratislave ako poďakovanie a uznanie za rôznu pomoc pri snahe nezabudnúť na holokaust. Na pôdu Mestského úradu v Seredi ju prišiel osobne odovzdať riaditeľ SNM-Múzea židovskej kultúry profesor Pavol Mešťan.

„Som veľmi rád, že sme sa rozhodli poctiť mesto Sereď, ktoré stálo od začiatku pri nás v časoch budovania múzea holokaustu. Renovácia múzea spolu s prípravou a zbieranie exponátov trvalo dlhých 20 rokov,“ povedal P. Mešťan v príhovore.

Primátor v mnohom pomohol

Profesor Mešťan zvlášť poďakoval aj primátorovi Tomčányimu za to, že podporoval ľudí, ktorí sa podieľali na vzniku SNM-MŽK-Múzea holokaustu v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi.

V rámci svojich právomocí častokrát osobne pomáhal s rôznymi administratívnymi úkonmi a s riešením problémov. Ako sa primátor vyjadril, udelenie medaily nepovažuje za svoje osobné ocenenie, ale vníma ho ako poďakovanie za prácu všetkých zamestnancov Mestského radu v Seredi, ako aj súčasných či bývalých mestských poslancov.

Dokončuje sa posledná budova múzea

SNM-MŽK-Múzeum holokaustu v Seredi je jediné múzeum svojho druhu na Slovensku. Považuje sa za pamätník venovaný všetkým zavraždeným Židom zo Slovenska a zaraďuje sa medzi expozície európskeho charakteru.

V súčasnosti sa dokončuje rekonštrukcia poslednej budovy, v ktorej bude umiestnená výstavná sieň aj študovňa. V priestoroch múzea (bývalá židovská nemocnica) by mal byť tiež vybudovaný moderný a najlepšie vybavený depozitár pre potreby uloženia zbierok múzeí Slovenského národného múzea.

Zdroj: FB Múzeum holokaustu v Seredi

Medaila Chatama Sofera

SNM-Múzeum židovskej kultúry v Bratislave udeľuje túto medailu od roku 1998. Ide o medailérsky skvost, nakoľko je ich celkovo iba 100 kusov. Boli vyrazené v kremnickej mincovni, každá je očíslovaná a patrí k nej certifikát. Navrhol ju svetoznámy sochár a medailér pochádzajúci zo Slovenska William Schiffer, ktorý väčšinu svojho života prežil vo Francúzsku a v Paríži mal svoj ateliér.

Na averze medaily je plastické zobrazenie hlavy a časti trupu Chatama Sofera čítajúceho knihu s naznačenými hebrejskými literami, na hlave má vysokú čiapku. V pozadí sa črtá obraz časti židovského Podhradia v Bratislave a parník plaviaci sa po Dunaji. Text v kolopise po obvode: Chatam Sofer 1762 – 1839.

Chatam Sofer, vlastným menom Moše Schreiber, bol bratislavský rabín a najväčší židovský náboženský učenec 19. storočia. Založil vysoké rabínske učilište – ješivu, ktorá sa stala veľmi rýchlo známou po celej Európe pre svoju vysokú úroveň výučby.

Zdroj: chatamsofer.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: seredskenovinky.sk, snm.sk, spravy.pravda.sk, zilina-gallery.sk, sk.wikipedia.org
Zdieľať na Facebooku