04.03.2024, meniny má
21. júla 2023

Múzeum holokaustu v Seredi organizuje pri príležitosti Pamätného dňa genocídy Rómov podujatie, na ktorom okrem iného vystúpi rómsky súbor Terňi voďi z Kežmarku

Múzeum holokaustu v Seredi organizuje pri príležitosti Pamätného dňa genocídy Rómov podujatie, na ktorom okrem iného vystúpi rómsky súbor Terňi voďi z Kežmarku
Zdroj: Múzeum holokaustu Sereď
reklama

Európa si dňa 2. augusta 2023 pripomína Pamätný deň rómskeho holokaustu. Pripomínať si rómsky holokaust je dôležité, pretože táto téma bola dlhú dobu tabuizovaná.

Celkový počet Rómov a Rómok, ktorí sa stali obeťami druhej svetovej vojny sa odhaduje približne na 250 000 až  500 000. Ich presný počet však nie je známy. Počas existencie slovenského štátu boli Rómovia a Rómky utláčaní na základe svojej etnicity.

Pamätný deň pre Rómov

Tento pamätný deň pripomína likvidáciu rómskeho tábora v koncentračnom tábore Auschwitz – Birkenau pri Osvienčime, pri ktorom nacisti 2. a 3. augusta 1944 zavraždili približne 2900 Rómov.

SNM- Múzeum židovskej kultúry – Múzeum holokaustu v Seredi a Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity srdečne pozývajú na podujatie pri príležitosti Pamätného dňa genocídy Rómov počas holokaustu, ktoré sa uskutoční 2. augusta 2023 o 17.00 v priestoroch Múzea holokaustu v Seredi na Kasárenskej ulici 1005.

reklama

Súčasťou sprievodného programu podujatia je uvedenie knihy historika Mateja Beránka Prenasledovanie rómov počas holokaustu a koncert speváčky Adriany Drafiovej vystupujúcej aj pod aliasom Gitana. Svoje umenie tiež predvedú herci z divadelného súboru Terňi voďi.

Účasť na podujatí je potrebné vopred potvrdiť. Môžete tak spraviť na e-mailovú adresu event.sered@snm.sk alebo na telefónne číslo +421 31 245 11 06 najneskôr do pondelka 31. júla 2023.

rómov

Zdroj: SNM-MŽK-Múzeum holokaustu v Seredi

Zdroje: vlada.gov.sk, Múzeum holokaustu Sereď, Ústav pamäti národa
Zdieľať na Facebooku