20.04.2024, meniny má
8. apríla 2022

Múzeum holokaustu otvorilo výstavu „Židovský kódex – temný príbeh histórie“. Prezentuje jedno z najtragickejších období histórie Slovenska

Múzeum holokaustu otvorilo výstavu „Židovský kódex – temný príbeh histórie“. Prezentuje jedno z najtragickejších období histórie Slovenska
Zdroj: Literma.sk/snm.sk
reklama

Múzeum holokaustu v Seredi je súčasťou SNM – Múzea židovskej kultúry v Bratislave. Vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Počas druhej svetovej vojny boli z neho deportovaní slovenskí Židia.

Aktuálne v múzeu prebieha výstava „Židovský kódex – temný príbeh histórie“, zorganizovaná pri príležitosti uplynutia 80 rokov od prijatia protižidovských opatrení.

Toto okrúhle výročie predstavuje jedinečnú príležitosť dôstojne odprezentovať archívne dokumenty viažuce sa k tejto etape dejín Slovenska, ktoré sú uložené v slovenských štátnych archívoch.

O výstave

Výstava Židovský kódex – temný príbeh histórie je sprístupnená od pondelka 4. apríla 2022 v Múzeu holokaustu v Seredi. Návštevníci si ju môžu pozrieť do 10. mája 2022. Výstava bola zorganizovaná v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR.

reklama

Dokumentuje zásah zákonov, vládnych nariadení a vyhlášok do každodenného života židovského obyvateľstva vrátane obmedzenia občianskych, náboženských, spoločenských a osobných práv. Koná sa 80 rokov potom, čo nacistický Slovenský štát vyslal prvý vlak smrti plný židovských žien a dievčat do nemeckého vyhladzovacieho tábora v Poľsku.

 

Zdroj: slovenskyreporter.sk

Jedno z najtragickejších období histórie Slovenska

Zámerom usporiadateľov je ilustrovať stránku jedného z najtragickejších období histórie Slovenska prostredníctvom zachovaných archívnych dokumentov a zároveň upozorniť na bádateľský potenciál, ktorý v sebe obsahujú.

Prezentuje rôzne typy legislatívnych predpisov – od ústavného zákona cez zákony, vládne nariadenia a vyhlášky až po predpisy na regionálnej úrovni a ich realizovanie v praxi. Poukazuje na rozdiely v ich plnení v závislosti od regionálneho členenia krajiny.

Dokumentuje ich zásah do každodenného života židovského obyvateľstva a v neposlednom rade informuje o vzniku nových inštitúcií, ktorých úlohou bolo vylúčiť Židov zo slovenského hospodárskeho a sociálneho života, ale aj zabezpečiť likvidáciu ich podnikov.

Dôležitá je mlčiaca väčšina, aby sa prebudila

„Keď pozeráte na politickú scénu, stále sú tu ľudia, ktorí majú zlo v srdci, aj keď sú v absolútnej menšine, dôležitá je tá mlčiaca väčšina, aby sa prebudila, aby si spomenula, aby sa nikdy neopakovali tieto historické udalosti. To je odkaz, aby sa z tejto udalosti nestala len nejaká historická fikcia,“ uviedol predseda Ústredného  zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike Richard Duda.

„Dnes sa na to pozeráme ako médiá na nejaké štatistiky – tisíc žien, tisíc dievčat, ale to sú životy, zmarené životy, to sú konkrétne autentické postavy, to nie je štatistika,“  dodal.

V koncentračnom tábore Osvienčim bolo podľa oficiálnych údajov celkovo minimálne 1,3 milióna ľudí. Viac ako 1,1 milióna sa nikdy domov nevrátilo. Viac ako 1,1 milióna nevinných ľudí, ktorí nič zlé nespáchali. Zo Slovenska do Osvienčimu dorazilo 27 000 transportov.

„Ak ešte stále existujú ľudia, ktorí pochybujú, či sa holokaust na Slovensku stal, odporúčam navštíviť expozíciu v Seredi, masové hroby i ďalšie miesta. Snáď potom zvíťazí zdravý rozum a poznatky o našej histórii sa lepšie vštepia do vedomostí pochybovačov,“ vyhlásila počas slávnostného otvorenia expozície 11. februára 2020 ministerka kultúry Slovenskej republiky Ľubica Laššáková.

Zdroj: Múzeum holokaustu v Seredi

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: slovenskyreporter.sk, holokaust.sk
Zdieľať na Facebooku