19.04.2024, meniny má
30. januára 2023

Miliónová investícia a desiatky nových pracovných miest. BILLA otvorila jedinečné logistické centrum za 39,5 milióna

Miliónová investícia a desiatky nových pracovných miest. BILLA otvorila jedinečné logistické centrum za 39,5 milióna
Zdroj: spoločnosť BILLA
reklama

Presne rok po poklepaní základného kameňa otvorila spoločnosť BILLA nové logistické centrum v Seredi. Investíciou v objeme 39,5 milióna eur potvrdzuje svoju pozíciu významného hráča v maloobchode, silného investora a zamestnávateľa.

Moderný a ekologický areál na zelenej lúke s rozlohou 138 202 metrov štvorcových vyrástol v priemyselnej zóne mesta Sereď a je porovnateľný s rozlohou 20 futbalových ihrísk.

Moderné a ekologické centrum

Spoločnosť BILLA otvorila v posledných siedmich rokoch 49 predajní a v raste pokračuje. Tempo expanzie rozhodlo o vybudovaní nového centrálneho skladu a jedenásť mesiacov od výkopových prác bola nová stavba pripravená do prevádzky.

V porovnaní s pôvodným centrálnym skladom v Senci má logistické centrum v Seredi o 74 % väčšiu skladovú plochu (28 500 m2). Skladová kapacita sa navýšila o 47 %, s možnosťou uskladniť až 23 000 ton tovaru v rôznych teplotných rozmedziach.

reklama

Zdroj: spoločnosť BILLA

„Investíciu sme realizovali výhradne z vlastných zdrojov a zo zdrojov nášho materského koncernu REWE. Vybudovali sme moderné a ekologické centrum, ktoré do regiónu prinesie cenné pracovné miesta. Za tridsať rokov, odkedy podnikáme na Slovensku, sme preinvestovali už takmer 700 miliónov eur a v odvážnych plánoch pokračujeme,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti BILLA Arnd Riehl.

„Investície najbližších rokov sa budú týkať technológií a zariadení, ktoré nám pomôžu do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov o 30 % a do roku 2040 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu,“ dodal Riehl pri pri príležitosti slávnostného otvorenia nového logistického centra.

Otvorenie nového logistického centra BILLA v Seredi

Na slávnostnom otvorení nového potravinárskeho logistického centra BILLA v Seredi sa zúčastnil aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan.

„Nesmierne ma teší príležitosť, akou je otvorenie tohto logistického centra, a vítam každú jednu investíciu do potravinárstva. Ako som sa dozvedel, len za minulý rok na pulty tohto reťazca pribudlo takmer tisíc slovenských produktov a celkovo ide až o 13 600 rôznych slovenských potravín,“ uviedol minister Vlčan.

Vlčan pripomenul, že v uplynulom roku agrorezort vyhlásil projektovú výzvu pre potravinárov v hodnote 240 miliónov eur z eurofondov, vďaka ktorej sa podarí potravinárskym podnikom významne investovať do modernizácie, čo bude mať  v konečnom dôsledku vplyv aj na cenu výrobkov na pultoch obchodov. „Každý predajca, ktorý má v ponuke slovenské potraviny, pomáha rozvoju nášho tradičného odvetvia,“ dodal Vlčan.

Zdroj: spoločnosť BILLA

„Zelená“ stavba 21. storočia

Logistické centrum v Seredi sa hrdí energetickým certifikátom A0+, čo znamená, že vďaka moderným technológiám sa v nových priestoroch spotrebuje o 50 % menej energií na meter štvorcový skladovej plochy ako v pôvodnom sklade v Senci.

„Pochváliť sa tiež môžeme najväčšou inštaláciou fotovoltického zariadenia o výkone 2,5 MWp na jednej streche na Slovensku a v Čechách, ktorá bude dobudovaná v prvom polroku tohto roka. Fotovoltický systém ročne vyrobí 2400 MWh elektrickej energie, čo predstavuje až 80 % predpokladanej ročnej spotreby,“ hovorí A. Riehl.

Pracovníci logistického centra budú vďaka 58 nakladacím rampám, teplotne prispôsobeným na prepravu jednotlivých druhov potravín, schopní denne vypraviť viac ako 120 kamiónov s tovarom.

K dispozícii sú nabíjacie elektrostanice pre osobné a nákladné autá či kamióny. Samozrejmosťou je inteligentné LED osvetlenie a vetranie, stropné chladenie či využívanie odpadového tepla z chladenia do podlahového vykurovania, ktoré sa nachádza pod celou časťou suchého skladu.

„Všetky technologické celky sú napojené na systém merania a riadenia (Building management system), ktorý z tohto centra robí energeticky jeden z najúčinnejších a najmodernejších skladov nielen v skupine REWE, ale aj v strednej Európe,“ vyzdvihuje A. Riehl.

Ide o výnimočný systém naprogramovaný na mieru s možnosťou monitorovania všetkých technológií, ako aj ich ovládania na diaľku. Energetickú účinnosť pomáha vyhodnocovať 65 podružných elektromerov a ďalších 20 meračov tepla, chladu, spotreby plynu a vody.

Špeciálny regálový systém a vzduchová stena

Ďalšími novinkami sú špeciálny regálový systém, ktorý reaguje na seizmicitu, a vzduchová stena zabraňujúca úniku vzduchu z chladených častí skladu.

Vďaka dvom nezávislým meteostaniciam systém dokáže autonómne vyhodnotiť poveternostné podmienky a v prípade priaznivých podmienok otvorí svetlíky, cez ktoré sa sklad počas chladnejších letných nocí prevetrá prirodzene, bez potreby dodatočnej energie.

Zdroj: spoločnosť BILLA

Areál ako útočisko miestnej fauny a flóry

V bezprostrednom okolí centra vzniká zelená plocha s rozlohou štyri hektáre s lúčnym porastom, drevinami a vodnými plochami, ktoré slúžia aj ako retenčné nádrže.

Tie nielenže vodu v území zadržia, ale ho aj budú počas letných horúčav prirodzene ochladzovať.

Nové pracovné príležitosti

V logistickom centre pracuje 150 zamestnancov, pričom BILLA plánuje ešte v tomto roku vytvoriť ďalších 30 nových pracovných miest.

„Naši zamestnanci získali špeciálnu odmenu za relokáciu, prispievame im na dopravu, poskytli sme im vylepšené podmienky na stravovanie a v neposlednom rade je benefitom moderné pracovné prostredie vrátane oddychových zón či zdraviu prospešných svetlovodov,“ dodáva A.  Riehl.

BILLA pomáha

BILLA je dobrý sused, preto v rámci svojich aktivít spoločenskej zodpovednosti plánuje deťom v mestských materských školách zmerať zrak v projekte Zdravé oči a tiež zabezpečí zdravú desiatu pre viac ako 1 200 miestnych školákov.

Okrem nového logistického centra v Seredi bude aj naďalej fungovať regionálny sklad v Petrovanoch, zásobujúci predajne na východe Slovenska.

Zdroj: spoločnosť BILLA

Zdroj: spoločnosť BILLA

Zdroj: spoločnosť BILLA

Zdroj: spoločnosť BILLA

Zdroj: spoločnosť BILLA

Zdroj: spoločnosť BILLA

Zdroj: spoločnosť BILLA

Zdroj: spoločnosť BILLA

Zdroj: spoločnosť BILLA

Zdroj: spoločnosť BILLA

Zdroj: spoločnosť BILLA

Zdroj: spoločnosť BILLA

Zdroj: spoločnosť BILLA

Zdroje: spoločnosť BILLA
Zdieľať na Facebooku