25.04.2024, meniny má
3. júna 2020

Múzeum holokaustu v Seredi stojí na mieste bývalého židovského pracovného a koncentračného tábora. Prečo sa ho oplatí navštíviť?

Múzeum holokaustu v Seredi stojí na mieste bývalého židovského pracovného a koncentračného tábora. Prečo sa ho oplatí navštíviť?
Zdroj: Dušan Javor
reklama

SNM-MŽK-Múzeum holokaustu vzniklo v autentických priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Súčasťou múzea je aj vzdelávacie stredisko, ktoré organizuje výchovno-vzdelávacie podujatia zamerané na oboznamovanie verejnosti so židovskou kultúrou a dopadom holokaustu na život Židov na našom území. Múzeum zároveň slúži aj ako pamätník všetkých zavraždených Židov zo Slovenska.

V múzeu nájdete vystavené dobové dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s prenasledovaním Židov na území Slovenska. Jedným z vystavených artefaktov je dobytčí vagón, v ktorom odtiaľto deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz.

Súčasťou múzea je aj pôvodný appelplatz – miesto nástupu Židov. Je to miesto plné hrôzy, sĺz, zúfalstva a strachu. Počas jednej noci naň vyhnalo velenie tábora ženy, deti aj mužov, nútilo ich behať do kruhu a popritom ich tĺklo bičmi, reťazami a tyčami.

V Seredi pôsobili aj dvaja najväčší vrahovia histórie – Adolf Eichman a Alois Brunner. Samotným táborom v Seredi prešlo v období od roku 1941 do roku 1945 približne 16 000 Židov, z ktorých väčšina holokaust neprežila.

reklama

Pod taktovkou nacistického Nemecka

Slovenská republika vznikla 14. marca 1939 pod nátlakom nacistického Nemecka a okamžite sa stala jeho satelitom. To znamená, že všetky zákony platiace v Ríši začali platiť aj u nás. K tomu, samozrejme, patrili aj protižidovské zákony. Najskôr sa realizoval projekt arizácie, teda konfiškácia židovských majetkov. Dňa 9. septembra 1941 vstúpil do platnosti tzv. Židovský kódex, ktorým boli Židia vylúčení z verejných služieb a zbavení majetku a práv.

Nacisti postupne vymysleli plán na systematickú genocídu európskeho židovstva, ktorý poznáme pod názvom Konečné riešenie židovskej otázky. Na území Nemecka začali vznikať koncentračné tábory, prvý bol v Dachau ešte v roku 1933.

Prvé vyhladzovacie tábory boli založené na území okupovaného Poľska v roku 1941 – Chełmno, Belzec, Sobibor, Treblinka, Majdanek a najväčší Auschwitz II – Birkenau, kde zomrelo viac než 3 milióny väzňov.

autor: Dušan Javor

autor: Dušan Javor

autor: Dušan Javor

Pracovné tábory na Slovensku

Ministerstvo vnútra nariadilo v septembri 1941 zriadiť židovské pracovné strediská v Novákoch, Vyhniach a Seredi. Oficiálny názov tábora v Seredi bol Koncentračné stredisko a pracovný tábor pre Židov. V koncentračných táboroch zahynulo približne 68 000 – 71 000 Židov deportovaných z nášho územia a ďalších asi 30 000 zo slovenských území, v tom čase obsadených Maďarskom.

V seredskom tábore sa najskôr nachádzali iba mladí židia, ktorí pomáhali tábor budovať. O rok neskôr už boli deportované aj celé rodiny. Obdobie fugovania pracovného tábora bolo neskôr podľa výpovedí preživších rozdelené na Prvú a Druhú Sereď. Etapa Prvej Serede (1941 – 1944) sa označuje ako pracovný tábor.

Obdobie Druhej Serede (september 1944 – marec 1945) však bolo obdobím koncentračného tábora, ktorý bol na Slovensku jediný. V septembri prišiel do Serede nový veliteľ tábora Alois Brunner. Takmer okamžite začal s organizovaním deportácií. Jeho príchod predstavoval radikálnu zmenu podmienok v tábore. Zámerne zvyšoval kapacitu transportov, aby do nich dostal čo najväčší počet Židov. Zo Serede odišlo 11 transportov a deportovaných bolo 11 532 osôb. Posledný transport odišiel 31. marca 1945.

autor: Dušan Javor

autor: Dušan Javor

autor: Dušan Javor

autor: Dušan Javor

Čo všetko v múzeu nájdete?

Expozície múzea sa nachádzajú v piatich pôvodných budovách pracovného tábora – barakoch. V každej budove sú koncentrované expozície zamerané na jednu špecifickú problematiku. Prvé expozície (barak č. 1 a barak č. 4) a vzdelávacie stredisko (barak č. 5) boli sprístupnené v roku 2016. V roku 2018 bola sprístupnená expozícia v baraku č. 3 a vo februári 2020 otvorili poslednú časť stálej expozície Múzea holokaustu v baraku č. 2.

Barak č. 1

Expozícia približuje Riešenie židovskej otázky na Slovensku v rokoch 1938 – 1945. Je zameraná na perzekúcie a prenasledovanie Židov na území Slovenska od vyhlásenia autonómie v roku 1938 až po ukončenie druhej svetovej vojny.

Barak č. 2

Posledná expozícia bola otvorená 11. februára 2020 pri príležitosti 75. výročia oslobodenia nacistického koncentračného tábora Auschwitz. Zameriava sa na tábory, strediská a getá na celom území Slovenska vrátane okupovaného územia na južnom Slovensku. Jej súčasťou je tiež Pamätník – spomienková miestnosť, v ktorej si návštevník môže vypočuť mená deportovaných zo Slovenska a nachádza sa tu priestor, kam môže vložiť svoje pocity či priania zaznamenané na papier.

Barak č. 3

Je sprístupnený od roku 2018 a scénickou formou približuje život v seredskom tábore. Táto expozícia vznikla a dostala podobu vďaka zachovaným dobovým dokumentom a fotografiám. Podľa nich boli inštalované tesárska, krajčírska, betonárska i zámočnícka dielňa, kancelária a škola pre židovské deti. Je tam aj priestor so slamenými matracmi, kde čakali ľudia na svoje transporty, a prináša zoznam 2 400 mien odtransportovaných.

Barak č. 4

Táto časť je venovaná všetkým zavraždeným Židom zo Slovenska, mapuje hlavné koncentračné a vyhladzovacie tábory, do ktorých boli Židia deportovaní. V poslednej časti tejto expozície sú zobrazení tí, ktorí počas vojny Židov zachraňovali a bolo im udelené vyznamenanie Spravodlivý medzi národmi.

Barak č. 5

Tu je umiestnené vzdelávacie stredisko, kde sa konajú rôzne kultúrne podujatia, vzdelávacie semináre či diskusie s preživšími. Bývajú tu tiež inštalované krátkodobé výstavy a konajú sa tu rôzne koncerty či premietania. Základným, stredným a vysokým školám múzeum ponúka a poskytuje vzdelávacie semináre, ktoré sú venované prenasledovaniu Židov na území Slovenska.

Súčasťou areálu Múzea holokaustu je tiež budova veliteľstva a budova jedinej židovskej nemocnice na Slovensku, ktoré zatiaľ ešte čakajú na rekonštrukciu.

Pokiaľ ste ešte nenavštívili Múzeum holokaustu, určite tak urobte. Múzeum je otvorené od nedele do štvrtka v čase od 9.00 hod. do 16.00 hod. a nájdete ho na Kasárenskej ulici 1005 v blízkosti vojenských kasární. Všetky ostatné prevádzkové informácie nájdete na tomto odkaze alebo na facebookovej stránke múzea. Čoskoro vám prinesieme aj samostatný historický článok o vzniku a fungovaní pracovného tábora v Seredi.

zdroj: snm.sk

zdroj: snm.sk

zdroj: snm.sk

Zdroj: FB Múzeum holokaustu v Seredi

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: refresher.sk, snm.sk, dejiny.unipo.sk, FB Múzeum holokaustu v Seredi, dromedar.zoznam.sk, spravy.pravda.sk, dennikn.sk
Zdieľať na Facebooku