04.03.2024, meniny má
23. novembra 2021

Môžete získať viac ako 16-tisíc eur na obnovu domu. Uvádzame súhrn základných informácií

Môžete získať viac ako 16-tisíc eur na obnovu domu. Uvádzame súhrn základných informácií
Zdroj: 123led.sk/pixabay.com
reklama

Rodinné domy tvoria polovicu celého bytového fondu na Slovensku, celkovo ide o takmer jeden milión nehnuteľností. Ročne sa z nich obnoví iba približne 1400, hoci komplexnú rekonštrukciu na dosiahnutie energetickej efektívnosti by potrebovala približne až polovica. Informácie priniesli tvnoviny.sk..

Pre tých, ktorí sa chystajú rekonštruovať svoj dom, prichádza dobrá správa. Štát bude dávať dotácie na dom, aké tu ešte neboli. Brusel uvoľňuje stovky miliónov na vynovenie rodinných domov.

Pre majiteľa domu takáto obnova znamená zníženie faktúr za energie, čím sa šetrí aj životné prostredie. Tiež sa takto bude tlačiť na to, aby ľudia už nemuseli kúriť drevom alebo uhlím, ktoré produkuje škodlivé uhlíkové emisie. V tomto článku vám prinášame súhrn základných informácií, ako a kto môže o dotáciu požiadať.

Kto sa môže o dotáciu uchádzať?

Hodnota dotácie bude až vo výške 16 600 eur a záujemcovia budú môcť o ňu požiadať začiatkom budúceho roka. Systém prideľovania dotácie bude fungovať na princípe „kto prv príde, ten prv berie“. Uchádzačom môže byť len fyzická osoba, ktorá má vo vlastníctve, resp. v spoluvlastníctve rodinný dom.

reklama

Ministerstvo životného prostredia zverejní podrobné podmienky už v decembri. Momentálne plánuje podporiť 30-tisíc domácností, resp. domov.

Na čo všetko je dotácia určená?

Okrem zateplenia aj na výmenu okien,  zelenú strechu či nové kúrenie. Aj na takéto energetické vylepšenia vášho domu budete môcť dostať dotáciu. Dom však musí byť starší viac ako 15 rokov.

Dotácia by mala pokryť opatrenia na zlepšenie tepelno-technických vlastností budovy, modernizáciu vykurovania, dokumentáciu (ako napr. energetický certifikát, projektová dokumentácia), ale aj zelené opatrenia, ako napr. zelené strechy, resp. nakladanie so stavebným odpadom, ako napr. azbest atď…

Čo potrebujete k žiadosti o dotáciu?

Ministerstvo plánuje zverejniť podmienky na webovom sídle SAŽP, resp. www.obnovdom.sk do konca tohto roka, nakoľko len v pondelok (15. 11.) bola na webe SAŽP zverejnená informácia pre potenciálnych žiadateľov, resp. záujemcov o dotáciu na obnovu rodinného domu, ktorú nájdete tu.

O dotáciu budú môcť záujemcovia požiadať  online alebo v desiatich pobočkách v krajských mestách, ktoré by mali byť zriadené.

Modelový príklad na ukážku využitia dotácie

Ak potrebujete obnoviť dom napríklad za 40-tisíc eur a nemáte na to dostatok financií, tak si môžete zobrať zvýhodnený úver od bánk. Ministerstvo chce v tejto veci spolupracovať s bankovým sektorom. Banky by mali začať ponúkať zvýhodnené úvery od momentu, ako rezort zverejní presné podmienky dotácie. Ak dotáciu dostanete (maximálne 16 600 eur), tak Slovenská agentúra životného prostredia pošle banke peniaze. Zvyšok už však musíte financovať z vlastných zdrojov.

Zdroj: asb.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: tvnoviny.sk, asb.sk
Zdieľať na Facebooku