09.12.2022, meniny má
13. októbra 2021

Mladí ľudia majú opäť možnosť cestovať po Európe až 30 dní zdarma. Vycestovať môžu do všetkých 27 členských štátov EÚ

Mladí ľudia majú opäť možnosť cestovať po Európe až 30 dní zdarma. Vycestovať môžu do všetkých 27 členských štátov EÚ
Zdroj: FB European Youth
reklama

Mladí ľudia, ktorí sa prihlásia do súťaže Európskej komisie, môžu cestovať až 30 dní zdarma po Európe. V rámci projektu DiscoverEU rozdá komisia 60 000 Európanom vo veku od 18 do 20 rokov bezplatné cestovné lístky. Informáciu priniesol Denník N vo svojom článku.

Jednotlivé krajiny dostanú pre svojich mladých obyvateľov pridelený počet lístkov v pomere k celkovému počtu obyvateľov EÚ. Tie sa budú vzťahovať na cestovanie v roku 2022, ktorý bude Európskym rokom mládeže, a budú platiť na území všetkých 27 členských štátov.

ZDROJ: europa.eu

Podmienky účasti

Do projektu sa môžu zapojiť ľudia narodení od 1. júla 2001 do 31. decembra 2003. Výnimočne sa môžu prihlásiť aj osoby vo veku 19 a 20 rokov, keďže ich kolá boli z dôvodu pandémie COVID-19 odložené na neskôr.

reklama

Uchádzači môžu svoje prihlášky podávať od 12. októbra od 12.00 hod. do 26. októbra do 12.00 hod. a zapojiť sa môžu aj ľudia so zvláštnymi potrebami, ktorým EÚ uhradí napríklad náklady na sprievod či asistenčného psa.

Záujemcovia musia mať štátnu príslušnosť krajiny, ktorá je v čase rozhodnutia o udelení cestovných poukazov jedným z členských štátov Európskej únie.

Lístky budú platiť od marca 2022 do februára 2023. V tomto období si ich majitelia môžu vybrať až 30 dní bezplatného cestovania po Európe. Pre možné covidové obmedzenia budú cestovné lístky flexibilné a dátum sa bude dať meniť až do dňa cesty.

„S radosťou otváram toto nové kolo iniciatívy DiscoverEU, vďaka ktorej dostane 60 000 mladých ľudí príležitosť objavovať krásy nášho kontinentu. Keďže Komisia vyhlásila rok 2022 za Európsky rok mládeže, iniciatíva DiscoverEU je späť v nebývalom rozsahu a mladí vďaka nej získajú od marca 2022 opäť príležitosť nasadnúť na vlak, objaviť nové horizonty, získať nové poznatky a skúsenosti a zoznámiť sa vo vlaku s rovesníkmi z iných krajín Európy,“ uviedla Marija Gabrielová, komisárka pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež.

ZDROJ: europa.eu

Cestovanie po Európe 30 dní zdarma

Úspešní uchádzači môžu cestovať od marca 2022 do februára 2023 najviac 30 dní. Keďže nemožno predpovedať, ako sa vyvinie pandémia, všetci cestujúci získajú nový mobilný cestovný lístok s flexibilnou rezerváciou.

Vycestovať môžu sami alebo v skupine maximálne piatich ľudí, kde všetci spĺňajú podmienky účasti. S cieľom prispieť k udržateľnému cestovaniu, a tým podporiť Európsku zelenú dohodu budú účastníci cestovať prevažne železničnou dopravou.

„V posledných 18 mesiacoch naši mladí obetovali v duchu pravej solidarity cenné a určujúce chvíle svojich mladých životov. Som rád, že Komisia dnes dá so 60 tisícmi lístkami cestovaniu nový impulz. Na tento rozmach mobility a príležitostí nadviaže aj Erasmus+ a mnohé ďalšie iniciatívy spojené s Európskym rokom mládeže 2022,“ uviedol Margaritis Schinas, podpredseda pre európsky spôsob života.

Do súťaže sa môžete prihlásiť na stránke Európskeho portálu pre mládež. Ďalšie informácie o projekte DiscoverEU nájdete na stránke Európskej komisie a Európskeho portálu pre mládež.

ZDROJ: europa.eu

Iniciatíva DiscoverEU

DiscoverEU je iniciatívou Európskej únie, ktorá ponúka príležitosť cestovať po Európe a poznávať jej obyvateľov, históriu a kultúru. Účastníci majú možnosť objavovať úchvatnú prírodu a rozmanitú krásu miest a obcí Európy. Ponúka príležitosť získať jedinečné cestovateľské zážitky, pri ktorých je možné využívať slobodu pohybu v Európskej únii.

Vďaka súťaži môžu účastníci rozvíjať životné zručnosti, ktoré zúročia v budúcnosti, a to nezávislosť, sebadôveru a otvorenosť voči iným kultúram. Každý rok sa konajú dve kolá súťaže, do ktorých sa môžu mladí ľudia prihlásiť. Úspešní uchádzači získajú cestovný poukaz.

DiscoverEU spája tisíce mladých ľudí a buduje komunitu po celej Európe. Účastníci, ktorí sa predtým nikdy nestretli, sa teraz navzájom sledujú na sociálnych sieťach, vymieňajú si rady, tipy a informácie o miestnom prostredí a vytvárajú skupiny, ktoré cestujú z jedného mesta do druhého alebo sa vzájomne navštevujú.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: e.dennikn.sk, ec.europa.eu, europa.eu
Zdieľať na Facebooku