16.05.2022, meniny má
8. februára 2021

Múzeum holokaustu v Seredi oslavuje 5. výročie otvorenia. Martin Korčok hovoril v televízii o návštevnosti aj novej knihe

Múzeum holokaustu v Seredi oslavuje 5. výročie otvorenia. Martin Korčok hovoril v televízii o návštevnosti aj novej knihe
Zdroj: snm.sk/TV JOJ
reklama

Múzeum holokaustu v Seredi, ktoré už piaty rok slúži aj na vzdelávacie účely, patrí k najnavštevovanejším pamiatkam v našom meste. Pred niekoľkými dňami sme si pripomínali Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, o ktorom sme písali v predchádzajúcom článku. V rámci piateho výročia otvorenia sa múzeum objavilo aj v rozhovoroch na televíznych obrazovkách.

Kniha plná trpkých príbehov

O múzeu a knižnej publikácii Holokaust na Slovensku – Seredské svedectvá, prišiel 2. februára v Novinách o 12.00 hod. na TV JOJ porozprávať vedúci múzea Martin Korčok.

„Za päť rokov sa toho zmenilo veľa, pretože sme pri otváraní nevedeli, do čoho ideme,“ povedal Korčok. Ich počiatočný odhad návštevnosti – 10 000 ľudí, sa naplnil viac než dvojnásobne, keďže skutočnosť bola ešte pred lockdownom 25 000.

„V knihe sme sa spolu s kolegom Matejom Beránkom zamerali na históriu v období 1939 – 1945. Doplnená je výpoveďami preživších, ktorí boli väznení v tábore v Seredi,“ objasnil vedúci múzea.

reklama

Reportáž v Novinách o 12.00 hod. na TV JOJ nájdete v 11 minúte a 30 sekunde.

Podobné udalosti hrozia aj v dnešnej dobe

Význam pripomínania tejto tragickej časti histórie je enormný nielen pre Slovensko, ale celý svet. „Ľudia sú nepoučiteľní. Ľudia o minulosti vedia, ale ako keby si pred ňou zatvárali oči. Netýka sa to len tých najhorších vecí, ale aj menších vecí, ktoré môžu vyústiť do tragédie,“ povedal v televízii TA3 vedúci múzea.

Súčasťou rozhovoru na TA3 sú aj úlomky výpovedí preživších, ktorí s traumou žijú po celý svoj život. Ich príbehy nesmú upadnúť do zabudnutia, a preto je o to dôležitejšie pripomínať si ich napríklad aj prostredníctvom novej knihy, ktorá poputuje aj k žiakom a študentom základných a stredných škôl.

Bývalý pracovný tábor v Seredi v súčasnosti slúži aj ako pamätník všetkých zavraždených Židov zo Slovenska, pričom len samotným táborom v Seredi prešlo v období od roku 1941 do roku 1945 približne 16 000 Židov, z ktorých bola väčšina zavraždená počas holokaustu. Žiaľ, múzeum v súčasnosti nie je možné pre koronakrízu navštíviť, preto nezabudnite sledovať jeho FB stránku.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: TV JOJ, TA3
Zdieľať na Facebooku