12.04.2021, meniny má
27. januára 2021

Dnes si pripomíname medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. V rámci neho uvedú knihu s názvom Holokaust na Slovensku – Seredské svedectvá

Dnes si pripomíname medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. V rámci neho uvedú knihu s názvom Holokaust na Slovensku – Seredské svedectvá
Zdroj: noviny.sk/FB Múzeum holokaustu v Seredi
reklama

Slovenské národné múzeum-Múzeum židovskej kultúry-Múzeum holokaustu v Seredi v spolupráci s Ústredným zväzom židovských náboženských obcí si pripomínajú Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. V rámci neho uvedú knihu s názvom Holokaust na Slovensku – Seredské svedectvá. Informácie uviedlo Slovenské národné múzeum vo svojej Tlačovej správe zo dňa 26. 1. 2021.

Nemý svedok holokaustu

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripadá na 27. januára, nakoľko v rovnaký deň v roku 1945 Červená armáda oslobodila koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau. Za päť rokov existencie putovali do tohto tábora transporty z rôznych kútov Európy a väčšina z prichádzajúcich ľudí skončila v plynových komorách.

Auschwitz-Birkenau sa stal symbolom utrpenia, hrôz a násilia, ktoré v ňom bolo za tie roky páchané. Zároveň je nemým svedkom holokaustu v Európe, pretože viditeľné stopy, dokumentácia a výpovede preživších z tohto nacistického tábora odhalili tvár najväčšej genocídy v dejinách ľudstva.

Zdroj: FB Múzeum holokaustu v Seredi/Martin Korčok

Publikácia s názvom Holokaust na Slovensku – Seredské svedectvá

Idea vydať publikáciu s názvom Holokaust na Slovensku – Seredské svedectvá sa zrodila počas stretnutia zástupcov Múzea holokaustu v Seredi a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike. Hlavným prínosom publikácie, ktorej autormi sú Martin Korčok a Matej Beránek, je fakt, že poskytne metodický materiál pre učiteľov, ktorý môžu použiť v praxi.

Autori veria, že tento počin výrazne prispeje k povedomiu a vzdelávaniu nielen mládeže, ale aj širokej verejnosti o holokauste a ľudských právach. Ako v nej napísal Martin Korčok: „Spomienky tých, čo prežili holokaust, sú pre nás všetkých dôležitým mementom. Príbehy, v ktorých vám prinášame ich spovede a osobné svedectvá, ľudstvu pripomínajú fakt, že poznaním svojej minulosti môžeme ovplyvniť budúcnosť. Tak, aby ďalšie generácie pochopili, že zabudnúť je to najhoršie.“

Múzeum holokaustu v Seredi

Slovenské národné múzeum-Múzeum židovskej kultúry-Múzeum holokaustu v Seredi si zároveň pripomína päť rokov od svojho otvorenia. Pri tejto príležitosti sprístupní verejnosti na svojej facebookovej stránke fotografickú výstavu Päť rokov Múzea holokaustu v Seredi, ktorá mapuje aktivity inštitúcie od jej otvorenia. Súčasťou výstavy je aj uvedenie pamätnej bankovky.

Zdroij: FB Múzeum holokaustu v Seredi/Martin Korčok

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: snm.sk
Zdieľať na Facebooku