19.05.2024, meniny má

Mišo Sokol: Talent vo mne bol, len som ho musel objaviť (Rozhovor)

20. júna 2018
ZDROJ: RICHARD SOKOL
20. júna 2018

Mišo Sokol: Talent vo mne bol, len som ho musel objaviť (Rozhovor)

Mišo Sokol: Talent vo mne bol, len som ho musel objaviť (Rozhovor)
ZDROJ: RICHARD SOKOL
reklama

Michal Sokol sa tetovaniu venuje viac ako tri roky. Absolvent seredského gymnázia si vybral netradičné remeslo, ktoré prerástlo do vášne vytvárať jedinečné umenie na ľudskom tele. To, ako vyzerala jeho cesta od prvých kresieb až k profesionálnej tvorbe s vlastným štúdiom v Seredi, sa dočítate v rozhovore.

Michal, skús sa našim čitateľom v krátkosti predstaviť.

Ahojte, volám sa Mišo Sokol a profesionálnemu tetovaniu sa venujem už vyše troch rokov. Snažím sa skrášľovať ľudské telá tetovacími štýlmi ako sú watercolour, abstrakt alebo realistika.

Kedy si v sebe objavil cit pre kresbu?

Svojím spôsobom si celý život len tak „čmáram“ a kreslím. Určite tomu pomohlo to, že podobné nadanie máme v rodine. Vedel som, že tento talent mám aj ja, len som ho musel objaviť.

V akom veku si mal prvé tetovanie a na akom mieste? Urobil si to iba z recesie alebo si to vnímal ako umenie na svojom tele?

Prvé tetovanie som si dal spraviť, keď som mal osemnásť rokov. Vždy som mal pred potetovanými ľuďmi rešpekt, lebo viem, ako to bolí. Chcel som patriť medzi týchto ľudí.

reklama

Ako vyzerá prechod z kresby z papiera na ľudské telo? Počuli sme, že si musel najprv trénovať na umelej koži.

Áno, najskôr som trénoval nie na umelej, ale na prasacej koži, na ktorej sa človek naučil úplné základy. Potom nasledovalo moje lýtko, rodina a moji priatelia, ktorí mi verili, že im vytetujem niečo pekné.

Šancu a samotný nápad mi vnukol kamarát, ktorý mi dal všetky tetovacie pomôcky vrátane strojčeka, farieb a doplnkov. Po tejto pomoci mi ostávalo už len nakúpiť veľa ceruziek, farbičiek, papieru a kresliť, kresliť, kresliť. Pod kreslením myslím vytváranie tetovacích návrhov, ktoré si záujemcovia mohli vybrať.

Po tom, ako som získal certifikát v Enhacer tatto, som sa do toho oprel poriadne a otvoril som tetovacie štúdio v Seredi s názvom Mišo Sokol Rafiki Tatto. Pamätám si, že začiatky boli ťažké a klientov bolo pomenej, ale neustále som pracoval na tom, aby som sa zlepšoval a dosiahol tak v živote to, po čom túžim.

Pôsobil si niekde predtým, ako si si otvoril vlastné tetovacie štúdio?

Nie, od začiatku idem na vlastnú päsť. V minulosti som vystriedal veľa pracovných pozícií, ktoré sa tetovaniu ani zďaleka nepribližovali.

Odkiaľ za tebou prichádzajú ľudia, ktorí sa chcú dať tetovať? Máš aj zahraničných klientov?

Samozrejme, mám aj klientov zo Serede, ale väčšie percento z nich tvoria ľudia z celého Slovenska a Česka. Sú to hlavne ľudia, ktorí sú ochotní za kvalitným tetovaním cestovať.

Spomenul by som ešte, že mám klientov aj z okolitých štátov Slovenska, z Grécka či Austrálie.

 

Všimli sme si výrazné tetovanie na tvojej tvári. Vysvetlíš nám jeho význam a čo znamená slovo Rafiky? Stretol si sa s nejakou nezvyčajnou reakciou?

MSRT je samozrejme názov môjho štúdia (Mišo Sokol Rafiky Tatto). Čo sa týka slova Rafiky, tak jeho význam by som si ešte nechal rád pre seba. Neskôr možno vysvetlím 🙂

Samozrejme, stretávam sa aj s negatívnymi názormi na tetovanie. V spoločnosti je ešte stále zakorenený názor, že kto má tetovanie, ten je basista alebo vagabund. Je tu ale aj druhá skupina ľudí, ktorí tetovanie vnímajú ako umenie na ľudskom tele a páči sa im to.

V čom sa tvoj štýl odlišuje od iný tatérov? 

Jednoznačne farbami. Pre watercolour je špecifické práve množstvo rôznych farieb a kresby sú zdobené farebnými prskancami. Poslednou dobou sa venujem aj realistike.  V podstate sa snažím rozvíjať všetky moje schopnosti a štýly, ale watercolour pre mňa zostane najobľúbenejšou technikou a to aj vďaka využívaniu vodových farieb, ktoré milujem od škôlky.

 

Autor: Michal Sokol

 

Z tvojho Facebookového profilu sme sa dozvedeli, že si sa zúčastnil viacerých tatérskych súťaží? Povedz nám o nich viac.

Na súťažné podujatia som začal chodiť ešte len minulý rok. Moja prvá súťaž bola Tattoo Wars Bratislava, na ktorej som sa zoznámil s tým, aký je to pocit tetovať pred publikom a bolo to naozaj úžasné. Ďalšia konvencia (súťaž) bola Tattoo Grand Prix Brno, ktorá bola už medzinárodná.

O umiestnenie mi nejde vôbec, na týchto podujatiach tetovala slovenská a česká špička. Pre mňa bol veľký úspech, že som sa tam vôbec dostal. Ako som už povedal vyššie, neustále sa snažím zlepšovať a napredovať v tom, čo robím. Umiestnenia prídu potom.

Čo sa týka tohto roka, tak začínam v Poľsku a potom bude nasledovať Tattoo Show Tatry, na ktoré sa už teraz teším.

Aké máš najbližšie plány so svojím štúdiom? 

Výslovné plány zatiaľ nemám. Milujem svoju prácu, v Seredi mám svoju rodinu, priateľku a priateľov, som tu šťastný a neplánujem odtiaľto odchádzať. Dosť tatérov sa snaží uchytiť vo väčších mestách. Ja som stavil na to, že keď budem na sebe pracovať každý deň, ľudia za mnou prídu kamkoľvek, aby mi zverili svoju kožu. O tom to celé je. Robme veci na 110%.

 

Ak vás Michalov príbeh a umenie zaujalo, nezabudni ho sledovať na jeho FB a IG profiloch.

Ak sa vám článok páčil, tak ho nezabudnite zdieľať na svojom facebookovom profile alebo nás sledujte na našich FB a IG profiloch.

Zdieľať na Facebooku