25.04.2024, meniny má
4. februára 2020

Mladí ľudia zo Serede zorganizovali svoje vlastné projekty vďaka druhému ročníku programu Priestor pre rozvoj

Mladí ľudia zo Serede zorganizovali svoje vlastné projekty vďaka druhému ročníku programu Priestor pre rozvoj
AUTOR: STANO KLAČANSKÝ
reklama

Komunitné centrum PRIESTOR v Seredi realizovalo druhý ročník programu Priestor pre rozvoj. Ten absolvovalo 11 mladých ľudí vo veku od 14 do 20 rokov. Od septembra 2019 do januára 2020 absolvovali 12 workshopov a s pomocou skúsenejších dobrovoľníkov zo seredských občianskych združení zorganizovali svoje vlastné projekty.

Účastníci si prešli postupne zaujímavými školeniami

Na školeniach boli nútení opustiť svoju komfortnú zónu a myslieť kriticky, naučiť sa vyjadriť svoje myšlienky, dokázať načúvať potrebám druhých či porozumieť svojim emóciám.

„Lektorky nás často nútili vychádzať zo svojho komfortu a ísť za svoje hranice. Aj vďaka tomu som sa však dokázala postaviť pred stovku ľudí na konferencii o Seredskom kaštieli a prezentovať výsledky svojho prieskumu o vnímaní kaštieľa medzi mladými ľuďmi,“ povedala Mária (17 rokov, Gymnázium Vojtecha Mihálika Sereď), absolventka programu Priestor pre rozvoj.

Študenti spolupracovali počas šiestich mesiacov programu so skúsenejšími ľuďmi, tzv. mentormi. Boli to aktívni dobrovoľníci či zakladatelia občianskych združení zo Serede a z okolia. Medzi zapojenými organizáciami boli Mladá Sereď, Združenie STORM, OZ Vodný hrad, Mám rád cyklistiku Sereď či OZ Pomocníček. Pomocnú ruku pri realizácii projektov podali aj Mestské múzeum v Seredi, Domov sociálnych služieb Sereď, OZ Tulák, Alebočo, Univerzita vedomého života a mesto Sereď.

reklama

AUTOR: MARTIN MANČÍK

Príbehy 11 tínedžerov odhodlaných pomáhať svojej komunite

Účastníci a účastníčky programu vôbec po prvýkrát vo svojom živote zorganizovali podujatia či rozbehli vlastné projekty. Ich zamerania boli rôzne, ako napríklad výstava fotografií a moderného umenia, kultúrny program pre seniorov v domove dôchodcov, kurzy angličtiny pre deti z detského domova či kastračný program pre zatúlané mačky.

„Pred programom Priestor pre rozvoj nám ani nenapadlo, že by sme dokázali zorganizovať umeleckú výstavu. Naučili sme sa, že treba myslieť na každú maličkosť a nič nemožno zanedbať. Sme pozornejšie a do budúcich projektov budeme vedieť plánovať veci viac včas.“ Ema (15) a Ela (16), Gymnázium Vojtecha Mihálika Sereď, absolventky programu Priestor pre rozvoj

AUTOR: STANO KLAČANSKÝ

Dobrovoľníctvo ako cesta k dobrému zamestnaniu a k dobrej spoločnosti

Dobrovoľnícka aktivita účastníkov programu je kľúčom pre absolvovanie programu. Skúsenosti z organizácie vlastných podujatí či projektov pomôžu mladým ľuďom získať potrebné zručnosti pre trh práce a vyniknúť v konkurencii. Podporou rozvojového programu bol projekt After 2020, ktorý koordinovala estónska organizácia VitaTiim a ktorý sa venoval zručnostiam pre trh práce po roku 2020. Päť krajín tak mohlo spoločne prinášať techniky a programy, ako pomôcť mladým ľuďom adaptovať sa na zmeny po roku 2020 a byť prínosom pre trh práce aj pre spoločnosť. Dobrovoľníctvo totiž pestuje v mladých ľuďom záujem o druhých ľudí a o ich potreby. Podnecuje v nich spoluprácu, rozvíja kritické myslenie a motivuje ich rozmýšľať o svojom okolí.

Projekt mohol byť realizovaný vďaka finančnej pomoci mesta Sereď a medzinárodnému projektu After 2020, ktorý bol financovaný z programu Erasmus plus.

AUTOR: STANO KLAČANSKÝ

AUTOR: STANO KLAČANSKÝ

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Miroslava Sabová Dudášová, štatutárka KC PRIESTOR
Zdieľať na Facebooku