27.06.2022, meniny má
27. augusta 2020

Minister obrany Jaroslav Naď dnes slávnostne odhalil pamätník venovaný seredským ženistom

Minister obrany Jaroslav Naď dnes slávnostne odhalil pamätník venovaný seredským ženistom
Zdroj: FB Jaroslav Naď
reklama
Dnes sa pri príležitosti blížiaceho sa 76. výročia SNP minister obrany Jaroslav Naď a náčelník Generálneho štábu OS SR gen. Daniel Zmeko zúčastnili v našom meste na odhalení unikátneho pamätníka. Je ním pásový obojživelný transportér PTS-10, ktorý je venovaný všetkým profesionálnym vojakom zo Ženijného práporu v Seredi, ktorí plnili a plnia úlohy v rámci domáceho a medzinárodného krízového manažmentu.

Seredskí ženisti aj na Cypre

Ženisti v Seredi zabezpečujú množstvo úloh, ktorých plnenie sa ukázalo ako kľúčové nielen počas pandémie, ale tiež napríklad počas nedávnych povodní na východe Slovenska.

Títo vojaci odstraňujú škody spôsobené živelnými vplyvmi, sú zruční stavitelia a prichádzajú na pomoc najmä vtedy, keď sa obyvatelia dostanú do kritickej situácie ohrozujúcej ľudské životy. Ženisti pôsobia aj v medzinárodných misiách. V týchto dňoch sa ženijná čata nachádza napríklad na Cypre, kde robí podľa ministra Jaroslava Naďa skvelé meno našej krajine.

Pochvalu udelil aj primátor

Spoluprácu so ženijným práporom si dnes na podujatí pochvaľoval aj primátor Serede Martin Tomčányi. Ministra obrany jeho slová vďaky veľmi potešili. Podľa jeho slov by nebolo lepšieho mesta na odhalenie výnimočného pamätníka – pásového obojživelného transportéra PTS-10. Určite si ho príďte pozrieť spolu s historickou výstavou, ktorá je vám k dispozícii v múzeu do 15. októbra 2020.

Minister Naď udelil aj medaily

Naši ženisti sú neodmysliteľne spájaní s mestom Sereď, v ktorom sídlia už od roku 1949. Ich pôsobenie tu bude oddnes pripomínať nový netradičný pamätník, ktorým je obojživelný transportér PTS-10 z Vojenského historického múzea v Piešťanoch.

„Som mimoriadne vďačný všetkým, ktorí sa podieľali na príprave tohto pamätníka. Ten je poďakovaním všetkým profesionálnym vojakom zo Ženijného práporu v Seredi, ktorí sa podieľajú na budovaní bezpečnosti doma aj v zahraničí v prospech nás všetkých,“ uviedol minister obrany J. Naď.

reklama

Počas spomienkového podujatia udelil minister Naď aj pamätné medaily celkovo trinástim vojnovým veteránom.

zdroj: FB Jaroslav Naď

zdroj: FB Jaroslav Naď

zdroj: FB Jaroslav Naď

zdroj: FB Jaroslav Naď

zdroj: FB Jaroslav Naď

zdroj: FB Jaroslav Naď

zdroj: FB Jaroslav Naď

zdroj: FB Jaroslav Naď

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: mosr.sk, FB Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, FB Jaroslav Naď
Zdieľať na Facebooku