06.08.2020, meniny má
reklama
13. mája 2019

Míľu pre mamu prešlo v našom meste 1 420 návštevníkov. Na ktorom mieste sa umiestnila Sereď v rámci celého Slovenska?

reklama

Míľa pre mamu je najväčšia oslava Dňa matiek na Slovensku. Každoročne ju organizujú materské centrá a iné občianske združenia v mnohých mestách a obciach. Tento rok bolo 49 organizátorov zo Slovenska, ale pripojili sa aj tri občianske združenia zo zahraničia – jedno z írskeho Dublinu a dve z českých miest Přerov a Břeclav. A samozrejme, Sereď pri tom nemohla chýbať.

Míľa pre mamu spája generácie

V Seredi sa Míľa pre mamu konala už po 9-krát. Napriek tomu, že akcia má každoročne rovnaké posolstvo – „Osláviť deň matiek a poďakovať sa všetkým mamám, babkách, krstným mamám a adoptívnym mamám“, Míľa pre mamu má vždy inú tému. Tento rok to bolo „Túlanie stránkami kníh“. Pri tejto príležitosti pripravilo seredské OZ Hudram s podporou mesta Sereď príjemné rodinné popoludnie, ktoré si spoločne užili deti, rodičia aj starí rodičia.

Podujatie plné skvelých učinkujúcich

Od 15:00 hod. bol seredský amfiteáter plný detských vystúpení. V programe vystúpili deti zo ZUŠ J. F. Kvetoňa, zo ZŠ Komenského aj ZŠ Fándlyho. Pridali sa aj naši najmenší z hudobného krúžku Yamaha, ktorí za asistencie svojich rodičov zatancovali známe detské pesničky a ukázali, že už teraz majú v sebe rytmus.

Veľmi vtipným vystúpením bolo predstavenie šaša BAŠA a jeho kamarátky PIPI. Deťom čítali rozprávku o Popolvárovi, pričom sa snažili poraziť trojhlavého draka. Dokonca si na pódium pozvali aj MIMI. Cez jednoduché, ale krásne autorské pesničky o písmenkách naučila MIMI šaša BAŠA a možno aj ďalšie deti čítať. A vďaka tomu mohli všetky deti nahlas prečítať veľký nápis Míľa pre mamu.

Ďakujem, že si mama

Je nádherná veta, ktorá charakterizuje celé podujatie. Slová, ktoré si má každý odniesť vo svojom srdci a darovať ich svojej mame. „Týmito slovami už tradične otvárame míľovú bránu vždy okolo 16:00 hod.,“ povedali organizátorky akcie z OZ Hudram. „Fantastické na tom je, že túto vetu zvolajú v rovnaký deň, približne v rovnaký čas, ale na rôznych miestach Slovenska tisícky ľudí,“ dodali organizátorky.

Zahájenie míľovej prechádzky

Míľová prechádzka je každoročnou súčasťou akcie. Práve z tohto pramení symbolika. Prejsť aspoň jednu míľu pre svoju mamu. Ísť ruka v ruke, cítiť bezpečnú náruč svojej mamy, ale aj vyjadriť úctu a vďaku za to, že mama je vždy našou oporou, bez ohľadu na to, či sme malí, alebo sme už sami rodičmi. Míľa pre mamu je rodinné popoludnie, ktoré bude vždy pripomínať, aké dôležité a nenahraditeľné postavenie má MAMA v rodine,  ale aj v spoločnosti. Tento rok si seredské rodiny opäť mohli prejsť míľovú prechádzku v zámockom parku, kde na nich čakalo až 25 míľových stanovíšť. Deti sa doslova túlali stránkami kníh a na každom stanovišti spoznávali inú rozprávkovú knižku a inú rozprávkovú postavičku.

Všetky úlohy, ktoré deti plnili, boli spestrením míľovej prechádzky. Každý si mohol prejsť toľko stanovíšť, koľko vládal a na niektorých dokonca rozdávali aj sladké odmeny. S míľovými stanovišťami pomáhali seredské občianske združenia ako Vodný hrad, Nikolka, TJ Rozkvet, Mám rád cyklistiku, skauti, včelári, Slovenský zväz chovateľov, Veteran Car Club aj Pre > Sereď, o. z. Pomocnú ruku podali aj ďalší dobrovoľníci, pedagógovia a študenti obchodnej akadémie a gymnázia, ako aj seredskí hasiči a vojaci. Kto chcel, mohol sa vrátiť späť do amfiteátra, kde sa o poriadnu dávku dobrej hudby postarala seredská kapela The ShellDoves Band.

Redakcia Seredsity.sk uprostred diania

A prečo to tak dobre vieme? Jednoducho aj my sme boli pri tom. Postarali sme sa o jedno zo stanovíšť. Deti mohli napísať odkaz pre svoju mamičku na kriedovú tabuľku, vymaľovať logo Seredsity a zároveň sme ich fotili v originálnom foto rámiku. Aktivity mali úspech, o čom svedčí aj obrovské množstvo fotografií, ktoré sme urobili. Tak ako vyšlo počasie na jednotku, vyšla aj celá akcia na jednotku. A keďže OZ Hudram pozvalo v závere programu všetkých účastníkov na ten nasledujúci 10. ročník Míle pre mamu, tak aj my z redakcie sa už teraz tešíme na našu účasť na jubilejnej Míli pre mamu opäť druhú májovú nedeľu.

Seredi patrí bronzová priečka

V závere míľového podujatia prišlo na rad aj oficiálne vyhlásenie výsledkov. Na Míli pre mamu 2019 sa v Seredi zúčastnilo 1 420 zaregistrovaných účastníkov. Teda tých, ktorí sa zastavili pri vstupnej bráne do amfiteátra, zapísali svoje meno a dali si na ruku žltú pásku. Veľmi príjemným potešením bolo, keď sa organizátorky dozvedeli celoslovenské výsledky. Spomedzi 49 miest a obcí na Slovensku sa Sereď umiestnila na 3. mieste.

Na celom Slovensku v jeden deň zvolalo „Ďakujem, že si mama“ až 26 531 ľudí. Kompletné výsledky si môžete pozrieť na stránke Únie materských centier.

sdr

Páčil sa vám tento článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdieľať na Facebooku